Постанова № 38223448, 11.04.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2014
Номер справи
821/952/14
Номер документу
38223448
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/952/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Пекного А.С.,

при секретарі: Осташевському Е.Є.,

за участю представників: позивача - Марченко Г.С., відповідача - Юрчука Ю.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Скадовського району Херсонської області до Новомиколаївської сільської ради Скадовського району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Прокурор Скадовського району Херсонської області (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Новомиколаївської сільської ради Скадовського району (далі-відповідач) в якому просить визнати незаконною бездіяльність Новомиколаївської сілької ради відносно дострокового припинення повноважень голови Новомиколаївської сільської ради Юрчука Ю.Л. та зобов'язати Новомиколаївську сільську раду достроково припинити повноваження голови Новомиколаївської сільської ради Юрчука Ю.Л. відповідно до вимог ст.79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Позов мотивований тим, що Постановою Скадовського районного суду Херсонської області від 24.04.2013р. голову Новомиколаївської сільської ради Юрчука Ю.Л. визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-2 ч. 1 КУпАП, та піддано стягненню у виді штрафу в розмірі 850 грн. Незважаючи на отримання Новомиколаївською сільською радою постанови про визнання Юрчука Ю.Л. винним у скоєнні корупційного адміністративного правопорушення, та незважаючи на неодноразове звернення прокурора з відповідними вимогами, передбачені чинним законодавством заходи щодо дострокового припинення його повноважень радою вжито не було. Таким чином, Юрчук Ю.Л. на теперішній час перебуває на посаді голови Новомиколаївської сільської ради, а органом місцевого самоврядування заходів до припинення його повноважень не вжито. Таку бездіяльність позивач вважає незаконною, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові, додатково пояснивши, що згідно зі ст.ст. 5, 29 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" органи прокуратури України здійснюють заходи щодо запобігання і протидії корупції в межах повноважень, визначених Конституцією України. Згідно вимог ч.3 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. У відповідності до вимог п. 3-1 ч.1, п.1 ч.7 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції". Повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.

Вказана норма носить імперативний характер, а тому підлягає обов'язковому виконанню. Незважаючи на це та на отримання Новомиколаївською сільською радою постанови про визнання Юрчука Ю.Л. винним у скоєнні корупційного адміністративного правопорушення, передбачені чинним законодавством заходи щодо дострокового припинення його повноважень радою вжито не було. Незвільнення Юрчука Ю.Л. із посади голови Новомиколаївської сільської роли порушує вимоги антикорупційного законодавства України та створює передумови для вчинення інших корупційних діянь, як Юрчуком Ю.Л., так і іншими особами. Отже, вимоги прокурора є законними та мають підстави для їх задоволення.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі, пояснивши, що сесією Новомиколаївської сільської ради було взято до уваги факт порушення головою сільради антикорупційного законодавства, але рішення про звільнення з посади прийнято не було у зв'язку з недостатньою кількістю голосів. Крім того, звільнення голови Новомиколаївської сільської ради з посади ускладнить життєдіяльність відповідної територіальної громади.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши відповідні чинні нормативно-правові акти України, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що постановою Скадовського районного суду Херсонської області від 24.04.2013 р. голову Новомиколаївської сільської ради Юрчука Ю.Л. визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-2 ч. 1 КУпАП.

13.06.2013 р. позачерговою 46 сесією Новомиколаївської сільської ради Скадовського району прийнято рішення № 257, яким взято до уваги факт порушення сільським головою антикорупційного законодавства та вирішено не порушувати питання щодо припинення служби в органах місцевого самоврядування сільського голови Юрчука Ю.Л. у зв'язку із притягненням його до відповідальності за вчинення корупційного адміністративного правопорушення.

05.07.2013 прокуратурою Скадовського району внесено подання на ім'я голови Новомиколаївської сільської ради Скадовського району з вимогою скасувати вказане рішення та вжити заходів, передбачених ст. ст. 22, 23 Закону України "Про засади забігання і протидії корупції", п. 3-1 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо звільнення Юрчука Ю.Л. із займаної посади.

47 сесією шостого скликання Новомиколаївської сільської ради Скадовського району прийнято рішення № 263 від 12.07.2013 "Про розгляд подання прокурора Скадовського району на рішення сесії Новомиколаївської сільської ради від 13.06.2013 № 257", яким подання прокурора відхилено.

Судом також встановлено, що 29.08.2013 р. прокуратурою Скадовського району заявлено адміністративний позов до Новомиколаївської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення сесії Новомиколаївської сільської ради № 263 від 12.07.2013 та зобов'язання вчинення дій.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30.09.2013р. вищевказаний позов прокурора задоволено в повному обсязі, визнано протиправним та скасовано рішення 47 сесії шостого скликання Новомиколаївської сільської ради № 263 від 12.07.2013 р., зобов'язано Новомиколаївську сільську раду повторно розглянути питання щодо звільнення Юрчука Ю.Л. із займаної посади відповідно до вимог ст.ст. 22, 23 Закону України "Про засади забігання і протидії корупції" в порядку, передбаченому діючим законодавством. Вказане рішення суду набрало законної сили.

25.12.2013 р. на 53 позачергову сесію Новомиколіївської сільської ради винесено проект рішення "Про виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду" щодо звільнення Юрчука Ю.Л. з посади сільського голови. В результаті розгляду вказаного проекту рішення голову Новомиколаївської сільської ради звільнено не було, тобто відповідно до п. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" вказане рішення не прийнято.

На час розгляду даної справи Юрчук Ю.Л. перебуває на посаді голови Новомиколаївської сільської ради, що визнано та не оспорюється представниками сторін.

Надаючи оцінку обґрунтованості вимог прокурора щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання припинити повноваження сільського голови, суд звертає увагу на наступне.

Основні засади запобігання і протидії корупції в публічній і приватній сферах суспільних відносин, відшкодування завданої внаслідок вчинення корупційних правопорушень збитків, шкоди, поновлення порушених прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав чи інтересів юридичних осіб, інтересів держави визначаються Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції" від 07.04.2011 р. № 3206-VI (надалі - Закон № 3206-VI).

Відповідно до статті 29 Закону № 3206-VI нагляд за додержанням законів у сфері запобігання і протидії корупції здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами.

Пунктом 3 ч.3 ст.20 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Підставою для звернення позивача до суду слугувало невиконання відповідачем вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про засади запобігання та протидії корупції", щодо звільнення з роботи особи, яка вчинила корупційне правопорушення.

Статтею 22 Закону № 3206-VI передбачено особливості звільнення з роботи осіб, які вчинили корупційні діяння, відповідно до частини другої якої, - дострокове припинення повноважень особи на виборній посаді, припинення повноважень посадової особи на посаді, звільнення, що здійснюється за рішенням Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, звільнення військової посадової особи з військової служби у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, а також відсторонення такої особи від виконання службових повноважень у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України.

Інші особи, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, підлягають звільненню з відповідних посад у триденний строк з дня отримання органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, якщо інше не передбачено законом.

Підстави і порядок дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначені ст.79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Так, пунктом 3-1 частини 1 статті 79 Закону №280/97-ВР визначено, що повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Згідно п.1 ч. 7 ст. 79 Закону №280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт.

Таким чином, законодавець чітко визначив, що повноваження такої посадової особи органу місцевого самоврядування, як сільського голови, достроково припиняються та ця особа звільняється з посади з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома факт притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції".

Повноваження щодо прийняття рішення про дострокове припинення сільського, селищного, міського голови відповідно до пункту 16 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР належить до виключної компетенції пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Частиною 4 статті 72 КАС України встановлено, що вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

Отже, враховуючи, що постановою Скадовського районного суду Херсонської області від 24.04.2013 р., яка набрала законної сили (що визнано в судовому засіданні представниками сторін), притягнуто голову Новомиколаївської сільської ради Юрчука Ю.Л. до адміністративної відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане із порушенням обмежень, передбачених ст. 22 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", то є всі підстави для дострокового припинення повноважень останнього.

Крім того, зі змісту рішення Новомиколаївської сільської ради Скадовського району Херсонської області від 13.06.2013 р. та з пояснень представника відповідача вбачається, що позачерговою 46 сесією відповідної сільської ради вже було взято до уваги факт порушення вимог антикорупційного законодавства України сільським головою Юрчуком Ю.Л., тобто достроково припинено його повноваження, що за правовим характером є безумовною підставою для звільнення названого голови сільської ради з займаної посади, адже чинним законодавством України не вимагається прийняття відповідного рішення сесією, а є достатнім лише "взяття до відома факту" (п.1 ч. 7 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Крім того, суд звертає увагу на те, що вищевказана норма імперативний характер, а тому підлягає обов'язковому виконанню.

Однак відповідачем викладеного не враховано і не вчинено жодних належних дій щодо повного виконання вимог ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема, не звільнено Юрчука Ю.Л. з посади сільського голови.

Враховуючи вищевикладене суд вважає бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосовно дострокового припинення повноважень і звільнення голови Новомиколаївської сільської ради Юрчука Ю.Л. незаконною, а позовні вимоги, відповідно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Новомиколаївської сільської ради Скадовського району щодо невиконання вимог Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про засади запобігання і протидії корупції" відносно дострокового припинення повноважень Новомиколаївського сільського голови Юрчука Юрія Леонідовича.

Зобов'язати Новомиколаївську сільську раду Скадовського району (код ЄДРПОУ 04402221) вчинити у відповідності до вимог ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" дії щодо дострокового припинення повноважень та звільнення з посади Новомиколаївського сільського голови Юрчука Юрія Леонідовича.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 квітня 2014 р.

Суддя Пекний А.С.

кат. 11.2