ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" квітня 2014 р. м. Київ К/800/5979/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою приватного акціонерного товариства "Граве Україна страхування життя" на постанову окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2014 року у справі № 826/15758/13-а за позовом приватного акціонерного товариства "Граве Україна страхування життя" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови, -
в с т а н о в и л а :
У жовтні 2013 року приватне акціонерне товариство "Граве Україна страхування життя" звернулося в суд з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просило скасувати постанову №141/17-4/20 ФМ від 16.09.2013 р. про застосування штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, видану Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що приватним акціонерним товариством "Граве Україна страхування життя" не були порушені вимоги Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.
Постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2014 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями приватне акціонерне товариство "Граве Україна страхування життя" звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що посадовими особами відповідача була проведена позапланова виїзна перевірка (інспекція) приватного акціонерного товариства "Граве Україна страхування життя" щодо дотримання вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" та інших нормативно-правових актів з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, за період з 01.01.2011р. по 31.12.2012р. Результати перевірки відображені в акті позапланової виїзної перевірки (інспекції) приватного акціонерного товариства "Граве Україна страхування життя" №186/17-4 ФМ від 30.08.2013 р., в якому контролюючим органом встановлене порушення позивачем вимог п.3 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" в частині невиконання обов'язку щодо забезпечення виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, до початку, у процесі, в день виникнення підозр, після їх проведення або при спробі їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення; п. 15 Порядку взяття на облік суб'єктів первинного фінансового моніторингу і подання Державній службі фінансового моніторингу інформації про зазначені та інші фінансові операції, що можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, затвердженого постановою КМУ від 25.08.2010 р. № 747, в частині невиконання обов'язку виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу з початку, в процесі, але не пізніше наступного робочого дня після їх проведення, або в день виникнення підозри, або під час спроби їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення; п. 5 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" в частині невиконання обов'язку щодо забезпечення реєстрації фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, не пізніше наступного робочого дня з дати їх виявлення; п. 7.5 розділу 7 Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженого Розпорядженням Держфінпослуг від 05.08.2003 р. № 25, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.08.2003 р. за № 715/8036 в частині невиконання суб'єктом первинного фінансового моніторингу обов'язку реєструвати фінансову операцію в порядку установленому законодавством; підпункту а) п. 6 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" в частині повідомлення Спеціального уповноваженого органу про фінансові операції, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу протягом трьох робочих днів з дня їх реєстрації або спроби їх проведення; підпункту 22 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" щодо обов'язку суб'єкта первинного фінансового моніторингу виявляти фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, відповідно до ст. 15 цього Закону.
Відповідно до акта перевірки 16.09.2013 р. відповідачем виявлені наступні фінансові операції, що підлягали обов'язковому фінансовому моніторингу. Позивачем перестраховику були здійснені перерахування перестрахової премії:
- 07.02.2011 року - відшкодування за 4-й квартал 2010 року у сумі 1114949,88 USD (еквівалент 8859057,26 грн.);
- 19.05.2011 року - відшкодування за 1-й квартал 2011 року у сумі 555488,50 USD (еквівалент 4431965,00 грн.);
- 31.08.2011 року - відшкодування за 2-й квартал 2011 року у сумі 869698,65 USD (еквівалент 6932107,03 грн.);
- 09.12.2011 року - відшкодування за 3-й квартал 2011 року у сумі 689328,33 USD (еквівалент 5507664,42 грн.);
- 31.05.2012 року - відшкодування за 1-й квартал 2012 року у сумі 525753,87 USD (еквівалент 4202087, 81 грн.);
- 07.03.2012 року - відшкодування за 4-й квартал 2012 року у сумі 1204664,39 USD (еквівалент 9622859,15 грн.).
Приватним акціонерним товариством "Граве Україна страхування життя" були отримані від перестраховика наступні відшкодування згідно договорів:
- 26.01.2011 року відшкодування за 4-1 квартал в сумі 262962,34 USD (еквівалент 2087605,42 грн.);
- 26.05.2011 року - відшкодування за 1-й квартал 2011 року у сумі 218639,70 USD (еквівалент 174555,77 грн.);
- 01.08.2011 року - відшкодування за 2-й квартал 2011 року у сумі 220209,42 USD (еквівалент 1755333,33 грн.);
- 22.11.2011 року - відшкодування за 3-й квартал 2011 року у сумі 321542,64 USD (еквівалент 2567357,12 грн.);
- 01.02.2012 року - відшкодування за 4-й квартал 2011 року у сумі 250875,74 USD (еквівалент 2004421,90 грн.);
- 07.05.2012 року - відшкодування за 1-й квартал 2012 року у сумі 217750,06 USD (еквівалент 1739801,20 грн.);
- 31.07.2012 року - відшкодування за 2-й квартал 2012 року у сумі 373267,35 USD (еквівалент 298525,93 грн.);
- 26.10.2012 року - відшкодування за 3-й квартал 2012 року у сумі 350442,52 USD (еквівалент 2801103,05 грн.).
На підставі акту перевірки 16.09.2013 р. відповідачем винесена постанова №141/17/20 ФМ про застосування штрафу за невиконання (неналежне виконання) позивачем вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом про фінансуванню тероризму" та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, якою застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 34000 грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що за результатами проведеної перевірки відповідачем встановлені обставини, які підтверджують не виконання позивачем вимог ст.23 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом про фінансуванню тероризму", зокрема, товариством не було виявлено операції, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Судами встановлено, що відповідачем були отримані листи від Державної служби фінансового моніторингу України з інформацією щодо ймовірних фактів порушення у 2011 році ПрАТ "Граве Україна страхування життя" вимог порядку Реєстрації фінансових операцій, що відповідно до законодавства підлягають первинному фінансовому моніторингу,
Відповідно ч. 1 п. 1.6 Порядку проведення перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг №26 від 05.08.2003 року, позапланові перевірки можуть проводитись Нацкомфінпослуг за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Порядком, зокрема, письмового повідомлення про ознаки порушення вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.
Згідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" від 28.11.2002, № 249-IV (Далі - Закон №249-IV) обов'язковий фінансовий моніторинг - сукупність заходів, які здійснюються суб'єктами первинного фінансового моніторингу, з виявлення фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу відповідно до статті 15 цього Закону, ідентифікації учасників таких операцій та вивчення їх діяльності, ведення обліку цих операцій та відомостей про їх учасників, обов'язкового звітування про них Спеціально уповноваженому органу, а також подання додаткової інформації про фінансові операції та їх учасників, що стали об'єктом фінансового моніторингу з боку Спеціально уповноваженого органу.
Відповідно п.2 ч.2 ст.5 Закону №249-IV суб'єктами первинного фінансового моніторингу є, зокрема, банки, страховики (перестраховики), кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи.
Згідно п."а" ч.2 ст.6 Закону №249-IV суб'єкт первинного фінансового моніторингу зобов'язаний повідомляти спеціально уповноважений орган про фінансові операції, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, - протягом трьох робочих днів з дня їх реєстрації або спроби їх проведення.
Відповідно ч. 1 ст. 15 Закону №249-IV фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу у разі, якщо сума, на яку вона проводиться, дорівнює чи перевищує 150000 гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять азартні ігри, - 13000 гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, еквівалентній 150000 гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять азартні ігри, - 13000 гривень), та має одну або більше таких ознак, зокрема, одержання (сплата, переказ) страхового (перестрахового) платежу (страхового внеску, страхової премії) (п. 12); проведення страхової виплати або страхового відшкодування (п.13).
Відповідно абз.1 п.12 ч.1 Закону №249-IV неподання суб'єктом первинного фінансового моніторингу інформації про фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу, спеціально уповноваженому органу - це, зокрема, неподання інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу (відсутність на обліку у спеціально уповноваженого органу належним чином оформленого та поданого зазначеним суб'єктом первинного фінансового моніторингу повідомлення (інформації) про такі фінансові операції).
Згідно ч. 2 ст. 23 Закону № 249-IV у разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на нього в установленому законом порядку може бути накладений штраф: за неподання, несвоєчасне подання, порушення порядку подання або подання Спеціально уповноваженому органу недостовірної інформації про фінансові операції, що відповідно до закону підлягають такому моніторингу, - у розмірі до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для суб'єктів первинного фінансового моніторингу, які не є юридичними особами, - у розмірі до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Відповідно до ч. 7 статті 23 зазначеного вище Закону - санкції до суб'єктів первинного фінансового моніторингу, передбачені цією статтею, застосовуються суб'єктами державного фінансового моніторингу, які здійснюють регулювання і нагляд за діяльністю суб'єктів первинного фінансового моніторингу, в межах їхньої компетенції.
Відповідно ст.12 Закону України "Про страхування" (Далі - Закон №85/96-ВР) перестрахування - страхування одним страховиком (цедентом, перестрахувальником) на визначених договором умовах ризику виконання частини своїх обов'язків перед страхувальником у іншого страховика (перестраховика) резидента або нерезидента, який має статус страховика або перестраховика, згідно з законодавством країни, в якій він зареєстрований.
Згідно ст.10 Закону №85/96-ВР страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) - плата за страхування, яку страхувальник зобов'язаний внести страховику згідно з договором страхування.
З огляду на положення статей 10, 12 Закону №85/96-ВР перестраховим платежем є плата за перестрахування, яку перестрахувальник зобов'язаний внести перестраховику згідно з договором перестрахування.
Судами встановлено та підтверджується матеріалами справи що, кожна з фінансових операцій, за неподання інформації про які до спеціально уповноваженого органу, до позивача були застосовані фінансові санкції, перевищує суму 150 000 грн.
Крім того, вказані вище фінансові операції мають ознаки сплати перестрахового платежу та одержання перестрахової премії, що визначені ст. 15 Закону № 249-IV.
Таким чином, відповідно до положень ч. 1 ст. 15 Закону №249-IV такі операції підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачем спеціально уповноваженому органу не подана інформація про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу.
Враховуючи вищенаведене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до вірних висновків про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Граве Україна страхування життя" відхилити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
(підписи)