Постанова № 3833262, 16.04.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.04.2009
Номер справи
9/724
Номер документу
3833262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16.04.2009 р.                                                                                 № 9/724

10:43

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Скайлайн»

доДержавної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010002304 від 10.11.2008 Головуючий суддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Гончаров В.В.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва з вимогами визнати протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010002304 від 10.11.2008, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1083377,55 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», адже розрахункові документи позивача містять всі обов’язкові реквізити.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю, зазначаючи те, що оскаржуване рішення прийнято у порядку та спосіб, встановлені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», адже на розрахункових документах позивача в порушення норм Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 105/5296, відсутній такий обов’язків реквізит, як назва господарської одиниці.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

18.10.2008 працівниками Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва проведено перевірку позивача, за результатом якої складено Акт перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів від 18.10.2008.

Перевіркою встановлено порушення п. 1 ст. 3 Закону № 265 та п.п.3.2 п. 3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 105/5296, оскільки підприємством здійснюється роздрібна торгівля лікарськими препаратами за готівковий розрахунок із застосуванням зареєстрованого, опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи РРО та видачею касового чека.Адже, перевіряючими встановлено, що касовий чек в своєму складі не містить одного обов’язкового реквізиту –«назви господарської одиниці, якою відповідно дозвільних документів є «Аптека», що свідчить про не проведення розрахунків із споживачами з роздрукуванням розрахункового документа у період з 20.12.2007 по 27.10.2008. Перевіркою встановлено проведення таких операцій на суму 216675,51 грн.

На підставі вказаного акту ДПІ у Голосіївському районі міста Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010002304 від 10.11.2008, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 1083377,55 грн.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності суд дійшов висновку про наступне.

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Статтею 1 Закону № 265 передбачено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

Пунктом 1 статті 3 Закону № 265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до положень статті 2 Закону № 265 розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 105/5296, розроблено на виконання Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Положенням визначено форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Положення не поширюється на розрахункові проїзні та перевізні документи на залізничному (крім приміського) й авіаційному транспорті.

Положенням про форму та зміст розрахункових документів передбачено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі - касовий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари.

Касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити, зокрема, назву господарської одиниці. При цьому, назва господарської одиниці - назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).

Пунктом 1 статті 17 Закону № 265 встановлено, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Поряд з цим, статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На виконання вимог суду позивачем надано в судове засідання вибірково за різін місяці оригінали для огляду контрольних стрічок фіскальних чеків за оскаржуваний період (копія стрічок знаходиться в матеріалах справи), за результатом дослідження яких в судовому засіданні судом встановлена наявність такого реквізиту, як назва господарської одиниці, а саме: «Аптека». При цьому, суд констатує, що під час догляду справи представник відповідача не надав жодних пояснень та підтверджень фактів, встановлених перевіркою.

Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, адже розрахункові документи за перевіряємий період повністю відповідають вимогам Закону № 265 та Положення про форму та зміст розрахункових документів передбачено. Так як судом не встановлено відсутності на розрахунковому документі назви господарської одиниці.

Враховуючи те, що фіскальні чеки за оскаржуваний період містять всі обов’язкові реквізити, зокрема, назву господарської одиниці - «Аптека», при цьому, інших порушень законодавства про РРО відповідачем не встановлено, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність винесення оскаржуваного рішення та застосування до позивача штрафних санкцій.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню, адже оскаржуване рішення прийнято без дотримання принципів, визначених статтею 2 КАС України.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При розгляді справи, суд перевіряє відповідність оскаржуваного рішення принципам, визначеним частиною 3 статті 2 КАС України.          

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність прийнятого оскаржуваного.

Враховуючи такі обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено, судовий збір підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0010002304 від 10.11.2008.

Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю «Фірма Скайлайн»(03187, м. Київ, вул. Заболотного, 48-а, код ЄДРПОУ 25662682) за рахунок Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя                                                                       О.В.Кротюк

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –22.04.2009.