Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2014 року Справа № 805/3399/14
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дворникова М.С. розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Мар’їнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Мар’їнської районної організації партії “Демократичний союз” про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Мар’їнська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області (надалі позивач), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до до Мар’їнської районної організації партії “Демократичний союз” (ЄДРПОУ 25757678) із позовом про припинення юридичної особи. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває на обліку в Мар’їнській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області як платник податків, проте на порушення підпункту 16.1.3 пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України відповідач не подає звітність про отримані доходи протягом року, що за приписами частини 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» є підставою для припинення юридичної особи.
Поштове відправлення з ухвалою суду про відкриття скороченого провадження надіслано на адресу відповідача, повернено до суду у зв’язку із відсутністю реєстрації. Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, надані позивачем, суд дійшов висновку про достатність повідомлених позивачем обставин та про можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження.
Пунктом 2 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Мар’їнська районна організація партії “Демократичний союз” (код ЄДРПОУ 25757678) є юридичною особою, що підтверджується довідкою про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с. 7).
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків відповідач перебуває на обліку в Мар’їнській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, правонаступником якої є позивач, з 30.03.2000 року (а.с. 6).
Згідно з актом камеральної перевірки податкової звітності відповідач не надає податкової звітності до органу державної податкової інспекції з 01.01. 2000 року (а.с. 9).
Відсутність податкового боргу станом на 11.02.2014 року підтверджується довідкою про розрахунки з бюджетом, яка наявна в матеріалах справи (а.с. 4).
За правилами частини 8 статті 19 Господарського кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв до 01 січня 2011 року, встановлений обов’язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно п.п. 16.1.3. Податкового кодексу,- платник податків зокрема зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
За правилом, встановленим частиною першою статті 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб -підприємців.
Частина друга цієї норми містить застереження про можливість встановлення законом особливостей державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Зазначені вище суб'єкти, для яких законом встановлено особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (частина третя статті 3 цього Закону).
Відповідно до ст.23 Закону України “Про політичні партії в Україні”, політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Відтак підстави припинення юридичної особи, визначені статтею 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, є незалежними від випадків передбачених статтею 23 - Припинення діяльності політичної партії Закону України “ Про політичні партії”, які додатково передбачені для осіб, що підпадають під дію цього Закону.
Пунктом 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” № 334/94-ВР від 28 грудня 1994 року, який діяв до 1 січня 2011 року, визначено порядок оподаткування неприбуткових установ і організацій, до яких відносяться громадські об'єднання - політичні партії. Згідно з підпунктом 7.11.12 вказаної статті центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації. За пунктом 1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 3 квітня 2003 р. N 153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2003 р. за N 309/7630, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
З 1 січня 2011 року діє Податковий кодекс України, відповідно до якого центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (пункт 157.14 статті 157); для цілей розділу III "Податок на прибуток підприємств" ПКУ використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік (пункт 152.9 статті 152); податкові декларації, крім випадків, передбачених цим кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.2 пункту 49.18), календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49).
Наказом ДПА України від 31 січні 2011 року № 56, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2011 року за №192/18930, затверджено форму та Порядок складання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій (далі - звіт). Згідно з пунктом 1.3 Порядку звіт складається та подається неприбутковою установою, організацією, їх відокремленими підрозділами за кожний звітний (податковий) період.
Виходячи з викладеного, громадські організації - партії повинні складати та подавати за кожний звітний (податковий) період податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій відповідно до вимог законодавства діючого станом на час подання звіту.
Відповідно до абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”,- підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За таких обставин суд вважає, що позов Мар’їнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Мар’їнської районної організації партії “Демократичний союз” про припинення юридичної особи, - підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 49 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", суд, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Враховуючи вищенаведене, та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Мар’їнської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Мар’їнської районної організації партії “Демократичний союз” про припинення юридичної особи - задовольнити.
Припинити юридичну особу - Мар’їнська районна організація партії “Демократичний союз” (ЄДРПОУ 25757678, адреса: 85600, Донецька область, м. Мар’їнка, вул. Шевченка, 1 ).
Копію постанови у день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, та підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дворников М.С.