Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15.04.2009 р. № 9/723
16:41
За позовомДержавної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
доЗакритого акціонерного товариства «Страхова компанія «ВІП-Стандарт»
про стягнення штрафу у розмірі 2125.00 грн. Суддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Гончаров В.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «ВІП-Стандарт»про стягнення штрафу у розмірі 2125,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачено штрафні санкції, застосовані постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про застосування штрафу за правопорушення, вчинені на фінансових ринках № СК-08/08-130 від 01.08.2008 у встановлені строки.
Відповідач в судове засідання не прибув, докази належного повідомлення знаходяться у матеріалах справи. Заперечення проти позову не надав.
Справа розглядається за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
встановив:
за результатами перевірки звітних даних Закритого акціонерного товариства „Страхова компанія „ВІП-Стандарт" за 2 квартал 2007 року Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було встановлено порушення вимог статті 31 Закону України „Про страхування" в частині обов'язковості представлення коштів страхових резервів активами визначених категорій. У зв'язку з вищезазначеним порушенням актом від 11.09.2007 № 08/1-1/1297 було розпочато провадження у справі ЗАТ „СК «ВІП-Стандарт». За результатами розгляду справи до ЗАТ „СК „ВІП-Стандарт" застосовано захід впливу у вигляді припису від 25.10.2007 № СК-08/07-800, яким було зобов'язано страховика усунути порушення вимог чинного законодавства, а саме:
- усунути допущені порушення вимог статті 31 Закону України „Про страхування" в частині обов'язковості представлення коштів страхових резервів активами визначених категорій;
- проінформувати Держфінпослуг про вжиті заходи щодо виконання вимог припису в термін до 15.11.2007.
Станом на 26.10.2007 ЗАТ „СК „ВІП-Стандарт" було надано документи, які не підтверджують виконання вимог, зазначених у приписі від 25.10.2007 № СК-08/07-800, що свідчить про порушення ЗАТ „СК „ВІП-Стандарт" вимог пункту 6.13 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг заходів впливу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13.11.2003 № 125, зареєстрованим в Мін’юсті 03.12.2003 за № 1115/8436 у частині обов'язковості виконання особами вимог рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності.
За результатами проведеної перевірки, Держфінпослуг було складено акт про порушення законів та інших нормативно-правових актів ЗАТ „СК „ВІП-Стандарт" від 24.01.2008 № 08/1-1/1432. За результатами розгляду акту про порушення було винесено постанову № СК-08/08-130 від 01.02.2008 про застосування штрафу про правопорушення, вчинені на фінансових ринках, якою до ЗАТ „СК „ВІП-Стандарт" застосовано штраф у розмірі 2 125, 00 грн., зобов'язано порушника сплатити суму штрафу протягом 10 днів з моменту отримання постанови та повідомити Держфінпослуг про сплату суми штрафу протягом 10 днів з моменту здійснення оплати.
Постанову про застосування штрафу було направлено на адресу ЗАТ „СК „ВІП-Стандарт" супровідним листом № 1151/08-8 від 04.02.2008 та отримано страховиком 07.02.2008. При цьому, за результатом розгляду справи судом встановлено, що рішення про застосування штрафних санкцій відповідачем не оскаржено, визначені, проте, на момент пред'явлення цього позову вимоги постанови страховиком не виконано.
Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог.
Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»від 12 липня 2001 року № 2664-III (Далі –2664)встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг.
Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента від 4 квітня 2003 року N 292/2003 (далі - Положення) визначено, що Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послугу межах, визначених законодавством.
Згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції здійснює згідно із законами України державне регулювання і нагляд за діяльністю страхових компаній.
Комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати інспектування та застосовувати заходи впливу.
Закон України «Про страхування»від 7 березня 1996 року № 85/96-ВР регулює відносини у сфері страхування і спрямований на створення ринку страхових послуг, посилення страхового захисту майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб.
Статтею 31 Закону № 85 встановлено, що страхові резерви утворюються страховиками з метою забезпечення майбутніх виплат страхових сум і страхового відшкодування залежно від видів страхування (перестрахування).
Страховики зобов'язані формувати і вести облік страхових резервів у порядку та обсягах, встановлених цим Законом, станом на кожен день.
Страховики зобов'язані письмово повідомити Уповноважений орган про запровадження формування і ведення обліку зазначених технічних резервів за видами страхування, іншими ніж страхування життя, не пізніше ніж за 45 днів до початку календарного року.
Правила формування, обліку та розміщення страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя, затверджено розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 17 грудня 2004 р. N 3104 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України10 січня 2005 р. за N 19/10299, розроблені відповідно до статей 31 та 36 Закону України "Про страхування" та встановлюють порядок формування, обліку та розміщення технічних резервів за договорами страхування, співстрахування та перестрахування з видів страхування, інших, ніж страхування життя (далі - договори). Правила визначають методику формування (розрахунку величини) технічних резервів, які є оцінкою обсягу зобов'язань страховика в грошовій формі для здійснення майбутніх виплат страхових сум і страхового відшкодування.
Положеннями статті 40 Закону № 2664 встановлено, що уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу, як накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Нормами статті 41 Закону № 2664 визначено, що уповноважений орган застосовує до суб'єктів підприємницької діяльності штрафні санкції, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення. Рішення Уповноваженого органу про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені Уповноваженим органом, стягуються у судовому порядку.
З огляду на викладені вище обставини в їх сукупності, матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачем як страховиком порушено Правила формування, обліку та розміщення страхових резервів за видами страхування, іншими, ніж страхування життя та вимоги статті 31 Закону № 85, норми Закону № 2664. З огляду на те, що відповідачем не надано доказів належного виконання припису позивачем правомірно застосовано до нього штрафні санкції.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що на день розгляду справи заборгованість по визначеному штрафу складає 2125,00 грн.
Беручи до уваги те, що штраф до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у розмірі 2125,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№ 254 к/96-ВР від 28.06.1996 р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «ВІП-Стандарт»(м. Київ, Андріївський узвіз, 2-Г, офіс 42, код ЄДРПОУ 32701961) до Державного бюджету України штраф у розмірі 2125 (дві тисячі сто двадцять п’ять) грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.В.Кротюк
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –21.04.2009.