Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2014 р. Справа №805/1213/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16:43
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., при секретарі судового засідання Михайлюк Х.Г. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Донецького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів в Донецькій області
до публічного акціонерного товариства "Топаз"
про стягнення боргу
за участю:
прокурора: Бекіров Р.З.
від позивача: Псарев О.В. (дов. від 28 жовтня 2013 року)
від відповідача: Бозієв В.М. (дов. від 4 лютого 2014 року)
Донецький Прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів в Донецькій області з позовною заявою до публічного акціонерного товариства "Топаз" про стягнення боргу в сумі 17 823 493,00 гривень.
В обґрунтування вимог прокурор зазначив, що проведеною в порядку нагляду прокурорською перевіркою встановлено, що станом на 17 січня 2014 року за публічним акціонерним товариством "Топаз" (відповідачем) обліковується заборгованість в загальній сумі 17 823 493,00 грн., у т.ч. недоїмка з податку на додану вартість - 3 200 552,00 грн., недоїмка з єдиного соціального внеску в сумі 6 419 929,39 грн., штрафні санкції з єдиного соціального внеску в сумі 8 203 011, 58 грн., контролюючим органом щодо стягнення яких є Державна податкова інспекція в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Посилаючись на статтю 121 Конституції України, статтю 60 Кодексу адміністративного судочинства України та статті 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зазначив, що встановлені в ході проведеної перевірки обставини вимагають представництва прокурора інтересів держави в особі Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області у формі звернення до суду.
В судовому засіданні прокурор підтримав заявлені вимоги, надав заяву в якій просив стягнути з відповідача борг в сумі 17 731 040,97 грн., у т.ч. основний платіж з єдиного соціального внеску в сумі 6 419 929,39 грн., штрафні санкції з єдиного соціального внеску в сумі 8 203 011, 58 грн., податковий борг з податку на додану вартість в сумі 3 108 100, 00 грн.
Представник державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області підтримав викладене в позові.
Представник відповідача надав до суду пояснення, в яких зазначив, що факт заборгованості перед бюджетом підприємства має місце, втім став наслідком складного фінансового становища підприємства. Зауважив на тому, що в подальшому товариство має намір звернутися до суду із заявою про розстрочення виконання судового рішення.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач - публічне акціонерне товариство "Топаз" є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України за кодом 14310371. Як платник податків за основним місцем обліку відповідач обліковується у Державній податковій інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів в Донецькій області.
Згідно даних облікових карток станом на 3 лютого 2014 року за відповідачем обліковується заборгованість з єдиного соціального внеску (із врахуванням нарахованих штрафних санкцій) в сумі 15 520 730,17 грн., у т.ч. пеня в сумі 600 329,00 грн., що заявлена до стягнення в сумі 14 622 940,97 грн.; станом на 27 січня 2014 року за відповідачем обліковується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 3 109 068,09 грн., що заявлений до стягнення в сумі 3 108 100,00 грн.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі по тексту - Закону 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є консолідованим страховим внеском, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 2 статті 8 Закону 2464 передбачено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Положеннями ст. ст. 7, 8, 9 Закону 2464 визначено базу нарахування єдиного внеску, розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок обчислення і сплати єдиного внеску.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Закону 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Статтею 25 Закону 2464 передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Частинами 10, 11 статті 25 Закону 2464 передбачено застосування до платників єдиного внеску, що мають недоїмку пені та штрафних санкцій.
За змістом пункту 14 статті 25 Закону 2464 про нарахування пені та застосування штрафів, приймається рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Оскарження рішення про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано звітність про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень - листопад 2013 року, згідно яких відповідач мав сплатити внески на загальну суму 6 468 261, 55 грн. За даними облікової картки станом на день судового розгляду єдиний внесок, визначений відповідачем в наведених розрахунках не сплачений. За змістом позову прокурором заявлено до стягнення недоїмку по єдиному внеску за період з серпня по листопад 2013 року в сумі 6 419 929,39 грн.
Згідно наявних в матеріалах справи документів в період з квітня 2011 року по липень 2013 року Управлінням пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька приймались рішення від 6 квітня 2011 року № 24, від 10 січня 2012 року № 12, 13, 14, 15, 16, 17, від 16 липня 2012 року № 1159, 1160, 1161, 1163, 1164, 1165, 1167, 1168, 1169, від 15 серпня 2012 року № 1443, від 30 серпня 2012 року № 1516, від 3 грудня 2012 року № 2336, 2337, 2339, 2340, 2341, 2342, 2343, 2345, 2346, 2347, 2348, 2349, від 14 січня 2013 року № 80, 81, 82, 83, 84, від 9 квітня 2013 року № 1370, 1371, 1372, від 16 травня 2013 року № 1845, 1846, від 29 липня 2013 року № 2979, 2880, якими до відповідача застосовані штрафні санкції та пеня в загальній сумі 9 800 562,64 грн. (арк. справи 40-81). В судовому засіданні представник відповідача не заперечував щодо отримання цих рішень, зазначив, що вони не оскаржувалися, визначені в них штрафні санкції та пеня товариством не сплачені. За змістом позову прокурором заявлено до стягнення штрафні санкції зі сплати єдиного внеску в сумі 8 203 011,58 грн.
Згідно частини 4 статті 25 закону № 2464 орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. За наявності цих обставин орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Частина 14 статті 25 Закону 2464 в редакції Закону N 406-VII від 04 липня 2013 року, передбачає, що суми штрафу та пені, визначені у відповідних рішеннях зараховуються на рахунки органів доходів і зборів відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. Пунктом 15 цієї статті передбачено, що рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (пункт 16 статті 25 Закону України № 2464).
Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону 2464 відповідачу надіслано вимогу про сплату боргу від 30 грудня 2013 року № Ю-7725-17, яка отримана відповідачем 30 грудня 2013 року.
Таким чином, наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність недоїмки відповідача зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 6 419 929,39 грн. за серпень - листопад 2013 року та недоїмки зі сплати санкцій згідно рішень в сумі 8 203 011,58 грн.
Пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України визначено звітним (податковим) періодом з податку на додану вартість календарний місяць.
Відповідно до вимог статті 203 Кодексу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
29 листопада 2013 року відповідачем подано до податкової інспекції декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2013 року, рядком 25 якої відповідач визначив до сплати податок в сумі 3 200 552,00 грн.
За даними облікової картки на день судового розгляду відповідачем не сплачені зобов'язання за жовтень 2013 року в сумі 3 108 100,00 грн.
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
4 грудня 2013 року позивачем сформовано податкову вимогу № 106-15, яку відповідач отримав 16 грудня 2013 року (арк. справи 27). Документи, які б свідчили про втрату чинності наведеною вимогою в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене вище та встановлені в ході судового розгляду обставини, суд дійшов висновку, що позов прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів в Донецькій області підлягає задоволенню.
Підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Податкового кодексу України та керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 60, 94, 128, 112, 113, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів в Донецькій області до публічного акціонерного товариства "Топаз" про стягнення боргу в сумі 17 731 040,97 гривень,- задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Топаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 14310371, адреса: 83060, м. Донецьк, вул. Соколина, 1а) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 14 622 940,97 (чотирнадцять мільйонів шістсот двадцять дві тисячі дев'ятсот сорок гривень 97 копійок).
Стягнути з рахунків публічного акціонерного товариства "Топаз" (ідентифікаційний код юридичної особи 14310371, адреса: 83060, м. Донецьк, вул. Соколина, 1а), відкритих у банківських установах кошти в сумі 3 108 100,00 гривень (три мільйона сто вісім тисяч сто гривень 00 копійок) в рахунок погашення заборгованості з податку на додану вартість.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 лютого 2014 року.
Суддя Михайлик А.С.