Рішення № 38202755, 09.04.2014, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
09.04.2014
Номер справи
913/662/14
Номер документу
38202755
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09 квітня 2014 року Справа № 913/662/14

Провадження №19/913/662/14

За позовом Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м.Алчевськ Луганської області

в інтересах держави в особі:

позивача Державної екологічної інспекції у Луганській області, м.Луганськ

до відповідача Державного підприємства "Первомайськвугілля", м.Первомайськ Луганської області, в особі відокремленого підрозділу "Шахта Первомайська", комплекс виробничих будівель і споруд, Березівська сільрада Попаснянського району Луганської області

про стягнення 17150 грн 04 коп.

Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання Дрожанова О.В.

У засіданні брали участь:

від заявника - Голоденко К.О. - прокурор відділу прокуратури м.Луганська, службове посвідчення № 020155 від 03.09.2013;

від позивача - Землянська О.С. - головний спеціаліст юридичного сектору-юрисконсульт, довіреність № 69 від 31.12.2013; Єрмоленко П.О. - старший інспектор з охорони навколишнього природного середовища Луганської області, довіреність № 20 від 07.04.2014;

від відповідача - представник не прибув.

СУТЬ СПОРУ:

Стаханово-Алчевським міжрайонним прокурором з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області заявлено вимогу про стягнення з відповідача збитків, заподіяних порушенням вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у сумі 17150 грн 04 коп.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 12.03.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 26.03.2014.

Відповідач відзивом № б/н від 26.03.2014 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що в порушення присів ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" лише 09.11.2012 на підставі акта перевірки складено припис про усунення порушень, виявлених під час здійснення планового заходу; що формула, на підставі якої позивачем здійснено розрахунок збитків, визначена п.7.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 389 від 20.07.2009, зокрема, визначено порядок та методологія проведення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об'єктам внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, тобто за наведеною методологією, необхідною умовою визначення суми збитків є встановлення факту перевищення гранично допустимого скиду; що позивачем не встановлено факту перевищення нормативу гранично допустимого скиду, не визначено показники фактичного скиду забруднюючих речовин на одиницю часу, а лише встановлено перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин за конкретний період, що свідчить про відсутність необхідної умови для належного застосування відповідного положення Методики і, як наслідок, визначення збитків за формулою № 12; що акт позапланової перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, в якому були б зафіксовані порушення вимог законодавства у сфері охорони і раціонального використання водних ресурсів не складався.

Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 26.03.2014 була оголошена перерва до 09.04.2014.

Позивач запереченням на відзив від 08.04.2014 № 02/823 доводи відповідача відхилив та зазначив, що 28.09.2012 інспекцією було видано наказ № 628 про здійснення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Первомайськвугілля", а 02.10.2012 за № 11/2562 видано повідомлення про проведення планової перевірки, яке отримано Державним підприємством "Первомайськвугілля" 02.10.2012 за вхідним № 08/831; що інспекцією здійснено інструментально-лабораторний контроль у жовтні 2012 року та встановлено перевищення затверджених у дозволі на спеціальне водокористування нормативів допустимих концентрацій по ряду забруднюючих речовин (акт відбору проб від 17.10.2012 № 56, протокол № 46 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 29.10.2012); що за результатами контролю встановлено скид зворотних (шахтних вод) ВП "Шахта "Первомайська" з очисних споруд у р.Камишеваха з перевищенням концентрації забруднюючих речовин, а саме: мінералізація (по сухому залишку) - 3175 мг/ дм3 (ГДС 1500 мг/дм3), сульфати - 1480 мг/дм3 (ГДС 500 мг/дм3), хлориди - 379,3 мг/дм3 (ГДС 350 мг/дм3), залізо загальне - 2,669 мг/дм3 (ГДС 0,3 мг/дм3), завислі речовини - 61,0 мг/дм3 (ГДС 20 мг/дм3), азот амонійний - 0,42 мг/дм3 (ГДС 0,25 мг/дм3), ХСК - 29,3 мг/дм3 (ГДС 18 мг/дм3); що 09.11.2012 підприємству було надано припис щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства виявлених під час планової перевірки 12.10.2012-01.11.2012; що в акті перевірки від 04.03.2013-05.03.2013 зазначено, що п.11 припису від 09.11.2012 не виконано, оскільки було проведено повторний відбір зворотних вод (акт відбору проб вод від 06.02.2013 № 5, протокол № 3 вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 14.02.2013).

Відповідач не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного та компетентного представника в судовому засіданні 09.04.2014, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить власноручний підпис його повноважного представника у бланку запису оголошення перерви від 26.03.2014.

У судовому засіданні 09.04.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників заявника та позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відносини у галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Статтями 16, 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів, інші державні органи відповідно до законодавства України, які можуть бути позивачами у цих правовідносинах.

Спеціально уповноваженим державним органом по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів є Державна екологічна інспекція у Луганській області, яка згідно Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 "Про затвердження положень про територіальні органи Держекоінспекції України" здійснює державний контроль за додержанням природоохоронного законодавства.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Статтею 361 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Підставою звернення Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області є несвоєчасна сплата відповідачем збитків, заподіяних внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що порушує інтереси держави у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів.

Так, інспекцією видано наказ від 28.09.2012 № 628 про здійснення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Первомайськвугілля".

Повідомленням від 02.10.2012 № 11/2562 інспекцією було повідомлено Державне підприємство "Первомайськвугілля" про проведення перевірки.

Перевірка проводилась в період з 12.10.2012 по 01.11.2012, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 01.11.2012, яким, зокрема, виявлено порушення відокремленим підрозділом "Шахта Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" правил експлуатації очисних споруд, тобто очисні споруди та технічні пристрої не утримуються в належному стані, а саме встановлено факт витоку неочищених шахтних вод на прилеглу територію через пошкоджений шиберний засув аварійного випуску очисних споруд внаслідок порушення його герметичності, що є порушенням вимог п.3 ч.1 ст.44 Водного кодексу України.

З метою контролю дотримання відповідачем затверджених нормативів спеціального водокористування, інспекцією здійснено інструментально-лабораторний контроль у жовтні 2012, що підтверджується актом відбору проб від 17.10.2012 № 56, протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 29.10.2012 № 46.

Під час проведення контролю встановлено скид зворотних (шахтних) вод відокремленим підрозділом "Шахта Первомайська" Державного підприємства "Первомайськвугілля" з очисних споруд у р.Камишеваха басейну р.Лугань з перевищенням концентрації забруднюючих речовин, а саме: по азоту амонійному - 0,337 мг/дм3 (ГДС 0,25 мг/дм3), завислим речовинам - 55 мг/дм3 (ГДС 20 мг/дм3), сухому залишку - 3106 мг/дм3 (ГДС 2900 мг/дм3), залізу загальному - 2,59 мг/дм3 (ГДС 1,2 мг/дм3), сульфатам - 1243 мг/дм3 (ГДС 1100 мг/дм3).

За результатами перевірки підприємству надано припис від 09.11.2012 № 33/1 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до наказу від 04.02.2013 № 60 про здійснення позапланового заходу та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Первомайськвугілля" від 04.02.2013 № 08/606 інспекцією в період з 06.02.2013 по 07.02.2013 проведено позапланову перевірку виконання раніше наданого припису, за результатами якої складено акт перевірки.

В акті перевірки зазначено, що п.11 припису від 09.11.2012 не виконано, оскільки з метою контролю виконання раніше наданого припису та додержання затверджених нормативів спеціального водокористування проведено повторний відбір проб зворотних вод на відокремленому підрозділі "Шахта Первомайська", що підтверджується актом відбору проб вод від 06.02.2013 № 5, протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 14.02.2013 № 3.

За результатами контролю встановлено скид зворотних (шахтних) вод відокремленим підрозділом "Шахта Первомайська" з очисних споруд у р.Камишеваха басейну р.Лугань з перевищенням концентрації забруднюючих речовин.

Відповідно до наказу від 01.03.2013 № 100 про здійснення позапланового заходу та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Первомайськвугілля" від 01.03.2013 № 08/945 інспекцією в період з 04.03.2013 по 05.03.2013 проведено позапланову перевірку виконання раніше наданого припису, за результатами якої складено акт перевірки.

В акті перевірки зазначено, що п.11 припису від 09.11.2012 не виконано, оскільки з метою контролю виконання раніше наданого припису та додержання затверджених нормативів спеціального водокористування проведено повторний відбір проб зворотних вод на відокремленому підрозділі "Шахта Первомайська", що підтверджується актом відбору проб вод від 04.03.2013 № 11, протоколом вимірювань показників складу та властивостей проб вод від 13.03.2013 № 7.

За результатами контролю встановлено скид зворотних (шахтних) вод відокремленим підрозділом "Шахта Первомайська" з очисних споруд у р.Камишеваха басейну р.Лугань з перевищенням концентрації забруднюючих речовин.

За невиконання п.11 припису від 09.11.2012 відповідальну особу підприємства відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності, що підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 19.03.2013 № 001562 та постановою від 19.03.2013 № 001562.

Інспекцією на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 за №389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за №767/16783, за формулою 12 обчислений загальний розмір збитків, який склав 17150 грн 04 коп.

Статтею 44 вказаного Кодексу передбачені обов'язки, яких повинні дотримуватися водокористувачі, в т.ч. дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За приписами ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Матеріалами справи підтверджено перевищення вмісту загального заліза понад обсяги, визначені відповідачеві Дозволом на спеціальне водокористування (а.с.28-32).

За вказаних обставин, вимоги Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам та є обґрунтованими.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Заперечення відповідача, які викладені у відзиві на позов та висловлені суду під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження, а тому є необґрунтованими і до уваги судом не приймаються.

Судовий збір покладається на відповідача, згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Стаханово-Алчевського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта Первомайська" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля", вул.Куйбишева, б.18А, м.Первомайськ Луганської області, ідентифікаційний код 32320594, в особі відокремленого підрозділу "Шахта Первомайська", комплекс виробничих будівель і споруд, сільрада Березівська, Попаснянського району Луганської області, ідентифікаційний код 26403391, на користь держави, на балансовий рахунок № 33113331700268 спеціального фонду місцевого бюджету Березівської селищної ради Попаснянського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 37928777 УДКСУ у Попаснянському районі Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач - УДКСУ в Луганській області, МФО 804013, збитки в сумі 17150 грн 04 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля", вул.Куйбишева, б.18А, м.Первомайськ Луганської області, ідентифікаційний код 32320594, в особі відокремленого підрозділу "Шахта Первомайська", комплекс виробничих будівель і споруд сільрада Березівська, Попаснянського району Луганської області, ідентифікаційний код 26403391, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, ОКПО 37991503, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, банк - ГУДКСУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001 - судовий збір у сумі 1827 грн 00 коп., про що видати наказ Первомайській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 14.04.2014.

Суддя Т.В.Косенко