Головуючий у 1 інстанції - Сєрікова О.О.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2014 року справа №229/528/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., при секретарі Копиці С.В., за участі позивача ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 25 лютого 2014 р. у справі № 229/528/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання дій незаконними і стягнення сум на оздоровлення,-
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дружківської міської ради визнання дій незаконними і стягнення сум на оздоровлення.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-категорії, має 2 групу інвалідності, пов'язану з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ст. 48 ч.4 встановлена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної зарплати призначається на момент виплати.
Дані виплати доручено проводити відповідачу. Він звернувся до відповідача про виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2012-2013 роки .
Згідно відповіді УСЗН шорічна допомога на оздоровлення за 2012 рік нарахована 11.02.2013 року і виплачена 24.01.2014 року; за 2013 рік нараховано 120 грн, але не виплачено у зв'язку з відсутністю фінансування.
Оскільки на теперішній час виплата не здійснена, а з 01.01.2014 року мінімальна заробітна плата складає 1218грн.. то відповідач винен йому сплатити 12060 грн. з урахуванням виплачених сум.
В добровільному порядку здійснити виплату відповідач відмовився, посилаючись на постанови КМУ № 836 від 26.07.1996р , № 562 від 12.07.2005р.
Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції України над законами, законів над підзаконними актами, при розгляді цього питання застосуванню підлягають саме ст. 48 Закону України "Про статус і оціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Просив суд визнати дії відповідача щодо відмови у виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2012-2013 роки у повному обсязі, передбачених ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" незаконними, стягнути з відповідача на його користь 12060 грн .
Постановою суду 1інстанції позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області щодо невиплати ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 120.00 грн. Стягнуто з Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 щорічну допомогу на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 120 (сто двадцять) грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, та винести нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач на задоволенні скарги наполягав. Відповідач за викликом до суду не прибув.
Заслухавши доповідача, пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним у задоволенні апеляційної скарги відмовити з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_2 має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1-ї категорії, є інвалідом 2 групи, що підтверджено відповідним посвідченням.
Позивач перебуває на обліку в Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області та отримує щорічну компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ).
Згідно із довідкою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області заборгованість держави по щорічній допомозі на оздоровлення перед постраждалим від аварії на ЧАЕС ОСОБА_2 за 2013 рік складає 120грн.
Сума на оздоровлення нарахована відповідно до Постанови КМУ "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 12.07.2005р № 562., але не виплачена у зв'язку з недостатністю планових асигнувань за даним напрямком бюджетної програми.
Згідно ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 95 Конституції України, визначено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Статтею 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ передбачена щорічна допомога на оздоровлення, зокрема інвалідам 2 групи у розмірі 5 мінімальних розмірів заробітної плати.
Згідно до вимог ст. 63 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України передбачено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Відповідно до частини 2 статті 113, пункти 2, 3, 10 статті 116, частини 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, здійснює визначені Конституцією та законами України повноваження, видає постанови і розпорядження в межах своєї компетенції, повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.
Кабінет Міністрів України згідно з пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення.
При прийнятті рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Конституційний Суд України виходив з того, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантуванням права кожного на достатній життєвий рівень. Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Крім того відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 1-11/2012 у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, Кабінет Міністрів України уповноважений встановлювати розмір соціальних виплат.
Відповідно до п.п. 4 п. 4 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936 зі змінами Постановами Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 211 - щорічна допомога на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 562, якою встановлені такі розміри щорічної допомоги на оздоровлення: інвалідам 2 групи - 120,00 грн.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Пунктом 4 Заключних положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» визначено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
На підставі п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16 березня 2012 року № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судам необхідно звертати увагу на те, що у разі наявності колізій між нормами законів, що мають однакову юридичну силу, застосуванню підлягає той із них, який прийнято пізніше. Крім того, судам варто враховувати Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року, яким дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Таким чином, з урахуванням вищенаведених норм, відповідач здійснюючи нарахування та виплату спірної допомоги в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України, діяв правомірно, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості по недоотриманій компенсації на оздоровлення за 2012 та 2013 рік у розмірі 12060 грн. є безпідставними.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції і підстави для скасування постанови відсутні.
Керуючись ст.ст. 24, 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 25 лютого 2014 р. у справі № 229/528/14-а - залишити без задоволення, постанову суду - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Суддя - доповідач Д.В. Ляшенко
Судді Л.В. Ястребова
С.Ю. Чумак