Ухвала суду № 38338471, 16.04.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2014
Номер справи
820/13462/13-а
Номер документу
38338471
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2014 р.Справа № 820/13462/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Курило Л.В.,

суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2014р. по справі № 820/13462/13-а

за позовом Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби

до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві , треті особи - Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції Харківської області , Приватне підприємство "Інерція Плюс"

про скасування державної реєстрації змін до установчих документів,

ВСТАНОВИЛА:

23.12.2013 року позивач - Західна міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби - звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів Приватного підприємства "Інерція Плюс" (код ЄДРПОУ 37640034) щодо внесених даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну юридичної адреси підприємства на місто Харків, Ленінський район, вул. Малиновського, 3.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2014 року замінено відповідача ПП "Інерція Плюс" на належного відповідача Реєстраційну службу Головного управління юстиції міста Києва та залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ПП "Інерція Плюс" та Відділ державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Харківської міського управління юстиції.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

В судове засідання суду апеляційної інстанції, призначене на 16.04.2014 року, сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Приватне підприємство "Інерція Плюс" 19.04.2011 року пройшло передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набуло правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з ідентифікаційним кодом - 37640034, 21.04.2011 року взято на облік як платника податків ДПІ в Оболонському районі ГУ Міндоходів у м.Києві.(а.с.69-71).

Рішенням власника ПП "Інерція Плюс" від 18.09.2013 року (а.с.34) вирішено:

- визначити місцем знаходження ПП "Інерція Плюс" 61052, місто Харків, вулиця Малиновського, 3;

- затвердити Статут в новій редакції ПП "Інерція Плюс";

- уповноважити директора ПП "Інерція Плюс" провести зміни до установчих документів.

Для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" ПП "Інерція Плюс" надало державному реєстратору 23.09.2013 року, згідно вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", документи, згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", зокрема: реєстраційну картку на підтвердження державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документів (Примірник оригіналу); статут; нову редакцію установчих документів (два примірники); копію квитанції виданої банком; копію квитанції виданої банком (за публікацію); заяву про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі підприємства (нотаріально засвідчена копія).

На підставі вказаних документів 23.09.2013 року Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції міста Києва проведена державна реєстрація змін до установчих документів ПП "Інерція Плюс", про що у Державному реєстрі вчинений запис №10691050009027388 (а.с.80).

24.10.2013 року за №14801050010056907 державним реєстратором реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції зареєстрована нова редакція статуту ПП "Інерція Плюс", згідно п.1.3 якого місце знаходження Підприємства: 61052, місто Харків, вулиця Малиновського, 3. (а.с.24-33).

Відповідно до договору оренди від 01.10.2013 року №86/2013 ТОВ "Сауле" (Орендодавець) передав ПП "Інерція Плюс" (Орендар) в оренду приміщення, що знаходиться за адресою місто Харків, вул. Малиновського, 3, загальною площею 4,00 кв.м., яке належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Сауле". (а.с. 35-37).

Як убачається із акту прийому - передачі приміщення від 01.10.2013 року ТОВ "Сауле" ( Орендодавець) передало, а ПП "Інерція Плюс" (Орендар) прийняло адміністративне приміщення загальною площею 4,0 кв.м., що знаходиться за адресою місто Харків, вул. Малиновського, 3, згідно договору від 01.10.2013 р. ( а.с.38).

Згідно п. 45.2. ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі.

Отже, обрання податкової адреси і, відповідно, місцезнаходження, здійснюється платником податків самостійно, без узгодження із податковим органом.

Вважаючи, що ПП "Інерція Плюс" надало державному реєстратору Реєстраційної служби Головного управління юстиції міста Києва недостовірні дані щодо зміни своєї юридичної адреси, посилаючись на довідку ВПМ від 12.12.2013 року №2095/20-30-07-11 про встановлення місцезнаходження платника податку, в якій вказано, що місцезнаходження платника податків не встановлено, тому позивач звернувся до суду з позовом про скасування державної реєстрації змін до установчих документів ПП "Інерція Плюс" щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про заміну юридичної адреси підприємства на місто Харків, Ленінський район, вул. Малиновського, 3.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не наведено жодних обґрунтованих підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства "Інерція Плюс" щодо внесених даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну юридичної адреси підприємства, та правові підстави для винесення судового рішення про скасування державної реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства "Інерція Плюс" (код ЄДРПОУ 37640034) щодо внесених даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну юридичної адреси підприємства на місто Харків, Ленінський район, вул. Малиновського, 3 - відсутні.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон) передбачений порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який включає, зокрема, перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Порядок скасування змін до установчих документів передбачено статтею 31 Закону, відповідно до якої у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 29 цього Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до ч. 7 ст. 29 Закону державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Відповідно до статті 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частиною 1 статті 27 Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Таким чином, державний реєстратор під час реєстраційних дій, а саме - зміни місцезнаходження, не має права перевіряти подані відомості та вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством.

Судом першої інстанції правомірно враховано, що ПП "Інерція Плюс" надало повний пакет документів, передбачений вимогами чинного законодавства, на підставі яких Реєстраційна служба Головного управління юстиції міста Києва провела державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни юридичної адреси ПП "Інерція Плюс", про що у Державному реєстрі вчинений запис.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, здійснюється передача реєстраційної справи такої юридичної особи.

У разі державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати реєстрації зміни місцезнаходження зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи (ч. 2, 4 ст. 14 Закону).

Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи (ч. 6 ст. 14 Закону).

Таким чином, взяття на облік реєстраційної справи, переданої з іншого органу державної реєстрації в зв'язку з реєстрацією зміни місцезнаходження юридичної особи, є обов'язком державного реєстратора. Стаття 14 Закону не передбачає підстав для відмови у взятті на облік реєстраційної справи.

Записи про зняття з обліку та взяття на облік реєстраційної справи в органі державної реєстрації вносяться до Єдиного державного реєстру довідково, не мають статусу окремої реєстраційної дії, їм не присвоюється відповідний номер.

Реєстраційна служба Головного управління юстиції міста Києва передала реєстраційну справу №1_069_02388_84 ПП "Інерція Плюс" Реєстраційній службі Харківського міського управління юстиції, до матеріалів справи надано реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, акт прийому - передачі реєстраційної справи, опис документів, що надаються юридичною особою державної реєстратору для проведення реєстраційної дії "Підтвердження відомостей про юридичну особу" (а. с. 75-84).

З матеріалів справи убачається, що відповідно до довідки ВПМ про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків ПП "Інерція Плюс" від 12.12.2013 року №2095/20-30-07-11 місце знаходження платника податків не встановлено.

Відповідно до п. 12 ст. 19 вищевказаного Закону України у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Згідно п. 13 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Відповідно до п.14 ст.19 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Судом першої інстанції правомірно враховано, що у матеріалах реєстраційної справи повідомлення органу державної податкової служби відсутнє, докази направлення державному реєстратору такого повідомлення не надані, тому посилання Західної міжрайонної державної податкової інспекції міста Харкова Харківської області Державної податкової служби на неправомірність дій реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції є безпідставним.

Крім того, слід зазначити, що фактична відсутність відповідача за зареєстрованим місцезнаходженням не є підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів з огляду на те, що факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою, у відповідності до вимог ч.2 ст.38 Закону, для внесення запису до Єдиного державного реєстру про таку відсутність та звернення податкового органу до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів Приватного підприємства "Інерція Плюс" (код ЄДРПОУ 37640034) щодо внесених даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну юридичної адреси підприємства на місто Харків, Ленінський район, вул. Малиновського, 3.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 02.02.2012 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.02.2014р. по справі № 820/13462/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В.