ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2014 року м. Київ К/800/27322/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Голяшкіна О.В.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання повернути кошти,
в с т а н о в и л а:
У січні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання повернути кошти.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у поверненні помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2480,00 грн., сплаченого ОСОБА_2 під час нотаріального оформлення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому повернути ОСОБА_2 2480,00 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплаченого під час нотаріального оформлення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, перерахувавши їх на рахунок № 26202149920 в АБ «Укргазбанк» МФО 320478, код ЄДРПОУ 23697280.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2013 року апеляційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому було залишено без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року - без змін.
У касаційних скаргах Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задоволенню не підлягають, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до договору купівлі-продажу від 25.06.2012 року ОСОБА_2 придбала у ОСОБА_3 квартиру АДРЕСА_1. При укладенні договору купівлі-продажу ОСОБА_2 сплатила на розрахунковий рахунок управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 2480,00 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
07.09.2012 року ОСОБА_2 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому із заявою про повернення їй помилково сплаченого збору в сумі 2480,00 грн. Листом від 12.09.2012 року №17860/06 управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відмовило ОСОБА_2 у поверненні коштів, мотивовану тим, що законодавством не передбачений порядок відшкодування органами Пенсійного фонду України коштів, сплачених при купівлі житла на підставі заяви платника за відсутності персоніфікованого обліку переходу прав власності.
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору з операцій купівлі-продажу нерухомого майна є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ, організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначені Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Відповідно до пункту 151 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Згідно повідомлення Хмельницького Бюро технічної інвентаризації від 12.07.2012 року № 663475, витягу з Державного реєстру правочинів № 11491590 від 25.06.2012 року, довідки 10022/023 філії Хмельницького обласного управління Державного ощадного банку України від 19.09.2012 року, довідки Городоцького територіального відокремленого безбалансового відділення № 10022/0100 Державного ощадного банку України від 24.07.2012 року № 175 та довідки КП «Городоцьке Бюро технічної інвентаризації» від 19.07.2012 року № 405, у ОСОБА_2 відсутнє раніше зареєстроване право власності на житло, що свідчить про те, що вона за договором купівлі-продажу від 25.06.2012 року придбавала житло вперше.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень - єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно, їх обмеження, суб'єктів речових прав, технічні характеристики об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд тощо), кадастровий план земельної ділянки, а також відомості про правочини, вчинені щодо таких об'єктів нерухомого майна.
Згідно із статтею 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Підпунктом 7 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 460/2011, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Відповідно до додатку до постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладено на Пенсійний фонд України.
Оскільки ОСОБА_2 сплатила до бюджету збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при укладанні вперше договору купівлі-продажу житла, а відсутність персоніфікованого обліку переходу прав власності, не може слугувати підставою для відмови позивачеві в поверненні збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, від сплати якого позивач звільнений Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому безпідставно відмовило позивачеві у поверненні збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в сумі 2480,00 грн., сплаченого при придбанні житла вперше.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому у поверненні помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2480,00 грн., сплаченого ОСОБА_2 під час нотаріального оформлення договору купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 та зобов'язавши управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому повернути ОСОБА_2 вищезазначену суму.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційні скарги Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.01.2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання повернути кошти - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.Є. Донець
судді: О.В. Голяшкін
В.Ф. Мороз