Справа № 315/89/14-а
Номер провадження № 2-а/315/9/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2014 року м. Гуляйполе
Суддя Гуляйпільського районного суду Запорізької області Ярош С.О., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області про визнання дій щодо призначення пенсії протиправними та зобов`язання здійснити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23.01.2014 року до суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області про визнання дій щодо призначення пенсії протиправними та зобов`язання здійснити певні дії.
В позові позивач посилалася на те, що з 06.06.2012 року вона перебуває на обліку в УПФУ і отримує пенсію як державний службовець, при нарахуванні пенсії не були враховані виплати за період з червня 2010 року по грудень 2011 року в сумі 4028,87 грн., чим вважає порушено вимоги ст.33 Закону України №3723-XII, при зверненні до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаних виплат, їй було відмовлено, прохає відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав за період з 06.06.2012 року по теперішній час, визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області по перерахунку її пенсії неправомірними, зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області провести перерахунок розміру нарахованої їй пенсії з включенням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн. в заробітну плату для призначення пенсії за весь період нарахування та виплатити їй пенсію, розпочинаючи з червня 2012 року, прохає справу розглянути у її відсутність.
03.02.2014 року ухвалою судді Гуляйпільського районного суду Запорізької області Яроша С.О. відкрито провадження у справі і визначено її розгляд в скороченому провадженні.
05.02.2014 року до суду звернулося Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області з запереченнями на позов, в яких посилалося на те, що при призначенні пенсії позивачу діяло відповідно до вимог діючого законодавства, вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності і наполягає на його застосуванні, прохає застосувати строк позовної давності, відмовити в задоволенні позову та розглянути справу у відсутність представника відповідача.
10.02.2014 року ухвалою судді Гуляйпільського районного суду Запорізької області Яроша С.О. провадження у справі в частині позовних вимог про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області 06.06.2012 року щодо призначення пенсії без врахування виплат суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн. протиправними та зобов`язання здійснити певні дії залишено без розгляду, так як адміністративний позов в цій частині, поданий після закінчення строків, установлених ч.2 ст.99 КАС України, і суд за заявою особи, яка його подала, не знайшов підстав для поновлення строку.
Судом встановлено:
Позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
08.06.2012 року розпорядженням №1223 начальника Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області позивачу призначена пенсія державного службовця з 06.06.2012 року в розмірі 1931,39200 грн., що підтверджується копією розпорядження.
При призначенні пенсії відповідачем в заробітну плату для призначення пенсії не були враховані виплати за період з червня 2010 року по грудень 2011 року суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн.
08.11.2013 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням виплати за період з червня 2010 року по грудень 2011 року сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн. (а.с.12).
18.11.2013 року першим заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області Ликовим А.І. позивачу було відмовлено в перерахунку її пенсії з урахуванням виплати за період з червня 2010 року по грудень 2011 року сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн.
Позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 п.1 ст.17 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч.1 п.4 ст.18 КАСУ місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб із суб`єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що позивач з 06.06.2012 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Гуляйпільському районі Запорізької області та отримує пенсію державного службовця, згідно з Законом України «Про державну службу».
08.11.2013 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на день призначення згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 05.11.2013 за № 05-04/637, просила включити додатково до складу заробітної плати суми індексації зарплати та матеріальні допомоги на оздоровлення і на соціально-побутові потреби, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області відповіддю від 18.11.2013 року №32/К-4 відмовило в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення і на соціально-побутові потреби та індексація заробітної плати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», тому зазначені виплати не враховуються при обчисленні пенсії (а.с.14).
З наданої позивачем довідки № 05-04/637, виданої Управлінням агропромислового розвитку Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області від 05.11.2013 року вбачається, що ОСОБА_1 за період з червня 2010 року по грудень 2011 року були виплачені такі «інші виплати» - як індексація доходів та матеріальна допомога на оздоровлення на суму 4028,87 грн., на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 років, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 ст.37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» змінено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В нову форму довідки введено додаткову колонку "Інші виплати", де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 10158-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії та не виключають з поняття «інші надбавки» матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію грошових доходів. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до Пенсійного фонду довідці форми 5-1.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до положень цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, в межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
У зв'язку з наведеним, враховуючи, що на матеріальну допомогу на оздоровлення та щомісячні суми індексацій грошових доходів населення позивача нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ці виплати встановлені і виплачувались позивачу як державному службовцю відповідно до діючого на час виконання ним своїх обов'язків законодавства, суд вважає, що дії відповідача, який не включив зазначені суми в розрахунок для визначення розміру заробітної плати, з якої нарахована і виплачується пенсія позивачу є неправомірними, і вимоги позивача, враховуючи вимоги ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають задоволенню.
Суд, оцінюючи заперечення відповідача, вважає, що відповідач не довів суду, що діяв відповідно до ст.19 Конституції України в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в межах строку звернення до суду за захистом свого порушеного права на перерахунок пенсії з заробітку з урахуванням сум індексації заробітку та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Керуючись ст.ст. 6-11, 71, 94, 99-100, 159-163 КАС України ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про плату праці», ст.ст. 22, 40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 66, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області про визнання дій щодо призначення пенсії протиправними та зобов`язання здійснити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області від 18.11.2013 року у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з заробітку, який включає виплати за період з червня 2010 року по грудень 2011 року сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн.
Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України в Гуляйпільському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 08.11.2013 року з заробітку, який включає виплати за період з червня 2010 року по грудень 2011 року сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 4028,87 грн. та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою пенсією та виплаченою за період з 08.11.2013 року по день здійснення перерахунку пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Гуляйпільський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:Ярош С. О.