ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
УХВАЛА
іменем України
"27" лютого 2014 р. Справа № 806/5853/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
при секретарі Степанській А.В. ,
за участю
представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2013 р. у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області до ОСОБА_3, за участю третьої особи ОСОБА_5 стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області звернулося до суду із позовом, в якому, посилаючись на Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року, просило стягнути з ОСОБА_3 виплачені позивачем кошти тимчасової державної допомоги у розмірі 9719,25 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду позов задоволено повністю.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області 9719,25 грн. сплаченої тимчасової державної допомоги за період з 01.03.2011 року по 29.02.2012 року та з 01.04.2012 року по 31.08.2012 року.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач звернувся до суду із апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно рішення Бердичівського міського суду від 21.09.2010 року з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Бердичева, стягнуто аліменти на користь ОСОБА_5 на утримання сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 та дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, в розмірі 1/3 частки всіх видів заробітку або доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму дитини відповідного віку на кожну дитину щомісячно починаючи з 27.07.2010 року до повноліття дітей.
Встановлено, що батько дітей ОСОБА_3 не сплачував аліменти на користь ОСОБА_5 на утримання дітей по виконавчому листу від 21.09.2010 року № 2-2088/10, рішення суду про стягнення аліментів не виконувалось у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів.
Згідно п.2 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року, тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; один з батьків перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Відповідно до п. 7 Порядку рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів після надходження усіх необхідних документів. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.
На підставі заяви ОСОБА_5 від 22.03.2011 року (а в подальшому заяв від 07.09.2011 року та 24.04.2012 року) та відповідних документів, поданих до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області їй була призначена тимчасова державна допомога за періоди з 01.03.2011 року по 29.02.2012 року та з 01.04.2012 року по 31.08.2012 року в сумі 9719,25 грн.
Згідно довідки Бердичівської виправної колонії управління пенітенціарної служби в Житомирській області від 24.12.2012 року №275 ОСОБА_3 з 16.06.2011 року по даний час працює у Бердичівській ВК на посаді товарознавця, за що отримує заробітну плату(а.с.26).
В судовому засіданні третя особа підтвердила, що аліменти від ОСОБА_3 отримувала, однак про даний факт Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області та державного виконавця не повідомила.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області виплата тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме була припинена з 01.09.2012 року.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.181 Сімейного кодексу України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Виходячи із змісту ч. 10 вказаної норми Закону суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Відповідно до п.12 Порядку, у разі виникнення можливості стягнення аліментів з батьків, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги, яка зараховується до державного бюджету.
Враховуючи, що ОСОБА_3 влаштувався на роботу і має можливість утримувати дитину, він зобов'язаний сплатити всю суму сплаченої тимчасової допомоги до Державного бюджету.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для її скасування відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Під час розгляду апеляційної скарги ОСОБА_3, зокрема, посилався на те, що він не ухилявся від сплати аліментів, а його колишня дружина приховала цей факт при поданні документів для призначення отриманої допомоги.
Такі доводи відповідача частково знайшли своє підтвердження в судовому засіданні: ОСОБА_5 повідомила суду, що вона отримувала аліменти, однак не вважала, що має повідомляти про це органи виконавчої служби та органи управління праці та соціального захисту населення.
Разом з тим, встановлені судом факти не є підставою для відмови у задоволенні позову. Рішення про призначення ОСОБА_5 допомоги не оскаржувалося, а матеріали справи свідчать, що подані ОСОБА_5 документи (довідки про несплату ОСОБА_3 аліментів) давали підстави для призначення цієї допомоги.
ОСОБА_3 не позбавлений права звернутися до компетентних правоохоронних органів і заявою про перевірку дій ОСОБА_5, які виразилися в отриманні неправдивих документів - довідок по несплату аліментів, а також у приховуванні інформації про отримання нею аліментів від ОСОБА_3
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя _______ Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "04" березня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області вул. Садова,3,м.Бердичів,Житомирська область,13300
3- відповідачу/відповідачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
ОСОБА_5 АДРЕСА_2