Постанова № 3832447, 14.05.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.05.2009
Номер справи
2а-1/09/2670
Номер документу
3832447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14.05.2009 р. № 2а-1/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Федоровій О.В. розглянувши справу

за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва

довідкритого акціонерко товариства Акціонерний банк «Синтез»

за участю прокурора м. Києва

простягнення суми боргу в розмірі 135423198,59 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позовні вимоги із урахуванням уточнення позовних вимог обґрунтовані тим, що через порушення відкритим акціонерним товариством «Акціонерний банк «Синтез»(надалі Відповідач) п.5 ст. 1 Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування»(надалі Закону про страхування) у останнього виникла заборгованість перед Пенсійним фондом зі сплати збору з операцій купівлі-продажу валюти у сумі 135423198,59 грн.

В позовній заяві та додаткових поясненнях до справи Позивач посилається на наступні приписи нормативно-правових актів: ст. ст. 26, 67, 68 Конституції України, п.4 ст. 2 Закону про страхування, ст. 67 Закону України «Про державний бюджету України на 2005 рік», ст. 98, 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2007 рік», Закон України «Про державний бюджет на 2008 рік», п.3 Порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.98 р. № 1740 (в редакції постанови КМУ від 22.02.2006 р. № 188) тощо.

Відповідач у письмовому запереченні на позов повідомив, що проти позову заперечує. При цьому останній вважає, що він звільнений від сплати збору до Пенсійного фонду України. В обґрунтування такої позиції посилається на рішення судів, а саме Соломянського районного суду м. Києва від 03.09.2007 р. та Господарського суду Харківської обл. від 13.11.2008 р. згідно яких Банк було зобовязано виконувати зобовязання за договорами банківських рахунків та договорами про комісійне обслуговування в частині виконання заявок клієнтів на купівлю іноземної валюти без спонукання останнього сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування та без сплати Банком цього ж збору.

Також Відповідач зазначає, що поняття „збір до ПФУ" не є тотожнім поняттю „заборгованість/борг", про який Позивачем зазначено в позовній заяві, стверджує, що Відповідач діяв не в своїх інтересах, а в інтересах Товариства як клієнта банка, і лише виконував Рішення суду, що набрало законної сили.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство акціонерний банк «СИНТЕЗ»зареєстровано Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 24.12.1993 р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 21564391.

Акціонерний банк «Синтез»зареєстровано Національним банком України в державному реєстрі банків та видано відповідне свідоцтво.

Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва була проведена перевірка відповідача щодо правильності повноти нарахування, своєчасності перерахування збору з операцій купівлі-продажу валюти за період з 01.03.2008р. по 31.08.2008 р. В ході перевірки було виявлено, що заборгованість ВАТ АБ "Синтез" перед Пенсійним фондом, з врахуванням суми заборгованості зі сплати збору з операцій купівлі-продажу валют виявленої попередніми перевірками (Акт № 1261 від 16.06.06р., Акт № 2159 від 25.10.06 р., Акт № 167 від 25.01.07р., Акт № 1422 від 26.07.07р., Акт № 2071 від 08.11.07р., Акт № 450 від 26.03.08р.) складає 130 434 049,40 грн., що зафіксовано в акті перевірки за № 1716 від 26.09.2008р.

Згідно поданого розрахунку суми позову за відповідні періоди в актах зафіксовано наступні суми: Акт № 1261 від 16.06.06р. за період з 1.11.05р. по 31.05.06р. ставка збору 1,5% та 1,3 % сума не перерахованого збору 42 528 672,07 грн.; Акт № 2159 від 25.10.06р. за період з 1.06.06р. по 30.09.06р. ставка збору 1,3% сума не перерахованого збору 22 212 172,97 грн.; Акт № 167 від 25.01.07р. за період з 02.10.06р. по 29.12.06р. ставка збору 1,3% сума не перерахованого збору 18 918 133,15 грн.; Акт № 1422 від 26.07.07р. за період з 01.01.07р. по 30.06.07р. ставка збору 1% сума не перерахованого збору 18 520 548,19 грн.; Акт №2071 від 08.11.07р. за період з 01.07.07р. по 31.10.07р. ставка збору 1% сума не перерахованого збору 10 035 681,84 грн.; Акт № 450 від 26.03.08р. за період з 01.11.07р. по 29.02.08р. ставка збору 1 % та 0,50 % сума не перерахованого збору 9 898 864,51грн.; Акт № 1716 від 26.09.08р. за період з 01.03.08р. по 31.08.08р. ставка збору 0,50 % сума не перерахованого збору 8 319 976,67 грн.

Крім зазначених вище сум згідно звітів АБ "Синтез" про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти сума несплаченого збору за вересень 2008р. становить 1 206 629,42 грн., сума несплаченого збору за жовтень 2008 року - 1 451 653,51 грн.

Загальна сума боргу Відповідача складала 133092332,33 грн.

У подальшому Позивач уточнив позовні вимоги, відповідно до яких сума боргу зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти, яку останній просить стягнути з відповідача, складає 135423198,59 грн.

Заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази та оцінивши їх в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.

Приписом п.6 ст. 20 Закону про страхування, страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону,календарний місяць. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», основними завданнями Пенсійного фонду України, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах є: забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку.

Відповідно до ст. 106 вказаного Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу валют.

Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Обов'язок по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно з пунктом 5 ст. 1 Закону про страхування покладено саме на банки та їх установи, відповідно до якого банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4 ст. 2 Закону про страхування об'єктом оподаткування для таких платників є сума операцій з купівлі-продажу валют.

Статтею 98 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" від 20.12.2005 року встановлено, що збір з купівлі-продажу валюти протягом 2006 року справляється з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти в розмірі 1,3 відсотка. Платниками такого збору є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкових іноземних валют. Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1,3 відсотка від суми операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 99 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" зазначено, що ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету і використовуються згідно із Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік.

Згідно п.3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМУ від 03.11.1998 р. № 1740 (в редакції постанови КМУ від 22 лютого 2006 року № 188) банки та їх установи нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за відповідною відсотковою ставкою суми операції з купівлі-продажу безготівкової валюти, зазначеної у такій заявці. Юридична або фізична особа - клієнт банку в заяві на купівлю іноземної валюти зазначає, що він доручає банку утримати із суми в гривнях, перерахованої для купівлі іноземної валюти, суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та перерахувати її до спеціального фонду державного бюджету.

Згідно п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України "Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій" від 3.11.1998р. за № 1740 банки подають до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду України, в яких вони зареєстровані як платники страхових внесків, звіт про нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової валюти.

Враховуючи викладені вище норми, суд вважає, що саме Закон України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є спеціальним законом у сфері загальнообовязкового державного пенсійного страхування, а його приписи є обовязковими для усіх субєктів господарювання на території України.

Посилання Відповідача на рішення судів, якими останнього було зобовязано виконувати зобовязання за Договорами банківських рахунків та Договорами про комісійне обслуговування в частині виконання заявок клієнтів на купівлю іноземної валюти без зобовязання останнього сплачувати збір на обовязкове державне пенсійне страхування та без сплати Банком цього збору на увагу не заслуговують виходячи з наступного.

Рішення (наявні в матеріалах справи), на які посилається останній, обґрунтовані пріоритетністю норм міжнародного права щодо гарантій повернення іноземних інвестицій, в яких суд вбачає звільнення юридичних осіб-нерезидентів та Відповідача від обов'язку сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з купівлею іноземної валюти.

В обґрунтування своїх рішень, суди також посилаються на Угоду між Урядом України та Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про сприяння і взаємний захист інвестицій від 10 лютого 1993 року, всупереч якій, на його думку, українським законодавством для іноземних інвесторів встановлено менш сприятливий режим для повернення належних їм коштів в результаті припинення інвестиційної діяльності, ніж для національних інвесторів.

Однак, згідно статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленим Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Відповідно до статей 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку, встановленому законом та неухильно додержуватись законів України.

Відповідно до статті 6 Декрету КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", структура міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку визначаються Національним банком України.

Пунктом 4 постанови КМУ від 03.11.1998 року № 1740 (в редакції постанови КМУ від 22.02.2006 року № 188) постановлено просити Національний банк забезпечити здійснення контролю за сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу валют та надавати разом з Пенсійним фондом роз'яснення щодо застосування Порядку, затвердженого цією постановою, в частині сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валют.

Листом Національного Банку України та Пенсійного фонду України від 07.04.2006 року № 13-116/1314-3774, № 4250/03-20 роз'яснено положення постанови КМУ від 03.11.98рн. № 1740 (із змінами та доповненнями) та вказано, що уповноваженим банкам при купівлі безготівкової іноземної валюти для клієнтів-резидентів тих країн, з якими Україною підписано та ратифіковано міжнародні договори про усунення подвійного оподаткування, слід врахувати, що об'єктом, з якого справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до п. 4 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", є не прибуток (доход), а сума в гривнях, за яку купується безготівкова валюта.

На переконання суду, предметом регулювання Конвенції про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доход і на приріст вартості майна є податок на прибуток (доходи) підприємств.

Законом України «Про інвестиційну діяльність»передбачено, що інвесторам в Україні, у тому числі іноземним, забезпечується рівноправний режим, що виключає вживання заходів дискримінаційного характеру, які могли б перешкоджати управління інвестиціями і їх ліквідації. Статтею 7 Закону України «Про режим іноземного інвестування»встановлений національний режим інвестиційної діяльності, що підтверджує рівність іноземних інвесторів з українськими, і, зокрема, гарантує іноземним інвесторам рівні умови повернення інвестиційних засобів.

Враховуючи вказані вище норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що пільг щодо нарахування та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти законодавством не передбачені.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача боргу по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти у сумі 135423198,59 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, адміністративний суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з відкритого акціонерко товариства Акціонерний банк «Синтез»(м. Київ, вул. Івана Кудрі, 5, код ЄДРПОУ 21564391) на користь управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва борг у сумі 135423198,59 грн.

Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А. Степанюк

Повний текст постанови виготовлено 03.06.09 р.