Головуючий у 1 інстанції - Якубенко О.Б.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2014 року справа №259/9597/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., за участі секретаря Копиці С.В., представника позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 14 січня 2014 року у справі № 259/9597/13-а, за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради, про скасування рішення та зобов"язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2013 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до УПСЗН Куйбишевської районної у м.Донецьку ради, про скасування рішення та зобов"язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначила, що вона перебуває у шлюбі з громадянином Республіки Молдови ОСОБА_5, але зареєстрована та проживає разом з дітьми у м.Донецьку.
В липні 2012 року під час тимчасового перебування у Молдові вона народила другу дитину.
Протягом року з дня народження дитини звернулась із заявою до відповідача про одержання державної допомоги при народженні дитини та по догляду до досягнення нею трьохрічного віку.
Наприкінці червня 2013 року одержала від відповідача лист №09/4461 від 17.06.2013р., в якому їй було повідомлено, що звернення одержано та після отримання роз'яснення Міністерства соціальної політики України їй буде доведена відповідь в установленому порядку.
Але рішенням відповідача від 08.08.2013р. у призначенні спірних допомог було відмовлено з тієї причини, що не надано довідку про проживання дітей з матір"ю в Україні та неможливо скласти акт обстеження сім"ї щодо цільового використання коштів.
Вона надала усі необхідні документи для призначення допомог і вважаючи безпідставною відмову у їх призначенні та виплаті, просила суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, скасувати рішення від 08.08.2013р. та з 1.10.2013р. призначити, нарахувати, сплачувати та сплатити в повному обсязі допомогу при народженні дитини ( по 955, 21 грн. щомісяця) та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ( в сумі 13 510,84 грн.).
Постановою суду 1 інстанції у задоволенні позову відмовлено.
Представник позивача вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права і процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову про задоволення вимог.
В судовому засіданні представник позивача скаргу підтримав, а представник відповідача за викликом до суду не прибув.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Позивач є громадянкою України та зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1
ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилася в м.Кишиневі республіки Молдови. ОСОБА_6 є другою дитиною позивача.
30.05.2013р. позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення їй державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
До заяви надані довідка про народження дитини, копії дублікатів свідоцтв про народження двох дітей з Республіки Молдова, довідка про склад сім"ї з Республіка Молдова про перебування ОСОБА_3 з дітьми в Республіці Молдова та довідка з Національної Каси Соціального страхування республіки Молдова про неотримання будь-яких виплат на дітей.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної в м.Донецьку ради від 08.08.2013р. ОСОБА_3 відмовлено у призначенні допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки в порушення п. 10 Постанови КМУ "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" нею не надано довідку про проживання дітей разом з нею в Україні та неможливо скласти акт обстеження сім'ї щодо цільового використання коштів.
Відповідно до довідки сільської ради Колониці Республіки Молдови №378 від 16.05.2013р. позивач перебуває в республіці Молдова за адресою: АДРЕСА_2, разом з чоловіком - ОСОБА_8 та доньками: ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до ст. 1 ч.1,4, ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:
2) допомога при народженні дитини;
3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
Згідно ст. 10 ч. 1 ст. 11 цього Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина.
Даний перелік документів є вичерпним.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Статтями 13,14 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" встановлено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 2001р. затверджений "Порядок призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми".
Відповідно джо п. 2 цього Порядку державна допомога сім'ям з дітьми призначається і виплачується громадянам України
Згідно п.п. 10,11 Порядку допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подаються такі документи:
1) заява одного з батьків (опікуна), що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини;
3) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження дитини для виплати допомоги у зв'язку з народженням дитини, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану, або довідка для призначення допомоги при народженні дитини, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад. Жінки, які постійно проживають (зареєстровані) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім'ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини, яка враховується при визначенні розміру допомоги.
Пунктами 12,13 Порядку встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.
Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
При цьому така допомога надається у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини.
Згідно п. 17,19,20 Порядку відповідно до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ( 2811-12 ) право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням.
Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Для одержання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку органам праці та соціального захисту населення подаються такі документи:
1) заява матері (батька, усиновлювача, опікуна, дідуся, бабусі або іншого родича, який фактично здійснює догляд за дитиною), що складається за формою, затвердженою інсоцполітики;
3) копія свідоцтва про народження дитини.
Позивач є громадянкою України і вона протягом 12 місяців після народження другої дитини надала відповідачу усі необхідні документи для призначення спірних допомог.
Актом обстеження матеріально-побутових умов сім"ї від 31.05.3013р., тобто складеного після подання позивачем заяви, доведено проживання позивача разом з дітьми в м. Донецьку.
За таких обставин достатніх правових підстав для відмови у призначенні допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку не виникло.
Тобто відповідач діяв протиправно, а тому позовні вимоги ОСОБА_3 в частині визнання бездіяльності та рішення протиправними і зобов"язання призначити, нарахувати та сплатити спірні допомоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги виключні повноваження відповідача щодо вчинення зазначених дій, колегія суддів вважає необхідним зобов"язати УПСЗН нарахувати та сплатити допомогу при народженні дитини і допомогу по догляду за дитиною у відповідності до вимог діючого законодавства, без визначення в судовому рішенні сум на отримання яких має право позивач.
Колегія суддів зазначає, що судом справа вирішена із помилковим застосуванням матеріального права, а тому постанова підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_2 на постанову Куйбишевського районного суду м. Донецька від 14 січня 2014 року у справі № 259/9597/13-а- задовольнити частково і постанову суду скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради щодо призначення ОСОБА_3 допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради від 08.08.2013р. про відмову призначити ОСОБА_3 допомогу при народженні дитини і допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Куйбишевської районної у м. Донецьку ради з 1.10.2013р. призначити, нарахувати, сплачувати та сплатити в повному обсязі відповідно до діючого законодавства ОСОБА_3 допомогу при народженні другої дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати в сумі 947,91 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Судді: Д.В.Ляшенко
Л.В.Ястребова
С.Ю.Чумак