Ухвала суду № 3809516, 21.05.2009, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2009
Номер справи
22-а-3136/2008
Номер документу
3809516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2009року м. Одеса

колегія суддівОдеського апеляційного адміністративногосуду у складі:

головуючого судді Стас Л.В.

суддів- Косцової І.П., Шеметенко Л.П.

при секретарі Філатовій І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Фірма « Пронто-Юг» ЛТД на постанову господарського суду Херсонської області від 12 листопада 2007 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у місті Херсоні до товариства з обмеженою відповідальністю Фірма

«Пронто-Юг» ЛТД, треті особи на стороні відповідача : ОСОБА_2, ОСОБА_3, про скасування державних реєстраційних змін до установчих документів товариства з моменту реєстрації, визнання недійсними первинних та фінансово-господарських документів, припинення (скасування) державної реєстрації товариства

ВСТАНОВИЛА:

Позивач ДПІ у м. Херсоні, звернувся до суду з позовом до ТОВ Фірма «Пронто-Юг» ЛТД про скасування державних реєстраційних змін до установчих документів товариства з моменту реєстрації на ОСОБА_4 та ОСОБА_3 визнання недійсними первинних та фінансово-господарських документів, складених від імені товариства з моменту перереєстрації на громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_3, припинення (скасування) державної реєстрації товариства з моменту перереєстрації, на підставі ст. 49, 55- 57, 238, 247 Господарського кодексу України, ст. 87, 91 Цивільного кодексу України, посилаючись на їх фіктивність.

Постановою господарського суду Херсонської області від 12 листопада 2007 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі, ТОВ Фірма «Пронто-Юг» ЛТД, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду від 12.11.2007 року скасувати, постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду 1-ї інстанції, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Пронто-Юг» було зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Суворовської районної ради у 1993 році, код ЄДРПОУ 21279101, засновниками товариства були мешканці м. Херсона ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, повноваження директора прийняв на себе ОСОБА_5

Судом першої інстанції встановлено, що громадянин ОСОБА_5 у 2006 році

_______________

[1] Справа №22-а-3136/2008р. Головуючий першої інстанції суддя Хомякова В.В. Категорія: 6.6.2 Доповідач суддя Стас Л.В.

погодився на пропозицію посередника продати товариство, оскільки закриття товариства потребує фізичних та матеріальних засобів, а він не мав такої можливості. Із громадянами

ОСОБА_2, та ОСОБА_3 він не знайомий.

Згідно протоколу № 5 від 21 серпня 2006 року загальних зборів ТОВ Фірма «Пронто-Юг», на яких було вирішено змінити юридичну адресу товариства на м. Херсон, Миколаївське шосе. 6, збільшено статутний фонд до 37500 грн., визнано власниками товариства ОСОБА_3 та ОСОБА_2, призначено директором товариства ОСОБА_3, виключено із складу засновників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, призначено повноважною особою ОСОБА_9 зареєструвати нову редакцію Статуту підприємства.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2, у 2006 році його знайомий запропонував йому стати директором та засновником декілька: підприємств, на що він погодився. Приймав участь в оформленні документів, підписував статути та інші документи у нотаріуса, але фактично їх та печатку підприємств не одержував, також ніякої діяльності як директор та засновник підприємств не здійснював, договорів не укладав, не підписував документів бухгалтерських в банківських, довіреностей, наказів, податкових декларацій, наміру вести підприємницька діяльність у нього не було.

З протоколу допиту оперуповноваженим УПМ ДПІ у м. Херсоні ОСОБА_3 слідує, що на прохання знайомого він погодився стати засновником декілька підприємств, в тому числі ТОВ "Пронто-Юг". Перереєстрація відбувалась у нотаріуса, підписував установчі документи та доручення, після чого всі документи були залишені нотаріуса, ніякої фінансово-господарської діяльності не вів, накладних, договорів, наказів, декларацій не підписував. Де знаходиться товариство та чим займається не знає, 16.09.07 ОСОБА_3 запропонували продати підприємство. У нотаріуса він підписав заяву про зняття із себе повноважень засновника, інших документів не підписував та не передавав, ТОВ «Фірма «Пронто-Юг» була переоформлена на гр-на ОСОБА_10. Посадовою особою та засновником став без мети введення фінансово-господарської діяльності.

Суду надано акт від 31.10.07, складений трьома оперуповноваженими ДПІ у

м. Херсоні, про те, що за юридичною адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 6, та за фактичною адресою м. Херсон вул. І.Кулина, 29, кв. 324, , товариство з обмеженою відповідальністю Фірма "Пронто-Юг" не знаходиться, за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 6, розташоване інше підприємство - ТОВ «ПМК-19».

Відповідно до ст. 55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Згідно ст. 56 ГК України, суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Установчими документами суб'єкта господарювання, згідно ст. 57 цього Кодексу, є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень порядок формування майна, розподілу прибутку та збитків, умови його реорганізації та ліквідації. Аналогічні вимоги передбачені статтею 87 Цивільного кодексу України передбачено, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.

Ст.29 Закону України від 15 травня 2003 року «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів. У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчена копія документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Відповідно до пп. 14, 15 ст. 58 ГК України перереєстрація суб'єкта господарювання проводиться у разі зміни форми власності, або організаційної форми господарювання, або найменування суб'єкта господарювання і здійснюється в порядку, встановленому для його реєстрації. Скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству установчих документів або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законодавством. Скасування державної реєстрації припиняє господарську діяльність і є підставою для здійснення заходів щодо ліквідації суб'єкта господарювання.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" підставами для постановляння судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом. Відповідно до статті 238 Господарського Кодексу передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади санкції, в тому числі за статтею 239 Кодексу - скасування державної реєстрації та ліквідації суб'єкта господарювання. Статтею 247 того ж Кодексу встановлено, що у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.

В даному випадку господарська діяльність товариства з 11.09.2006 як юридичної особи здійснювалась без відома та участі осіб, які юридичне є учасниками товариства та її керівником, чим порушені приписи законодавчих актів України, в частині, яка стосується вимог до створення, проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостей, які вносяться до установчих документів, тощо. Учасники товариства несуть певні обов'язки, вони повинні дотримуватись установчих документів, виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариством, виконувати інші обов'язки перед товариством, які передбачені законодавством та установчими документами. Учасники товариства несуть відповідальність перед товариством, державою та суспільством, в тому числі корпоративну, цивільно-правову, кримінальну, адміністративну.

Таким чином особи, які фактично проводили господарську діяльність за допомогою зареєстрованого на підставних осіб підприємства, не несуть ніякої відповідальності за цю діяльність як власники та учасники товариства, керівники товариства, і у разі виявлення фактів порушення чинного законодавства товариством їх неможливо притягти до відповідальності за ці порушення.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не розробляли установчих документів, приймали участь в перереєстрації на своє ім'я товариства за вказівкою своїх знайомих, за винагороду шляхом підписання певних документів, але не маючи бажань здійснювати підприємницьку діяльність, у даних осіб відсутні необхідні знання та освіта для ведення підприємницької діяльності, мешкають вони у м. Харкові, тоді як товариство здійснює господарську діяльність у м. Херсоні. Статутний фонд ці громадяни не формували, оскільки необхідних коштів не мали. З пояснень вбачається, що після підписання ними документів товариства вони були передані іншим особам, якими і готувались документи для реєстрації.

Тому колегія суддів погоджується з висновком суду, що перереєстрація товариства на гр-н ОСОБА_11 та ОСОБА_3 відбулася поза межами правового поля, що в свою чергу свідчить про ненабуття цивільної право - та дієздатності товариства.

Відповідач не надав суду документального підтвердження того, що засновники товариства ОСОБА_11 та ОСОБА_3 дійсно здійснювали управління діяльністю ТОВ , призначали керівника товариства, комерційного директора та інші органи управління, підписували податкову звітність.

Згідно акту перевірки діяльності товариства за 3 роки від 24.09.2007, з якого вбачається, що за 2004-2007 рр. занижено податок на прибуток на суму 386688 грн., завищено від'ємне значення ПДВ на 1500 грн., занижено податок на додану вартість на 22282 грн. ті виявлені інші порушення. За висновками акту перевірки ДПІ у м. Херсоні прийняті податкові повідомлення-рішення.

Доводи апеляційної скаги відповідача на перевищення повноважень ДПІ при поданні позову колегія суддів вважає необґрунтованим, оскільки позов про визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству установчих документів може бути поданий державним органом, що згідно з чинним законодавством здійснює контроль за діяльністю суб'єктів господарювання, прокурором, органом, що здійснює державну реєстрацію, а також будь-якою особою, яка вважає порушеним свої права чи охоронювані законом інтереси у зв'язку із створенням (державною реєстрацією ) відповідного суб'єкта господарювання. Державні податкові інспекції є органами виконавчої влади, які здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) суб'єктами підприємницької діяльності, контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Згідно п. 17 ст. 11 Закону України від 24 грудня 1993 року № 3813-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби мають право звертатися до судових органів із заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Судом встановлено, що невстановлені особи, використовуючи документи товариства та печатку, займались господарською діяльністю, складали бухгалтерські та інші первинні документи, подавали податкову звітність, нараховували податки, складали податкові накладні, які використовували контрагенти товариства в своєму бухгалтерському та податковому обліку для віднесення певних сум до податкового кредиту, що могли призвести до ненадходження до бюджету значних сум податків.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову від 12 листопада 2007 року з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.254 КАС

України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Фірма « Пронто-Юг» ЛТД залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Херсонської області від 12 листопада 2007 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у місті Херсоні до товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Пронто-Юг» ЛТД, треті особи на стороні відповідача : ОСОБА_2, ОСОБА_3, про скасування державних реєстраційних змін до установчих документів товариства з моменту реєстрації, визнання недійсними первинних та фінансово-господарських документів, припинення (скасування) державної реєстрації товариства залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її оголошення.

Головуючий:

Судді: