ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 січня 2012 року
справа № 2а-2747/09
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Проценко О.А.
суддів: Туркіної Л.П. Мельника В.В.
за участю секретаря судового засідання: Ліпіній О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія" Мотор-Гарант"
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2009р. у справі № 2а-2747/09
за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя
до Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія" Мотор-Гарант"
про зобовязання здійснити дії,
встановив:
Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжя (далі по тексту - СДПІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжя, позивач, податковий органв) звернулася до суду з даним позовом, зазначивши в позовній заяві, що працівниками податкового органу було здійснено вихід за адресою Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Мотор-Гарант» (далі – відповідач, ТДВ «Страхова компанія «Мотор-Гарант») для проведення позапланової перевірки, однак в порушення вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-ХІІ) посадові особи відповідача відмовились від проведення перевірки та надання документів, не допустивши працівників податкового органу до перевірки. Дані обставини засвідчені в акті про відмову від допуску на проведення позапланової виїзної перевірки від 16.04.2009р. №02/08-07/31154435. У зв'язку з цими обставинами проведення виїзної позапланової перевірки відповідача є не можливим через невиконання посадовими особами ТДВ «Страхова компанія «Мотор-Гарант» законних вимог податкового органу.
На підставі вищевикладеного позивач просить позов задовольнити та зобов'язати ТОВ «Страхова компанія «Мотор-Гарант» допустити посадових осіб СДІІІ по роботі з ВПП у м.Запоріжжі до проведення позапланової виїзної перевірки з питань правових відносин з ДП «Страховий (перестраховий) брокер «Оберіг» за період з 02.03.2007 по 20.03.2009; а також надати позивачу при проведенні перевірки всі необхідні для її проведення документи.
Постановою суду першої інстанції позов задоволено. Суд в своїй постанові зазначив, що відмова відповідача допустити працівників СДПІ до перевірки не дає можливості здійснювати контроль за реалізацією платниками податків свого прямого обов'язку, визначеного в ст.67 Конституції України.
Не погодившись з висновками суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позову. Відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України № 502 від 21.05.2009 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року», де визначено органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31.12.2010р. тимчасово припинити проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок, що відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня розвитку від провадження господарської діяльності віднесені до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів); установити обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання, крім перевірок, що проводяться за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства або за поданням суб'єктом господарювання до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 16.04.2009 посадовими особами позивача з метою проведення позапланової виїзної перевірки ТДВ «Страхова компанія «Мотор-Гаран г» з питань їх правових відносин з ДГІ «Страховий (перестраховий) брокер «Оберіг» (код СДРПОУ 32498608) за період з 02.03.2007 по 20.03.2009 ( тривалістю 10 робочих днів з 16.04.2009 по 30.04.2009), у т.ч. податкового обліку господарських зобов'язань, переданих в перестрахування страхових платежів по достроково припиненим договорам в зв'язку з анулюванням всіх ліцензій перестраховиків відповідно до розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України: ТДВ СК «Міжрегіональний страховий Альянс» (код СДРПОУ 33246721) № 7292 від 15.05.2007: ТДВ СК «Ініціатива» (код СДРПОУ 34950265) №1228 від 23.10.2008. був здійснений вихід на адресу відповідача - на підставі наказу СДГІ1 №467 від 27.03.2009 та направлення №0181 від 27.03.2009,.
Судом також встановлено, що посадові особи відповідача відмовились від проведення перевірки та надання документів, не допустивши представників податкового органу, про що був складений акт №02/08-07/31154435 від 16.04.2009р. про відмову від допуску на проведення позапланової виїзної перевірки.
Матеріали справи також свідчать, що попередньо позивач направив відповідачу запит №2429/10/08-07-016 від 23.03.2009 щодо надання пояснення та документального підтвердження правових відносин з ДП «Страховий (перестраховий) брокер «Оберіг» за період з 02.03.2007 по 20.03.2009 - на підставі п.1 ч.б ст.111 Закону №509-ХІІ. У відповідь на запит ТДВ «Страхова компанія «Мотор-Гарант» у листі №135 від 07.04.2009 надали пояснення, що вимога СДПІ взагалі не містить інформації про існування об'єктивних обставин, наявність яких дозволяє пред'являти відповідні вимоги.
Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.
Згідно з п.1 ч.І ст.11 Закону України №509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори.
Частина 6 ст. 11і Закону України №509-ХІІ містить перелік обставин, за наявності хоча б однієї з яких проводиться позапланова виїзна перевірка, в тому числі - у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту( пункт 5 цієї частини).
Частиною 8 ст. 11і Закону України №509-ХІІ передбачено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Крім того, там же міститься вказівка на обов'язкове надання податковим органом суду документів, які відповідно до частини 6 цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки.
Отже, підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є наявність обставин, передбачених п.п. 1-9 ч. 6 ст. 11і Закону №509-ХІІ, та рішення суду. При цьому суд під час розгляду справи встановлює наявність таких обставин та досліджує документи, передбачені ч. 8 вказаної статті.
Крім того, відповідно до ч. 9 ст. 111 Закону №509-ХІІ позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. Згідно з приписами ч. 1 ст. 11 Закону №509-ХІІ посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку, крім іншого, ще й копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.
Проте, Постановою Кабінету Міністрів України №502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» встанов лено обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання до 31.12.2010 року, крім перевірок, що проводяться за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства або за поданням суб'єктом господарюван ня до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням.
Таким чином, проведення позапланових перевірок на підставі п. 5 ч. 6 ст. 11-1 Зако ну України «Про державну податкову службу в Україні» обмежено вимогами Постанови КМ України №502 від 21.05.2009 р. Проте, судом першої інстанції вищезазначене не враховано, що призвело до прийняття помилкового рішення. Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду, що є підставою для скасування постанови суду. Підстав для задоволення позову у суду не було. Позов слід відхилити.
Керуючись ст.ст.195,196,198,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія" Мотор-Гарант" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2009р. у справі № 2а-2747/09 задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2009р. у справі № 2а-2747/09 скасувати.
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.
Головуючий: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна
Суддя: В.В. Мельник