Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2014 року Справа №811/3703/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області
до відповідача: Кіровоградської центральної районної лікарні
про стягнення безпідставно отриманих коштів.
Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області звернулася з позовом, в подальшому уточненим, до Кіровоградської центральної районної лікарні про стягнення в дохід державного бюджету коштів, отриманих без установлених законом підстав та з порушенням законодавства в сумі 319 147,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ревізією повноти надходження та використання коштів спеціального фонду встановлено, що Кіровоградською ЦРЛ проводилися медичні огляди кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, обов'язкові профілактичні, наркологічні та психіатричні огляди з подальшою видачею відповідних медичних довідок та сертифікатів незважаючи на те, що у Кіровоградській ЦРЛ були вакантними посади лікаря-нарколога та лікаря спеціаліста відповідної категорії для проведення психіатричних оглядів, а Кіровоградська ЦРЛ не включена до переліку медичних закладів, яким у 2010, 2011 та 2012 роках надано право видавати зазначені медичні довідки. Позивач вказує, що за надані послуги Кіровоградською ЦРЛ незаконно отримано кошти на загальну суму 319 147,76 грн., які підлягають стягненню у дохід держави.
Відповідачем до суду подано заперечення на адміністративний позов відповідно до змісту якого позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, оскільки кошти отримані Кіровоградською ЦРЛ в сумі 319 147,76 грн. перераховані до бюджету і використані відповідачем після затвердження кошторисів розпорядниками бюджетних коштів, а тому відсутні правові підстави для стягнення таких коштів до бюджету.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, представник відповідача заперечив проти їх задоволення. При цьому представниками позивача та відповідача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.192, 193).
На підставі усної ухвали прийнятої 26.02.2014 р. та занесеної до журналу судового засідання, подальший розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст.122 КАС України (а.с.195).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Кіровоградська центральна районна лікарня є комунальною організацією (установою, закладом) підпорядкованою Кіровоградській районній державній адміністрації.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 р. №2939-ХІІ (далі за текстом - Закон), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.113 Бюджетного кодексу України до повноважень органів державного фінансового контролю з контролю за дотриманням бюджетного законодавства належить здійснення контролю за цільовим та ефективним використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів (включаючи проведення державного фінансового аудита).
У відповідності до ч.1, 2 ст.2 Закону головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
На підставі ч.3 ст.2 Закону порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п.35 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 р. №550 (далі за текстом - Порядок), результати ревізії оформляються актом, який складається на паперовому носії державною мовою і повинен мати наскрізну нумерацію сторінок.
Згідно з п.46 Порядку, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний контролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
У період з 26.11.2012 р. по 18.01.2013 р. посадовими особами Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області відповідно до п.1.4.1 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області на ІV квартал 2012 року на підставі направлень №703, №704 від 26.11.2012 р., №719, 720, №721, №722 від 03.12.2012 р. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Кіровоградської центральної районної лікарні за 2010 - 2011 роки та завершений звітний період 2012 року, за результатами якої складено акт №04-09/17 від 21.01.2013 р. (а.с.7-21).
Ревізією встановлено, що в порушення вимог п.1.6 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 р. №124/345, чинного на час виникнення спірних правовідносин, та п.2 Положення про комісію з контролю за якістю проведення медичних оглядів водіїв транспортних засобів та експертиз станів сп'яніння, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.11.1997 р. №339 Кіровоградською ЦРЛ проводилися медичні огляди кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, обов'язкові профілактичні наркологічні та психіатричні огляди з подальшою видачею відповідних медичних довідок та сертифікатів без права створювати медичні комісії та проводити відповідні медичні огляди.
Також в порушення вимог п.4 Порядку видачі медичної довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 20.10.1999 р. №252 Кіровоградською ЦРЛ протягом періоду, що підлягав ревізії, здійснювалася діяльність пов'язана з видачею медичних довідок для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи, незважаючи на те, що Кіровоградська ЦРЛ не включена до переліку медичних закладів, яким у 2010 - 2012 роках надано право видавати зазначені медичні довідки для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи.
У порушення вимог п.4 Інструкції про профілактичний наркологічний огляд та його обов'язкові обсяги, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.11.1997 р. №339 та п.2, 3, 6 Порядку проведення обов'язкового профілактичного наркологічного огляду громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1997 р. №1238 Кіровоградською ЦРЛ без проведення профілактичних наркологічних оглядів за обов'язковою програмою і при наявності вакансії лікаря-нарколога безпідставно видавалися сертифікати про проходження профілактичного наркологічного огляду.
Окрім того, ревізією встановлено, що у порушення п.2, 3, 5 Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.2002 р. №12 Кіровоградською ЦРЛ протягом 2010 - 2011 років без лікаря спеціаліста відповідної кваліфікаційної категорії проводилися психіатричні огляди та безпідставно видавалися медичні довідки про проходження обов'язкових психіатричних оглядів.
Як встановлено ревізією, за надані послуги без відповідних дозволів, а саме: за проведені профілактичні наркологічні огляди та видачу сертифікатів, психіатричні огляди та видачу довідок, а також за видачу медичних довідок водіїв та медичних довідок на отримання дозвільної системи, в касу та на рахунок Кіровоградської ЦРЛ надійшли кошти в загальному розмірі 319 147,76 грн. (а.с.9-17, 29-70, 78-88).
На підставі акта ревізії №04-09/17 від 21.01.2013 р. Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області позивачу надіслано листа-вимогу від 30.01.2013 р. №11-04-14-14/643 «Про усунення недоліків виявлених ревізією», пунктом 2.1 якого зобов'язано позивача перерахувати до доходів бюджету незаконно отримані кошти (а.с.22-27).
Судом встановлено, що лист-вимога від 30.01.2013 р. №11-04-14-14/643 Кіровоградською центральною районною лікарнею у встановлені строки в судовому порядку не оскаржена.
У відповідності до ч.2 ст.15 Закону законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
На підставі п.8, 10 ст.10 Закону органу державного фінансового контролю надається право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що із зазначеними порушеннями Кіровоградська ЦРЛ погоджується, однак вважає, що кошти надходили до спеціального фонду бюджету, а тому вимоги позивача про стягнення таких коштів у дохід держави є необґрунтованими.
Відповідно до ч.1, 3, 4 ст.13 Бюджетного кодексу України бюджет може складатися із загального та спеціального фондів.
Складовими частинами спеціального фонду бюджету є: доходи бюджету (включаючи власні надходження бюджетних установ), які мають цільове спрямування; видатки бюджету, що здійснюються за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету (у тому числі власних надходжень бюджетних установ); кредитування бюджету (повернення кредитів до бюджету з визначенням цільового спрямування та надання кредитів з бюджету, що здійснюється за рахунок конкретно визначених надходжень спеціального фонду бюджету); фінансування спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету. Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи: перша група - надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно із законодавством; друга група - інші джерела власних надходжень бюджетних установ.
Згідно з п.15 ст.2 Бюджетного кодексу України власні надходження бюджетних установ - кошти, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності.
Суд зауважує, що відповідно до п.8 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» орган державного фінансового контролю наділений правом стягнення в судовому порядку з підконтрольних установ у дохід держави коштів, отриманих такими установами без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, при цьому, таке право органу державного фінансового контролю не обмежене випадками надходження відповідних коштів до спеціального фонду бюджету.
Як встановлено судом, Кіровоградською ЦРЛ у період з 2010 р. по 2012 р. отримано кошти в загальному розмірі 319 147,76 грн. без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, оскільки відповідач не був наділений правом щодо надання послуг з проведення профілактичних наркологічних оглядів та видачі сертифікатів, психіатричних оглядів та видачі довідок, а також видачі медичних довідок водіїв та медичних довідок на отримання дозвільної системи.
З огляду на викладене, зважаючи на компетенцію Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення в дохід державного бюджету кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства в сумі 319 147,76 грн., підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст.86, 94, 159- 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Кіровоградської центральної районної лікарні, код ЄДРПОУ 01995120 (25014, м. Кіровоград, вул. Аерофлотська. 5) кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства в сумі 319 147,76 грн. (триста дев'ятнадцять тисяч сто сорок сім грн. 76 коп.) в дохід державного бюджету (одержувач - Управління Державної казначейської служби у Кіровоградському районі; код бюджетної класифікації - 21080500 «Інші надходження»; код ЄДРПОУ - 38036997; МФО - 823016, рахунок - 31114090700194. призначення платежу: перерахування до державного бюджету коштів, отриманих без установлених законом підстав та з порушенням законодавства. з метою усунення порушень викладених в акті ревізії Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області від 21.01.2013 р. №04-09/17).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт