Справа № 10-218 Головуючий у 1 ін ст. : Попреет В.М.
Категорія.ч.3 ст. 212ККУкраїни Доповідач: Смірнова В.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 березня 2008 року колегія судців судової палати з кримінальних справ Апеляційного суду Донецької області в складі:
головуючого судді Огурецького В.П.
суддів Смірнової В. В., Мозговенка В. В.
прокурора Асташева В.А.
представника заявників ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляцію прокурора відділу нагляду прокуратури Донецької області Веселовського Е.В. на постанову судді Київського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2008 року, якою скаргу директора ТОВ „Скеля плюс" ОСОБА_4та головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 задоволено, постанову слідчого з особливо важних справ СВ ПМ ДПА у Донецькій області ОСОБА_2від 11.02.2008 року про порушення кримінальної справи відносно головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 за фактом умисного ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великому розмірі за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, скасовано та відмовлено у порушенні вказаної кримінальної справи, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою слідчого з особливо важних справ СВ ПМ ДПА у Донецькій області ОСОБА_2від 11.02.2008 року було порушено кримінальну справу відносно головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 за фактом умисного ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах, за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України.
Постановою судді Київського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2008 року скаргу директора ТОВ „Скеля плюс" ОСОБА_4та головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 задоволено, постанову слідчого з особливо важних справ СВ ПМ ДПА у Донецькій області ОСОБА_2від 11.02.2008 року про порушення кримінальної справи відносно головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 за фактом умисного ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великому розмірі за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, скасовано та відмовлено у порушенні вказаної кримінальної справи.
2
В апеляції прокурора ставиться питання про скасування постанови суду як незаконної та необгрунтованої. Апелянт вказує на те, що при порушенні вказаної справи були приводи та підстави.
Колегія судців Апеляційного суду Донецької області, заслухавши доповідача, прокурора, який підтримав доводи апеляції, представника заявниківОСОБА_1., яка заперечувала проти задоволення апеляції, перевіривши матеріали справи, вважає, що апеляція прокурора не підлягає задоволенню, а
постанова суду має бути залишена без змін, з наступних підстав.
Так, згідно до вимог ст. 236-8 КПК України суд, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи повинен перевірити наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність одержання даних, які з'явилися підставою для винесення постанови, а також дотримання вимог ст. ст. 94, 97, 98, 130 КПК України.
В даному випадку постановою слідчого з особливо важливих справ СВ ПМ ДПА у Донецькій області ОСОБА_2від 11 лютого 2008 року було порушено кримінальну справу відносно головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 за фактом умисного ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великому розмірі за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України в порушення вимог ст. 98 КПК України, не вказав приводи передбачені ст. 94 КПК України.
Так, відповідно до вимог ст. 94 КПК України, приводами до порушення кримінальної справи є: заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян, які затримали підозрювану особу на місці вчинення злочину або з поличним; явка з повинною, повідомлення, опубліковані в пресі, безпосереднє виявлення органом дізнання, слідчим, прокурором або судом ознак злочину.
Відповідно до вимог ст. 94 ч.1 КПК України справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.
З оскаржуваної постанови про порушення кримінальної справи вбачається, що ОСОБА_3., будучи відповідальною за ведення бухгалтерського та податкового обліку фінансово - господарської діяльності підприємства, діючи умисно, здійснюючи бухгалтерський та податковий облік фінансово - господарської діяльності підприємства в період з 24.10.2005 року по 10.08.2006 року шляхом невідображення у складі валових доходів підприємства сум повернутої фінансової допомоги, в порушення п.п. 4.1.6 ст. 4, п.п. 1.22.2 ст. 1 Закону України " Про оподаткування прибутку підприємств ", в наслідок чого не було обчислено та сплачено податок на прибуток у сумі 1 688 892 гривень, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету України грошових коштів в особливо великому розмірі.
Між тим, контролюючими органами щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком вказаних в п.п. 2.1.1 - 2.1.3 статті 2 Закону „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року, є податкові органи (п.п. 2.1.4 ст. 2 цього Закону). Відповідно до вимог п.п. 2.2.2 даної статті інші державні органи, не мають права здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до наказу ПДА України від 16.09.2002 № 429 порядок оформлення результатів документальних перевірок по дотриманню податкового і валютного законодавства суб'єктами підприємницької діяльності - юридичними особами, їх філіалами, відділеннями і іншими відособленими підрозділами, щодо виявлених порушень податкового і валютного законодавства закріплюється в акті документальної перевірки.
Так, з матеріалів досудової перевірки вбачається, що ТОВ " Скеля плюс " було укладено кредитний договір № 16 - 2005/к від 04.03.2005 року з ВАТ КБ " Промекономбанк" ( код
3
СДРПОУ 20058668, МФО 334992). Відповідно кредитного договору ВАТ КБ " Промекономбанк"
надав ТОВ " Скеля плюс " кредит у вигляді відзивної поновлювальної кредитної лінії. Згідно
п.3.1 кредит надано під забезпечення договору залога майнових прав на депозит. Погашення
заборгованості ТОВ «Скеля плюс» перед ВАТ КБ «Проекономбанк» по погашенню кредитної лінії
у сумі 6 614 152, 67 грн. і нарахованим відсоткам'за користування кредитною лінією у сумі 1 4 1
424, 44 грн. здійснено шляхом списування коштів з депозитного рахунку фірми "Ordersent Limited"
(Великобританія , 20-22 Bedford Row London WCIR 4JS U.K.ACC 1BA0N Б-11001-001264 JSC
„LATVIA BUSINESS BANK», RIGA, LATVIA) відповідно договору застави майнових
прав від 14.03.2005р. Відповідно п.п.4.1.6 ст. 4 Закону України "Про
оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-1 28.12.94р.. із змінами та
доповненнями, валовий дохід включає суми поворотної фінансової допомоги,
отриманої платником податку у звітному періоді, що залишається неповерненою)
на кінець звітного періоду від осіб, що не с платниками цього податку (у тому
числі нерезидентів), до п.п. 1.22.2. ст. 1 Закону України "Про
оподаткування прибутку підприємств" № від 28.12.94 р. із змінами та
доповненнями, поворотна фінансова допомога - це сума коштів, платнику податку у користування на визначений строк відповідно до договорів, які не передбачають нарахування процентів або надання інших видів компенсацій як плати за користування коштами. В порушення п.п.4.1.6 ст. 4^ п.п.1.22.2 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР від 28.12.94р., із змінами та доповненнями ТОВ «СКЕЛЯ ПЛЮС» не була і включена до складу валового доходу сума поворотної фінансової допомоги , яка була надана і "Ordersent Limited" ТОВ «СКЕЛЯ ПЛЮС», що призвело до заниження валового доходу за 2005 рік суму 3 682 949, 31 грн. за 1 півріччя 2006 року на суму 3 072 627.80 грн. та не сплачено податок на прибуток за 2005 рік -920737грн. та за 1 півріччя 2006 р. - 768155 гривень.
Крім того, на підприємстві ТОВ " Скеля плюс " проводилася перевірка ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька з 11.09.2007 року по 25.09.2007 року. За результатами перевірки ДПІ в Ворошиловському районі м. Донецька склала акт № 1909/23-5/33320553 від 05.10.2007 року, результатам розгляду заперечень ТОВ "Скеля плюс " ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька листом № 50530/10/23-5 від 16.10.2007 року задовольнила заперечення ТОВ " Скеля плюс " в частині формування фінансових результатів операцій з цінними паперами, корпоративними правами та деривативами та у частині формування податкового кредиту на підставі отриманих податковій накладних.
Так, за результатами перевірки та на підставі акта перевірки ДПІ у Ворошиловському м. Донецька було надано: податкове повідомлення - рішення від 17.10.2007 року ( отримано 16.10.2007 року ) № 09316517400, в якому було визначено суму зобов'язань за податками з доходів найманих працівників у сумі 2 594, 67 гривень ( у тому числі за основним платежем - 864, 89 гривень та штрафним санкціям - 1 729, 78 гривень). Рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій 19.10.2007 року ( отримано 19.11.2007 року ) № 0003002344. в якому визначено штраф за порушення норм по регулюванню обігу готівки в сумі 417, 60 гривень. Вказані рішення та податкове повідомлення - рішення ТОВ " Скеля плюс " були узгоджено та оплачено в повному обсязі 09 та21 листопада 2007 року.
Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму ВС України від 8 жовтня 2004 року N 15 „Про деякі застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, обов'язкових платежів" „злочин" передбачений ст. 212 КК України є закінченим з моменту фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів, які мали бути сплачені у строки та в розмірах, передбачених законодавством з питань оподаткування (тобто, сум узгоджених податкових зобов'язань, визначених згідно із Законом „Про порядок погашення
4
зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181 -III), а саме - з наступного дня після настання строку, до якого мав бути сплачений податок, збір чи інший обов'язковий платіж, відповідно до визначеного ст. 5 вказаного Закону порядку вважається узгодженим і підлягає сплаті. Якщо закон пов'язує строк сплати-з виконанням певної дії. то злочин вважається закінченим з моменту фактичного ухилення від сплати.
Відповідно до п.6 Постанови Пленуму ВС України від 08.10.2004 року №15 „Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів" У разі коли норма закону чи виданого на його підставі іншого нормативно-правового акту або норми різних законів чи нормативно-правового актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків платників податків або контролюючих органів, тобто має місце „конфлікт інтересів", рішення приймається згідно з підпунктом 4.4.1 п.4.4 ст. 4 Закону № 2181-111 на користь платника податків.
Інститутом економіко - правових досліджень ПАН України 04.10.2007 року щодо спірної операції було надано висновок, що " зміна кредиторові в зобов'язаннях не змінює сутності кредитних операцій і не змінює податкових зобов'язань ТОВ " Скеля плюс " як позичальника. ТОВ " Скеля плюс " цілком правомірно не включило в валові доходи кошти, що стягнуті за рахунок заставленого поручителями майна в погашення заборгованості по кредитним договорам.
Таким чином, вищевказані роз'яснення вказують на те, що в діях головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 відсутні дії та ознаки злочину, передбачені ст. 212 КПК України, так як податковим органом за результатом перевірки та при складанні акту не було донараховано податок на прибуток підприємства та взагалі - не надано податкового повідомлення-рішення, а платником було узгоджено лише зобов'язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб (864 гривень 89 коп.).
Колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції про те, що шкоди бюджету діями посадових осіб не нанесено, та не існує заборгованості ТОВ " Скеля плюс" по податках та зборах, про що свідчить складений акт між ТОВ „Скеля плюс" та інспектором ДПІ у Ворошиловському районі.
Так, згідно до вимог ст. 94 КПК України, кримінальна справа може бути порушена лише за наявності достатніх приводів, та лише в тих випадках, , коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину, однак матеріали кримінальної справи не містять документи, які свідчать про обов'язок сплатити ТОВ „Скеля плюс" податок на прибуток у розмірі 1 688 892 гривень.
За таких підстав колегія суддів підтримує висновки суду першої інстанції про відсутність даних, щоб вказували на наявність ознак вказаного злочину.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 365-367 КПК України колегія суддів судової палати з кримінальних справ Апеляційного суду Донецької області, -
УХВАЛИЛА:
Апеляцію прокурора - залишити без задоволення.
Постанову судді Київського районного суду м. Донецька від 25 лютого 2008 року, якою скаргу директора ТОВ „Скеля плюс" ОСОБА_4та головного бухгалтераОСОБА_3 задоволено, постанову слідчого з особливо важних справ СВ ПМ ДПА у Донецькій області ОСОБА_2від 11.02.2008 року про порушення кримінальної справи відносно головного бухгалтера ТОВ „Скеля плюс"ОСОБА_3 за фактом умисного ухилення від сплати податків до бюджету в особливо великому розмірі за
5
ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 КК України, скасовано та відмовлено у порушенні вказаної кримінальної справи - залишити без змін.