ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 301/82/14-а
13.03.2014 року м.Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючого, судді Беламут П.М. при секретарі Попович Н.П. за участю позивача ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Іршава адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про відновлення порушеного права та призначення пільгової пенсії
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом посилаючись на те, що 19 серпня 2013 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі із заявою про призначення пенсії за вислугою років на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», до заяви було додано необхідні документи для підтвердження стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, а саме станом на 19.08.2013 року стаж роботи складав 21 рік 10 місяців, зокрема 15 років в органах прокуратури на прокурорських посадах відповідно до ст. 56 ЗУ «Про прокуратуру», 2 роки 11 місяців 11 днів на посаді державного службовця в управлінні юстиції Закарпатської області - консультантом Іршавського районного суду ( ст. 56 ЗУ «Про прокуратуру» - робота на посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою), половина навчання у вищих юридичних навчальних закладах - 2 роки 5 місяців 18 днів у Національному університеті «Юридична Академія України імені Ярослава Мудрого» та 1 рік 5 місяців 1 день у Чернігівському юридичному технікумі (стаття 56 ЗУ «Про прокуратуру» половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах), однак рішенням відповідача від 10 вересня 2013 року їй відмовлено в призначенні пенсії за вислугою років, оскільки не має необхідного стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах 21 рік, та по наявним документам стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугою років складає станом на 10 вересня 2013 року складає 16 років 2 місяці 28 днів. Дане рішення вважає незаконним, оскільки відповідачем безпідставно не зараховано до стажу роботи що дає право на пенсію за вислугою років роботу з 04.08.1995 року по 05.02.1996 року на посаді консультанта Іршавського районного суду, враховуючи те, що диплом про закінчення Національного університету «Юридична Академія України імені Ярослава Мудрого» вона отримала 05.02.1996 року, оскільки вимоги в ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» про те, що на час зайняття посади особа повинна мати диплом про вищу юридичну освіту - відсутні, робота на посаді консультанта була безпосередньо пов'язана з юридичною діяльністю, крім того їй безпідставно не зараховано половину строку навчання в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого, у зв'язку з тим, що період навчання співпадає з періодом роботи, який врахований до загального стажу роботи, а саме період навчання з 1 вересня 1990 року по 04.08.1995 року (початок державної служби) : 2 роки 5 місяців 15 днів, оскільки ні ЗУ «Про освіту», ні ЗУ «Про прокуратуру» не містить обмежень щодо зарахування його до спеціального стажу роботи, якщо він співпадає зі стажем роботи який не зараховується у стаж, що дає право на пенсію за вислугою років, крім того не зараховано половину строку навчання в Чернігівському юридичному технікумі з 01.09.1987 року по 03.07.1989 року, оскільки такий заклад не був вищим юридичним закладом та у зв'язку з розбіжністю прізвища у дипломі та свідоцтві про одруження, крім того відповідачем не враховано період роботи помічником прокурора Іршавського району під час перебування у безкоштовній відпустці по догляду за дитиною з трьох до шести років з 01.03.2007 року по 26.06.2008 року, просить суд рішення управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про відмову у призначення пенсії за вислугою років як працівнику прокуратури визнати незаконним, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі зарахувати до 21 річного стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугою років працівникам прокуратури стаж роботи 2 роки 11 місяців 11 днів на посаді державного службовця в Управлінні юстиції Закарпатської області - консультантом Іршавського районного суду, половина навчання у вищих юридичних навчальних закладах - 2 роки 5 місяців 18 днів у Національному університеті «Юридична Академія України імені Ярослава Мудрого» та 1 рік 5 місяців 1 день у Чернігівському юридичному технікумі, що складає 6 років 10 місяців та 15 років 1 місяць 15 днів - роботу в прокуратурі, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прийняти рішення про нарахування та виплату їй пенсії за вислугою років з 19.08.2013 року, допустити негайне виконання рішення суду.
Позивач ОСОБА_1 в суді позов підтримала, з мотивів, викладених в позовній заяві, просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, а тому на підставі ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні належними доказами встановлено, що протоколом № 32 від 10 вересня 2013 року комісією по призначенню пенсій управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі розглянувши заяву № 1397/191/2д від 19.08.2013 року ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років (згідно Закону України «Про прокуратуру») в призначенні пенсії відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років, встановлено, що стаж за вислугу років позивача складає 16 років 2 місяці 28 днів, до стажу роботи за вислугу років зараховано стаж роботи на прокурорських посадах та час роботи на посаді державного службовця, який займає особа з вищою юридичною освітою; стаж роботи державної служби позивача складає 5 місяців 28 днів ; загальний стаж - 20 років 8 днів.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше : з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 навчалася в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого на заочному факультеті в період з 01 вересня 1990 року, рішенням екзаменаційної комісії від 01.02.1996 року позивачу ОСОБА_1 видано диплом спеціаліста за спеціальністю «правознавство», присвоєно кваліфікацію «юриста», що стверджується копією диплома серії НОМЕР_1, виданого 02.02.1996 року, реєстраційний № 2859, повідомленням № Г-547/706 від 15.08.2013 року Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» / а.с. 15,16/.
В період з 01.09.1989 року по 03.07.1989 року позивач ОСОБА_1 навчалася в Чернігівському юридичному технікумі та отримала диплом серії НОМЕР_2 по спеціальності «бюджетний», присвоєно кваліфікацію «бухгалтера фінансиста» / а.с. 17/. Суд вважає, що вимоги позивача про зарахування до спеціального стажу половини строку навчання в даному навчальному закладі є безпідставним, так як даний навчальний заклад у вказаний період не являвся вищим учбовим закладом, навіть не надано підтвердження про рівень акредитації. Крім того, позивачем набута освіта бухгалтера-фінансиста.
Посилання позивача про зарахування половини строку навчання до спеціального стажу, а саме 2 роки 5 місяців 18 днів за період з 01.09.1990 року по 04.08.1995 року (початку державної служби) у Національному університеті «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» не підлягає до задоволення з наступних підстав :
У трудовій книжці позивача серії НОМЕР_3 такий запис відсутній, оскільки згідно з довідкою Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого від 15 серпня 2013 року № Г-547/706 позивач навчалася на заочному факультеті.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону України від 23 травня 1991 року № 1060-XII «Про освіту» підготовка фахівців у вищих навчальних закладах може проводитися з відривом (очна), без відриву від виробництва (вечірня, заочна), шляхом поєднання цих форм, а з окремих спеціальностей - екстерном.
Підпунктом 6.3 пункту 6 Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 2 червня 1993 року № 161 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 23 листопада 1993 року за № 173), передбачено, що вечірня і заочна (дистанційна) форми навчання є формами здобуття певного рівня освіти або кваліфікації без відриву від виробництва.
Відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення певної вислуги років.
До вислуги років, яка дає право на пенсію, згідно з цією статтею зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 зазначеного Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (частина шоста статті 50-1 Закону № 1789-XII).
Для того, щоб установити, чи зараховується до вислуги років позивача половина строку навчання на заочному факультеті в даних навчальних закладах, необхідно з'ясувати зміст таких понять, як «трудовий стаж», «спеціальний стаж» та «вислуга років».
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Однак частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У законодавстві, що діяло раніше (до 1 січня 2004 року), зокрема у Законі України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).
Зміст поняття «загальний трудовий стаж» є ширшим, ніж поняття «стаж страховий», оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.
Так, згідно зі статтею 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Крім того, відповідно до частини третьої цієї ж статті до стажу роботи, що дає право на призначення трудових пенсій, зараховуються також періоди, коли особа не працювала, наприклад, у зв'язку з навчанням у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; тимчасовою непрацездатністю, що почалася у період роботи; часом догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку тощо.
Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення.
Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Так, стаття 51 Закону № 1788-XII передбачає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Правом вислуги років користуються різні категорії осіб, у тому числі й прокурорсько-слідчі працівники на підставі Закону № 1789-XII.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, в тому числі і спеціальний, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» також передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно з пунктом 2.18 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110; далі - Інструкція), до трудових книжок за місцем роботи вносяться окремим рядком з посиланням на дату, номер та найменування відповідних документів, зокрема, записи про час навчання у професійних навчально-виховних закладах та інших закладах у навчально-курсових комбінатах (центрі, пункті тощо), у вищих навчальних закладах та про час перебування в аспірантурі і клінічній ординатурі.
Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів (пункт 2.16 Інструкції).
Вищезазначене свідчить, що питання ведення, контролю за веденням запису в трудовій книжці відомостей щодо трудового (в тому числі спеціального) стажу віднесено до компетенції роботодавця або, у виняткових випадках, юридичної особи, в якій власник трудової книжки провадить не трудову, але іншу основну свою діяльність. У випадку, коли така діяльність не є трудовою, а іншою, але не основною, зокрема навчання на заочному факультеті, відомості про неї не можуть стосуватись трудового стажу, а відповідно до пункту 2.18 Інструкції можуть вноситись до трудової книжки інформаційно. Такі дані не можуть заміщувати (поглинати) собою даних, що становлять безпосередньо трудовий стаж.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 протягом періоду навчання на заочному факультеті в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого працювала з 04 березня 1992 року по 03.08.1995 року в Іршавському абразивному заводі. Тобто за цей час вона має стаж роботи, але не спеціальний, а загальний.
Відповідно до Постанови Верховного Суду України від 05 листопада 2013 року № 21-289а13, навчання на заочному факультеті у вищому навчальному закладі не зараховується до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років. Включення цього періоду до вислуги років суперечить юридичній природі (сутності) цього виду спеціального стажу, оскільки, крім вищезазначеного, закон пов'язує встановлення особливих правил призначення пенсії за вислугу років саме з неможливістю продовжувати роботу чи службу на певних посадах або в певних умовах праці у зв'язку з втратою професійної працездатності особи або її придатності до настання пенсійного віку.
Стосовно вимог позивача про зарахування до 21 річного стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугою років працівникам прокуратури 15 років 1 місяць 15 днів - роботу в прокуратурі та 2 роки 11 місяців 11 днів на посаді державного службовця в управлінні юстиції Закарпатської області - консультантом Іршавського районного суду , то такі вимоги є підставними та підтверджені належними доказами.
Згідно записів трудової книжки позивача ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 / а.с. 8-10/ з 15.07.1998 року позивач прийнята на роботу в порядку переводу на посаду помічника прокурора Іршавського району, 16.03.2011 року - призначена на посаду старшого помічника прокурора Іршавського району в зв'язку із скороченням посади помічника прокурора вказаного району, 11.06.2012 року - призначена на посаду старшого прокурора прокуратури Іршавського району, звільнивши її з попередньої посади, 15.04.2013 року - призначена на посаду прокурора відділу захисту прав і свобод дітей прокуратури області, 29.05.2013 року - призначена на посаду старшого прокурора відділу захисту прав і свобод дітей прокуратури області, на займаній посаді працює на момент звернення до суду. Згідно довідки № 18-87 від 04.09.2013 року , виданої прокуратурою Закарпатської області / а.с. 11/ стаж роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію складає 15 років 1 місяць 15 днів.
В протоколі № 32 про відмову в призначенні пенсії зазначено, що згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, відсутнє нарахування заробітної плати з липня 2002 року по березень 2005 року - необхідно додати довідку про період частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною до трьох років, відсутнє нарахування заробітної плати у березні 2007 року неповний місяць, з квітня 2007 року по травень 2008 року - необхідно додати довідку про період відпустки по догляду за дитиною до 6 років.
Відповідно до наказу № 498 від 03.09.2002 року прокуратури Закарпатської області позивачу надано відпустку по догляду за дитиною строком на 1 рік з 28.08.2002 року по 28.08.2003 року, згідно наказу № 447 від 29.08.2003 року надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку строком на 2 роки з 26.08.2003 року по 26.08.2005 року, згідно наказу № 81 від 15.02.2007 року позивачу надано відпустку по догляду за дитиною без збереження заробітної плати строком на 1 рік з 07.03.2007 року по 07.03.2008 року, згідно наказу № 62 від 20.02.2008 року позивачу продовжено відпустку без збереження заробітної плати по 26.06.2008 року.
Відповідачем зараховано період перебування позивача у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку до стажу роботи за вислугою років, не зараховано період перебування у відпустці без збереження заробітної плати з 07.03.2007 року по 26.06.2008 року.
Дане твердження відповідача є не вірним , оскільки згідно частини 2 статті 181 Кодексу законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати зараховуються як до загального так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Зазначена норма також не містить будь-яких обмежень у зарахуванні стажу роботи на період вказаної відпустки.
Сама назва правової конструкції - відпустка виключає будь-який запис в трудову книжку, тому період відпустки зараховується до загального стажу роботи, а також до спеціального стажу роботи, який дає право особі на пенсію за вислугу років. При цьому виключається можливість зменшення тривалості трудового стажу в зв'язку з невиконанням під час відпустки своїх безпосередніх трудових обов'язків.
Стосовно вимог позивача про зарахування до стажу за вислугою років періоду роботи на посаді консультанта Іршавського районного суду з 04.08.1995 року по 31.01.1996 року без вищої юридичної освіти, суд враховує наступне.
Вимогами статей 1 та 2 Закону України "Про державну службу" визначено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.
Пунктом 2.6 Довідника типових професійних характеристик посад державних службовців, затвердженого Головного управління державної служби України 01.09.1999 № 65 передбачено, що державний службовець повинен мати, як правило, повну вищу освіту (освітньо-кваліфікаційний рівень - спеціаліст, магістр за спеціальностями галузі "Державне управління" або іншими, професійно орієнтованими для державної служби, з додатковим підвищенням кваліфікації за професійними програмами вказаної галузі, а на посадах спеціалістів VII категорії державних службовців припустимо використання фахівців з базовим рівнем вищої освіти (бакалавр). Тобто, державні службовці, які займають посади спеціаліст, спеціаліст II категорії, можуть мати базову вищу освіту (освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст, бакалавр).
Враховуючи те, що на час зайняття посади консультанта Іршавського районного суду позивач мала базову вищу освіту, то такий період роботи підлягає до включення до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугою років.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, у зв'язку з відсутністю у позивача на момент звернення із заявою про призначення пенсії 21-річного стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугою років, оскільки вимоги про зарахування до даного стажу роботи половину строку навчання в навчальних закладах - задоволенню не підлягають, стосовно вимог позивача про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі зарахувати до 21 річного стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугою років працівникам прокуратури стаж роботи 2 роки 11 місяців 11 днів на посаді державного службовця в управлінні юстиції Закарпатської області консультантом Іршавського районного суду та 15 років 1 місяць 15 днів - роботу в прокуратурі, разом даний стаж становить 18 років 26 днів, є передчасним , оскільки є недостатнім для призначення пенсії за вислугою років .
Керуючись ст. ст. 11, 17, 71, 86, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ч. 2 ст. 181 Кодексу законів про працю України, статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05.11.1991 року, ст. 1, 2 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року, ст. 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 51, 56, 62 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», ч. 3 ст. 42 Закону України від 23 травня 1991 року № 1060-XII «Про освіту», Постанова Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», Постанови Верховного Суду України від 05 листопада 2013 року № 21-289а13, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про відновлення порушеного права та призначення пільгової пенсії відмовити за недоведеністю позовних вимог.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львіського апеляційного адміністративного суду через Іршавський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П. М. Беламут