ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
"21" січня 2014 р.справа № 2а-2745/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Манцова Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут»
на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Світловодської міської ради, Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Світловодської міської ради, треті особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання дій протиправними та зобов'язання надати дозвіл на відключення квартири від мереж централізованого опалення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з вказаним позовом до суду в якому просила визнати протиправними дії Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Світловодської міської ради щодо розгляду її заяви від 27.09.2010 року про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж ЦО та ГВП з порушенням строків передбачених «Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4. Визнати протиправними дії Постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Світловодської міської ради щодо відмови їй в наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП , улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації щодо квартири АДРЕСА_1. Скасувати Протокол засідання міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання № 4 від 25.05.2011 року в частині відмови їй в наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП в квартирі АДРЕСА_1. Зобов'язати Постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП при виконавчому комітеті Світловодської міської ради надати їй дозвіл на відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації щодо квартири АДРЕСА_1.
В обґрунтування позову посилається на те, що її заява від 27.09.2010 року щодо надання дозволу на відключення не була розглянута в передбачені законом строки , а саме п.п. 2.2. Порядку, а також в зв'язку з тим, що рішення Світловодської міської ради від 28.09.2010 року № 1726 «Про затвердження Порядку відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Світловодськ», яким їй надавалося право на отримання дозволу на відключення від мереж ЦО та ГВП було скасоване постановою Світловодського міськрайсуду від 03.06.2011 року, тобто воно втратило чинність з моменту набрання рішенням суду законної сили, а відповідно з моменту його оприлюднення до 03.06.2011 року воно було чинним і надавало їй право на отримання дозволу на відключення від мереж ЦО та ГВП.
Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 травня 2012 року позов задоволено.
Не погодившись з прийнятим рішенням СП ТОВ «Світловодськпобут», як особа, яка не брала участь у справі, але судом вирішено питання про її права, свободи, інтереси чи обов'язки, відповідно до ч. 1 ст. 185 КАС України подало апеляційну скаргу в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позиовних вимог. Зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні спору не було застосовано спеціальних нормативно-правих актів, що регулюють , що регулюють порядок реалізації права споживача на відмову від послуги централізованого опалення..
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що. ОСОБА_1 27.09.2010 р звернулася до міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення при виконкомі Світловодської міської ради з заявою про надання дозволу відключення від мереж централізованого опалення у квартирі АДРЕСА_1. Протоколом від 25.05.2011р. позивачу було повідомлено, що на підставі п. 2.2.2 Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» № 4 від 22.11.2005 року (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства житлово-комунального господарства №169 від 06.11.2007 року) (далі - Порядок) комісія для розгляду питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не розглядає заяви власників окремих приміщень до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем порушено строк розгляду заяви позивача, крім того на час подання заяви діяло рішення Світловодської міської ради № 1726 від 28.09.210 року «Про затвердження Порядку відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Світловодськ», яким їй надавалося право на отримання дозволу на відключення від мереж ЦО та ГВП було скасоване постановою Світловодського міськрайсуду від 3.06.2011 року, тобто воно втратило чинність з моменту набрання рішенням суду законної сили, а відповідно з моменту його оприлюднення до 03.06.2011 року воно було чинним і надавало їй право на отримання дозволу на відключення від мереж ЦО та ГВП.
Колегія апеляційного суду не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах, зокрема, забезпечення енергетичної безпеки держави; державного управління і регулювання відносин у сфері теплопостачання; оптимального поєднання систем централізованого та автономного теплопостачання відповідно до затверджених місцевими органами виконавчої влади схем теплопостачання з періодом перегляду п'ять років.
До повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання, відповідно до ст.10 Закону України «Про теплопостачання», віднесено розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання та вирішення інших питань у сфері теплопостачання відповідно до законів України.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Відповідно до п.п.24 - 26 Порядку, , споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до п.2.1 Порядку розгляду та прийняття рішення про відключення окремого житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2005 року за № 1478/11758, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Як встановлено п.2.2.3 Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Відповідно до 2.2 Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання. Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.
Згідно п.2.2.2 Порядку підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
Як встановлено п.2.2.3 Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Чинним на момент виникнення спірних правовідносин та на час розгляду справи законодавством не передбачено відключення індивідуальних споживачів теплової енергії, що мешкають у багатоповерхових будинках, від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Таке відключення можливо виключно щодо окремих житлових будинків, за наявності згоди всіх власників квартир, розташованих в будинку та з урахуванням технічних можливостей газопостачання, електропостачання, водопостачання даного населеного пункту щодо забезпечення живлення запропонованої власником системи теплопостачання.
Отже висновок суду про порушення строків розгляду заяви позивачки є таким, що не узгоджується з вищевказаними положеннями Порядку.
Верховний Суд України у постанові від 26 вересня 2012 року у справі №6-95цс12 роз'ясняє, що питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами №630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їхніх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
При цьому, Верховним Судом України сформульовано наступну правову позицію: з часу набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268, та наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 «Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання» у редакції зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року №169, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за №1320/14587 передбачається надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення з ініціативи споживачів на будинок у цілому, а не на окремі квартири.
З урахуванням вищезазначених обставин та положень закону колегія суддів вважає, що суд першої інстанції безпідставно зобов'язав відповідача надати дозвіл на відключення квартири від системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення.
Оскільки при вирішенні спору суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права до встановлених у справі обставин, то апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» - задовольнити.
Постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 травня 2012 року - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова