Постанова № 38429944, 15.04.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
811/654/13-а
Номер документу
38429944
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( в порядку письмового провадження)

15 квітня 2014 року Справа № 811/654/13-а

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Чубара Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпорт» до Київської митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області та Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови в поверненні коштів та стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпорт» (далі за текстом - позивач, ТОВ «Імпорт ») звернулося до суду з адміністративним позовом до Київської митниці Міндоходів (далі – відповідач -1, Київська митниця Міндоходів), Головного управління Державної казначейської служби України в Київській області (далі – відповідач-2, ГУ ДКСУ в Київській області) та Головного управління Державної казначейської служби України в м. Києві (далі – відповідач -3, ГУ ДКСУ у м. Києві) з вимогою визнати протиправним та скасувати рішення від 13.12.2012 року за №12-45/14-9789 про відмову в поверненні позивачу з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів в сумі 85673,57 грн. в повному обсязі та стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Імпорт» надмірно сплачені митні платежі в сумі 85673,57 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами. Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 року (справа №2а-1325/10/1170), залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2012 року, позов ТОВ «Імпорт» задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Бориспільської митниці про визначення коду товару від 31.12.2009 р.№ КТ-122-1129-09 та рішення Бориспільської митниці про визначення митної вартості товару №122000106/2010/000197/1 від 03.02.2010 року. При цьому щодо зобов’язання повернути позивачу надмірно сплачених митних платежів в сумі 85673,57 грн. було відмовлено з тих підстав, що ТОВ «Імпорт» не зверталось до Бориспільської митниці у встановленому порядку про повернення з Державного бюджету України митних платежів, а тому рішення з даного приводу митницею не приймалось.

22.11.2012 року позивач звернувся з заявою про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів в сумі 85673,7 грн. За наслідками розгляду даної заяви, позивачу було відмовлено, в зв’язку з тим, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 року (справа №2а-1325/10/1170) було відмовлено у задоволені позовних вимог в частині зобов’язання повернути надмірно сплачені митні платежі та відшкодування безпідставно витрачених коштів.

Відповідачем – 1 подано письмові заперечення на позов, вимоги не визнаються в повному обсязі зазначаючи, що при винесенні оскаржуваного рішення посадові особи відповідача діяли правомірно, у межах повноважень та відповідно до вимог законодавства. Оскільки, відповідно до чинного митного законодавства функції контролю правильності визначення митної вартості товарів покладені на митний орган (а.с.123-127).

Представник ГУ ДКС України у Київській області у судове засідання не прибув, надав до суду письмові заперечення на позовну заяву, у яких посилався на порядок повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, який передбачає, що повернення надміру сплачених платежів можливе при наявності факту надмірної сплати коштів та звернення платника до відповідного органу, в даному випадку митного органу. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с. 41-42).

Представник ГУ ДКС України у м. Києві у судове засідання не прибув, надав до суду письмові заперечення на позовну заяву, у яких посилався на порядок повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, який передбачає, що повернення надміру сплачених платежів можливе при наявності факту надмірної сплати коштів та звернення платника до відповідного органу, в даному випадку митного органу. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Крім того, зазначивши, що у разі задоволення позовних вимог рішення суду буде виконуватись ГУ ДКС України у Київській області (а.с.71-72).

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.04.2011 року, (справа №2а-1325/10/1170), залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.03.2012 року, позовні вимоги ТОВ «Імпорт» до Бориспільської митниці задоволено частково: визнано протиправним і скасовано рішення Бориспільської митниці про визначення коду товару №КТ-122-1129-09 від 31.12.2009 року та визнано протиправним і скасовано рішення про визначення митної вартості товару № 122000106/2010/000197/1 від 03.02.2010 року (а.с.14-24).

22.11.2012 року позивачем до Київської обласної митниці подано заяву про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів в розмірі 85673,57 грн. (а.с.9-10).

Листом від 13.12.2012 року вих..№ 1-45/14-9787 митний орган повідомив позивача про відсутність правових підстав для повернення грошових коштів (а.с.8).

Відповідно до змісту частин 1-4 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Відповідно до п.1.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерством фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 №25/44, надміру сплачені митні та інші платежі це сума коштів, що з різних причин внесена понад розмір, установлений законодавством. Згідно п. 3.4. вказаного Порядку повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України №618 від 20.05.2007р. (надалі -Порядок №618).

Наказом Державної митної служби України, Державного казначейства України від 10.07.2007 №611/147 затверджено Порядок взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (надалі — Порядок №611/147).

Згідно з абзацом першим пункту 1 розділу III Порядку №618 для повернення з державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум (пункт 2 розділу III Порядку №618).

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати (пункт 3 розділу III Порядку №618).

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку №611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України (пункт 4 розділу III Порядку №618).

Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контрольна за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку №611/147 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів (пункт 5 розділу III Порядку №618).

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю (Пункт 6 розділу III Порядку №618).

Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви (пункт 7 розділу III Порядку №618).

Згідно пункту 2 Порядку №611/147, повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів здійснюється на підставі висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Зазначений висновок оформлюється відповідно до заяви платника, яка подається до митного органу, що здійснював оформлення митної декларації. Платник подає заяву про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів відповідно до пункту 1 розділу III Порядку №618, в якій зазначаються напрями зарахування коштів, які повертаються. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України (пункт 3 Порядку №611/147)

Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №611/147 митний орган на підставі заяви платника готує висновок про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до цього Порядку, та не пізніше п'яти робочих днів від дня прийняття керівником (заступником керівника) митного органу рішення про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, направляє його для виконання відповідному органу Державного казначейства України разом із супровідним листом, в якому вказується кількість висновків, загальна сума, яка підлягає поверненню, а також наводиться перелік висновків із зазначенням такої інформації: номера та дати висновку, найменування юридичної або ім'я фізичної особи - платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ платника - юридичної особи або ідентифікаційного номера за ДРФО платника - фізичної особи (за наявності), суми, яка підлягає поверненню за кожним з висновків.

Загальний строк прийняття митним органом рішення про повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів не повинен перевищувати одного місяця (п. 4. Порядку №611/147).

Згідно п.7 Порядку №611/147 на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку здійснює повернення коштів з бюджету.

Наведені вище норми свідчать про те, що підставою для виплати Державним казначейством України надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково і/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.

У той же час, з матеріалів справи вбачається, що митним органом не вжито жодних передбачених законом дій щодо підготування вищевказаного висновку, а лише надано письмову відмову про відсутність підстав для повернення коштів з Державного бюджету України (лист №12-45/14-9787 від 13.12.2012р.).

Доводи відповідача-1 щодо того, що судовими рішеннями не зобов’язано здійснити повернення митних платежів, судом до уваги не приймаються, оскільки встановлення судовим рішеннями, яке набрало законної сили, факту протиправності визначення митної вартості, є достатньою та самостійною підставою для повернення надміру сплачених коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Зазначене безспірно свідчить про наявність підстав для підготовки Митним органом Висновку про повернення коштів згідно додатку № 1 до Порядку № 611/147, а тому оскаржувана відмова Київської митниці Міндоходів від 13.12.2012 року №12-45/14-9787 про повернення надмірно сплачених митних платежів є протиправною.

Позивач, після набрання законної сили вказаними вище судовими рішеннями, у відповідності з Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, 22 листопада 2012 року звернувся до відповідача – 1 із заявою про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів. (а. с. 9 – 10)

Оскільки в судовому засіданні встановлено протиправність відмови відповідача – 1 в задоволенні даної заяви, задоволенню підлягає і друга позовна вимога про стягнення з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень, під час розгляду справи по суті, не довів правомірності свого рішення, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПОРТ» - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Київської обласної митниці від 13.12.2012 року за №12-45/14-9787 про відмову в поверненні ТОВ «Імпорт» з Державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів в сумі 85 673,57 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «ІМПОРТ» (код ЄДРПОУ 35914228) надмірно сплачені митні платежі в сумі 85 673,57 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України – протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.В. Чубара