Постанова № 37639671, 13.03.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2014
Номер справи
252/10892/13-а
Номер документу
37639671
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Каліуш О.В.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2014 року справа №252/10892/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченка І.В., Попова В.В., секретарі судового засідання Сульженко А.В., за участю позивача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Микитівського районного суду м.Горлівки Донецької області від 29 листопада 2013 року у справі № 252/10892/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом у якому просила суд визнати дії управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням індексації та матеріальної допомоги за 2006-2008 роки та зобов'язати відповідача врахувати зазначені виплати.

Постановою Микитівського районного суду м.Горлівки Донецької області відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

З рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та звернулась з апеляційною скаргою у якій вказала, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріально та процесуального права. Зазначила, що 13 листопада 2008 року відповідачем їй призначена пенсія, як державному службовцю. Для нарахування цієї пенсії нею відповідачу були надані довідки за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року № 19-11. Згідно цієї постанови для призначення (перерахунку) пенсії державного службовця до складу заробітної плати не включалася сума матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також сума індексації заробітної плати. Просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судовому засіданні позивач підтримала вимоги апеляційної скарги в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу без участі особи, яка не з'явилася.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Встановлено, що з 13 листопада 2008 року позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

02.10.2013 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки з заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, надавши довідку Управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради № 6274/27.03 від 26.09.2013 року про складові заробітної плати (а.с.5), яка містить лише інформацію щодо нарахування позивачу за період з 01 листопада 2006 року по 31 жовтня 2008 року матеріальної допомоги та індексації.

Відповідач своїм Рішенням №166 від 10 жовтня 2013 року відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця, з посиланням на не відповідність довідки № 6274/27.03 від 26.09.2013 року встановленому зразку (а.с.7).

Даючи оцінку правомірності прийнятого відповідачем рішення № 166 від 10 жовтня 2013 року, суд першої інстанції посилався на те, що Постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року № 19-11 затверджено форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Довідка № 6274/27.03 від 26.09.2013 року, видана Центрально-міським управлінням праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, що подана позивачем 02 жовтня 2013 року із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, ані за змістом, ані за формою не відповідає затвердженим постановою правління ПФУ від 30.10.2008 року № 19-11 формам довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зокрема, не містить відомостей про всі складові заробітної плати, відомостей щодо нарахувань страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тощо.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивачем при зверненні до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця не дотримані вимоги законодавства про надання належних документів, та вважає, що рішення відповідача № 166 від 10 жовтня 2013 року щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії державного службовця прийнято відповідачем у межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений діючим законодавством, тому є правомірним.

Однак з такими висновками суду першої інстанції погодитися не можливо виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцях можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливо роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки, доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 09.03.2006 р. № 268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася до щорічної відпустки відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу», і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовими частинами фонду заробітної плати, а тому є об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст.37 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Зі змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852, було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2 4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1 якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціальні побутових питань (графа 5) є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно і Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір в обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплата доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 рок по справі № 21 -430а11.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте з результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів Україні.

З наданої до суду довідки від 03 березня 2014 року вбачається, що з нарахованої матеріальної допомоги та індексації нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При таких обставинах матеріальна допомога та індексація повинні враховуватися при визначенні розміру пенсії.

Крім того колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції відповідно вимог ч.5 ст.11 КАС України повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.

Суд першої інстанції самоусунувся від вимог встановлених ч.5 ст.11 КАС України та неповно з'ясував обставини справи.

Так відповідно п.38 порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлений в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

При таких обставинах суд першої інстанції не звернув увагу на можливість відповідача вимагати отримання довідки належної форми.

Пунктом 1 частини 1 статті 202 КАС України встановлено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення по справі, тому постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової, якою позовні вимоги необхідно задовольнити.

Повний текст постанови складений 14 березня 2014 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області від 29 листопада 2013 року у справі № 252/10892/13-а - задовольнити.

Постанову Микитівського районного суду м. Горлівки Донецької області від 29 листопада 2013 року у справі № 252/10892/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області щодо відмови про перерахунок пенсії протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м.Горлівки Донецької області з 02 березня 2013 року зробити перерахунок пенсії з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги за 2006-2008 роки.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення рішення у повному обсязі відкласти на строк - до 5 днів.

Рішення може бути оскаржена протягом двадцяти днів після складення постанови в повному обсязі.

Головуючий О.О.Шишов

Судді: І.В.Сіваченко

В.В.Попов