Ухвала суду № 38387000, 03.04.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
03.04.2014
Номер справи
805/4765/13-а
Номер документу
38387000
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" квітня 2014 р. м.Київ К/800/37127/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Заяць В.С.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2013 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Донецька до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» про стягнення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7432,50 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2013 року Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Донецька звернулось до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» про стягнення збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7432,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до п.7 ст.1 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин) відповідач повинен був сплатити збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування при відчуженні легкового автомобіля.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2013 року, позов задоволено повністю; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Донецька збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7432,50 грн.

Рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовані тим, що відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних відносин, на відповідача при відчуженні автомобіля був покладений обов'язок по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нову ухвалу.

У касаційній скарзі відповідач зазначив, що знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька, ніякого відношення до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Донецька не має, а тому позивач не має право вимоги від нього збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування; Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій не врегульований строк та порядок сплати цього збору.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 17 травня 2012 року між відповідачем -

Товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» (продавець) та фізичною особою ОСОБА_2 укладено договір №00012482, відповідно до якого останнім у позивача придбано легковий автомобіль HONDA CR-V Sport AT5 2.4 2012 року випуску за ціною 297300 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2012 року у справі №2а/0570/7260/2012, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2012 року, задоволено повністю адміністративний позов ОСОБА_2, стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача безпідставно сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 7432,50 грн.

Вказаними судовими рішеннями встановлено, що оскільки Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено сплату збору при придбанні автомобіля, а сплата даного збору передбачена лише при його відчуженні, позивачем безпідставно сплаченого збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі легкового автомобіля, який підлягає стягненню з Державного бюджету України як помилково сплачений.

Відповідно до довідки управління Державної казначейської служби в Кіровському районі м.Донецька від 20 березня 2013 року №57/02-47/285 ОСОБА_2 повернуто 10 грудня 2012 року суму збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7432,50 грн.

Правовідносини, що склались між сторонами, пов'язані зі сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі-продажу автотранспортного засобу, врегульовані Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року №400/97-ВР (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) та постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 «Про порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (у відповідній редакції).

Відповідно до ст.3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.

Згідно п.7 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, якою визначено виключний перелік осіб - платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, встановлено, що платниками збору є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.

Тобто, відповідно до вказаного Закону обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладався лише на продавців автомобілів.

На виконання вимог Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 затверджено Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, пунктом 1 якого визначено, що цей порядок регулює питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».

Як встановлено п.14 Порядку, органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.

Відповідно до п.15 Порядку суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів сплачуються платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.

Частиною 4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Враховуючи, що нормами Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що платниками збору є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, тому саме відповідач, який відчужував автомобіль, як продавець, повинен сплати збір на обов'язкове загальнодержавне пенсійне страхування.

За вказаних обставин суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про задоволення позовних вимого щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» на користь позивача 7432,50 несплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Є безпідставними посилання відповідача на норми Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованою особою внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду від 19 грудня 2003 року №21-1, оскільки вказана Інструкція регулює правовідносини зі сплати страхових внесків і не регулює правовідносини щодо сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з господарських операцій при відчуженні автомобіля.

Щодо доводів відповідача про відсутність у Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Донецька права вимоги до нього з посиланням на те, що він знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька, то відповідно п.15 Порядку № 1740 передбачає сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів платниками цього збору на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, за місцем реєстрації легкового автомобіля.

У постанові Донецького окружного адміністративного суду від 03 липня 2012 року по справі №2а/0570/7260/2012 зазначено, що ОСОБА_2 сплачений збір при купівлі автомобіля в розмірі 7432,50 грн. на користь місцевого бюджету Кіровського району м.Донецька. Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу легкового автомобіля HONDA CR-V Sport AT5 2.4 2012 року випуску, зазначений транспортний засіб зареєстровано в Кіровському районі м.Донецька.

Оскільки місцем реєстрації автомобіля є Кіровський район м.Донецька, то управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Донецька є повноважним органом щодо забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас-Мотор» залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 травня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді