КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/15147/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Клименчук Н.М. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
13 березня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Губська О.А.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта Руденко В.П.
пр-к відповідача Катамай Г.М.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0004442205, №0004452205 від 11.09.2013 року -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся в суд з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0004442205, №0004452205 від 11.09.2013 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову, якою позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу №220 від 23.07.2013, направлень №1183 та №1184 від 24.07.2013 та відповідно до вимог ст.80 Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» працівниками ГУ Міндоходів АР Крим проведено фактичну перевірку ресторану «Італійський» за адресою: вул. Васильченко, 1-а, смт.Партеніт, м.Алушта, РА Крим, який належить ПАТ «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське».
В ході проведення перевірки встановлено порушення:
1)п. 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1996р. № 265/95 ( далі - Закон № 265/95), а саме - не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків (Z-звіті) за 29.10.2012р. та 30.10.2012р.; не забезпечено зберігання Z-звіту №418; невідповідність готівкових коштів , яка зазначена в денному Х-звіті РРО на суму 335,80 грн;
2)п. 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні №637 від 15.12.2004р., а саме - не оприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій №2659020020р/1 на загальну суму 27307,40 грн., в т.ч згідно Z-звіту №463 від 20.07.2013р. в сумі 7938,50 грн., Z-звіту №465 від 22.07.2013р. в сумі 6622,80 грн., Z-звіту №466 від 23.07.2013р. в сумі 6715,90грн.
На підставі Акту фактичної перевірки відповідачем 11 вересня 2013 року винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення:
- №0004442205 за порушення вимог п.9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та відповідно до п.1, 4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» , яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1021,00грн. (двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян + 1,00грн.);
- №0004452205 за порушення вимог п.2.6 Положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні та відповідно до абз.3 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 136537,00грн. (27307,40грн. х 5).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що висновки відповідача щодо порушення позивачем п.9, 13 ст.3 Закону №265 та пп. 2.6 п. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та застосування до позивача штрафних санкцій є обґрунтованими.
Колегія суддів апеляційної інстанції з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, враховуючи наступне.
Відповідно до преамбули Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265/95) з наступними змінами та доповненнями, цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п. 9 статті 3 Закону №265/95 встановлено обов'язок суб'єктів господарської діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Згідно положень п. 13 ст. 3 цього Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 17 Закону № 265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах, а саме: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки. Пунктом 4 статті 17 зазначеного Закону встановлена відповідальність таких суб'єктів господарювання за невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій у вигляді фінансових санкцій в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (за порушення п. 13 ст. З Закону № 265) до суб'єкта підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція, передбачена ст. 22 Закону № 265 - у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до п. 1.2 Положення книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Пунктом 4.3 Положення встановлено, що записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.
Відповідно до п. 7.19 Положення, під час перевірки органи контролю мають брати до уваги те, що за наявності в касі підприємства готівки. Яка не підтверджена прибутковими касовими ордерами, вона вважається не оприбуткованою та зараховується в доход підприємства.
Відповідно до п. 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок № 614 від 01.12.2000р. (надалі - Порядок) використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивачем не забезпечено щоденний друку фіскальних чеків (Z-звітів) за 29.10.2012 року та 30.10.2012 року.
Надані позивачем ксерокопії (а.с.19) Z-звітів за 28.10.12р., 30.10.12р. даного факту не спростовують, оскільки підтверджують відсутність Z-звіту за 29.10.12р. Доказів того, що у вказаний день підприємство не працювало( оголошено вихідний, тощо), позивачем не надано а ні при перевірці, а ні судам першої та другої інстанції.
Z-звіт за 30.10.2012р. є неповним, оскільки не містить: підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо; суми ПДВ за кожною ставкою; підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), продаж яких не підлягає обкладенню ПДВ; загальний підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розподілом за формами оплати; кількість касових чеків (квитанцій), виданих за зміну, окремо за реалізованими товарами (наданими послугами) та виданими коштами.
Фіскальний чек № 418 від 05.06.2013р.(а.с.18) не містить всіх обов'язкових реквізитів, зокрема на ньому не вказано назва та адреса господарської одиниці, не зазначено, що це саме Z-звіт.
Крім того, з доданої до акту фактичної перевірки копії книги обліку розрахункових операцій(а.с.50-52) вбачається що в розділі 2 на час перевірки не було внесено записів обліку руху готівкових сум з 20.07.2013р. по день перевірки - 24.07.2013р.
Отже, надана позивачем копія цієї книги з заповненими рядками розділу 2 починаючи з 19.07.13р. по 08.08.2013р. не підтверджує того факту, що розділ 2 книги обліку розрахункових операцій заповнювався позивачем своєчасно в день проведення розрахункових операцій, а вказує на те, що вказаний аркуш книги заповнювався вже після перевірки. Отже зазначене свідчить про не оприбутковання готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій №2659020020р/1 згідно Z-звіту №463 від 20.07.2013 року в сумі 7938,50грн., Z-звіту №465 від 22.07.2013 року в сумі 6622,80грн, Z-звіту №466 від 23.07.2013 року в сумі 6715,90грн.
Таким чином, висновок суду першої інстанції щодо правомірності прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень №0004442205, №0004452205 від 11.09.2013 року про застосування фінансових санкцій є обґрунтованим.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене судом першої інстанції на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Лікувально-оздоровчий комплекс «Айвазовське» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя О.А.Губська
Повний текст виготовлено - 17.03.14 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Губська О.А.