Постанова № 37507019, 28.01.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
808/1315/13-а
Номер документу
37507019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

28 січня 2014 року

справа № 808/1315/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.

суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І.

за участю секретаря судового засідання: Фірсік Д.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 травня 2013року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжтрансформатор» до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Запоріжтрансформатор» звернулось з позовом до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції про визнання протиправним та скасування рішення.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20 травня 2013року позов задоволено.

Суд постановив визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкції за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності» від 26.11.2012 №433 в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 474276 (чотириста сімдесят чотири тисячі двісті сімдесят шість гривень) 52 коп., та сплати штрафу у розмірі 50% неправомірно витрачених коштів у сумі 237138 (двісті тридцять сім тисяч сто тридцять вісім гривень) 26 коп.

Постанова обґрунтована тим, що відповідачем не доведено, що на момент видачі путівок, територія на якій розташовано Санаторій-профілакторій ПАТ «ЗТР» віднесена у встановленому порядку до курортів державного або місцевого значення, лікувально-оздоровчих місцевостей.

Вказано, що відповідач не несе витрати за путівки до Санаторію-профілакторію ПАТ «ЗТР» згідно з умовами визначеними Порядком, а лише частково фінансує обмежений перелік витрат Санаторію-профілакторію ПАТ «ЗТР», відповідно до затвердженого ним кошторису, згідно з умовами визначеними Порядком часткового фінансування санаторіїв-профілакторіїв за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженим Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 №16.

За висновками суду першої інстанції, аналіз положень Порядку не дає підстав для висновку, що витрати відповідача на часткове фінансування Санаторію-профілакторію ПАТ «ЗТР» є витратами за путівки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи Рішення, протиправно визнав витрати на часткове фінансування видатків Санаторію - профілакторію ПАТ «ЗТР» витратами на путівки, діяв не на підставі порядку проведення перевірок використання коштів наданих на виконання ст.48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що висновки суду першої інстанції обставинам справи не відповідають.

Представник відповідача апеляційну скаргу підтримав.

Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Як свідчать матеріали справи, за результатами перевірки дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у Публічному акціонерному товаристві «Запоріжтрансформатор», Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було складено акт №646 від 02 листопада 2012р.

Вказаним актом, зокрема встановлено, що видача путівок до санаторію-профілакторію ПАТ «Запоріжтрансформатор» здійснювалась комісією із соціального страхування п порушення п. 4.1 Порядку №12 за медичними довідками форми 070/о, виданими оздоровчо-профілактичним відділенням ПАТ «Запоріжтрансформатор» ДОК «Чайка», який не мав акредитаційного сертифікату, що підтверджує статус закладу охорони здоров'я відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я».

В порушення чинного законодавства та нормативно-правови актів Фонду видано до санаторію-профілакторію 741 путівку, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду на загальну суму 474 276,52грн.(а.с. 41).

Реєстр путівок, виданих оздоровчо-профілактичним відділенням ПАТ «Запоріжтрансформатор» ДОК «Чайка» наведено до додатку №3 до акту перевірки №646 від 02 листопада 2012р.

26 листопада 2012р. відповідачем було прийнято рішення №433 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування ц у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким до підприємства-позивача застосовано фінансову санкцію, зокрема неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 474 276,52грн. та штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів – 237 138,26грн.(а.с.10).

Відповідно ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.

Обсяг коштів для забезпечення оздоровчих заходів визначається бюджетом Фонду.

Відповідно до ст. 48 вказаного Закону, за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.

Пунктом 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N 12 від 25.02.2009р., рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)»).

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку щодо правомірності прийнятого рішення відповідача від 26 листопада 2012 року №433 та виходить з того, що відповідач, приймаючи вказане рішення, діяв в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством, на підставі виявлених перевіркою порушень законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими похованням», страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було порушено вимоги Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 року №12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2009 року за №339/16355, зокрема, останнім видано до санаторію-профілакторію 741 путівку за медичними довідками форми 070/о, виданими оздоровчо-профілактичним відділенням ПАТ «Запоріжтрансформатор» ДОК «Чайка», який не мав акредитаційного сертифікату, що підтверджує статус закладу охорони здоров'я відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я».

Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

На підставі ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» оскаржуваним рішенням відповідач нарахував штраф у розмірі 50 відсотків неправомірно витрачених позивачем коштів, що складає 237 138,26 грн.

Таким чином, висновки суду першої інстанції обставинам справи не відповідають, оскаржена постанова підлягає скасуванню, а позовні вимоги слід залишити без задоволення.

Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 206 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 травня 2013року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжтрансформатор» до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції про визнання протиправним та скасування рішення скасувати.

В задоволенні позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.А. Щербак

Суддя: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш