Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2014 р. Справа №2а-2929/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Правдинського робітничого кооперативу Сумської облспоживспілки до Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав у судовому засіданні, мотивуючи свої вимоги тим, що 21.01.2010 р. посадовими особами Охтирської МДПІ була проведена перевірка господарської одиниці – магазину № 7, розташованого за адресою: Сумська область, В. Писарівський район, с. Кириківка, вул. Правдинська, 14, що належить Правдинському робітничому кооперативу. Перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв у місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 21.01.2010 р. № 0039/18/03/23/01765762, на підставі якого винесено рішення від 09.02.2010 р. № 180614-0300-32 про застосування фінансових санкцій, яким позивача зобов’язано сплатити штраф у розмірі 11627,50 грн. Позивач зазначає, що він здійснює реалізацію і зберігання алкогольних напоїв в одному торгівельному приміщенні та не має відокремленого від об’єкта роздрібної торгівлі місця зберігання алкогольних напоїв, тому у Правдинського робітничого кооперативу не має підстав для внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про місце зберігання алкогольних напоїв через його відсутність. За таких обставин вважає рішення відповідача про застосування фінансових санкцій від 09.02.2010 р. протиправним та просить суд його скасувати.
Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що до Єдиного державного реєстру має вноситися будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об’єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях). Крім того, підставою для застосування фінансових санкцій є виключно правопорушення, якого припустився суб’єкт господарювання. У даному випадку позивач не оскаржує та не заперечує вчинення порушень, встановлених перевіркою, та висновків, викладених в акті перевірки. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 21.01.2010 р. посадовими особами Охтирської МДПІ була проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці – магазину № 7, розташованого за адресою: Сумська область, В. Писарівський район, с. Кириківка, вул. Правдинська, 14, що належить Правдинському робітничому кооперативу, якою встановлено порушення вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме – зберігання алкогольних напоїв в місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
За результатами проведеної перевірки був складений Акт від 21 січня 2010 року № 0039/18/03/23/01765762 (а.с.6-8).
Відповідно до абзацу 10 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, – 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
На підставі Акту перевірки позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 09.01.2010 р. № 180614-0300-32, яким відповідача зобов’язано сплатити штраф у розмірі 11627,50 грн (а.с.5).
Суд вважає, що дане рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Відповідно до частини 30 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Закон) зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Зазначена норма встановлює обов’язок суб’єктів господарювання зберігати спирт, алкогольні напої та тютюнові вироби виключно в спеціальних місцях зберігання.
При цьому абзацом 18 статті 1 Закону визначено, що місце зберігання – це місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання, а місцем торгівлі відповідно до положень абзацу 11 статті 1 Закону є місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Таким чином, даним Законом передбачено обов’язковість внесення відомостей до Єдиного реєстру саме про місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 28 травня 2002 р. N 251.
Пунктом 2.1 зазначеного Порядку встановлено, що до Єдиного реєстру вносяться місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Виходячи з аналізу наведених правових норм, якщо суб’єкт господарювання, який здійснює реалізацію і збереження алкогольних напоїв і тютюнових виробів в одному торгівельному приміщенні (будівлі), не має відокремленого від об’єкта роздрібної торгівлі місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, то у такого суб’єкта господарювання відсутні підстави для внесення до Єдиного реєстру відомостей про місце зберігання з огляду на його відсутність.
Отже, враховуючи, що на час проведення перевірки позивача алкогольні напої знаходилися на місці проведення розрахункових операцій, тобто в місці торгівлі, а не у відокремленому від об’єкта роздрібної торгівлі алкогольними напоями місці зберігання, суд не вбачає підстав для застосування до Правдинського робітничого кооперативу фінансових санкцій за зберігання спирту або алкогольних напоїв у місцях зберігання, визначених абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону, тому суд вважає, що за наведених обставин та правових норм вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Правдинського робітничого кооперативу Сумської облспоживспілки до Головного управління Міндоходів у Сумській області про скасування рішення – задовольнити.
Скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Сумській області № 180614-0300-32 від 09 лютого 2010 року про застосування фінансових санкцій до Правдинського робітничого кооперативу Сумської облспоживспілки в розмірі 11627,50 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 18 березня 2014 року.