Постанова № 37338907, 24.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2014
Номер справи
805/2079/14
Номер документу
37338907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2014 р. Справа № 805/2079/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мальцевої Н.Г.

розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м.Донецьк

до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго", м.Донецьк,

про стягнення коштів

Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" про стягнення податкового боргу в розмірі 8467806,00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невідповідність дій відповідача діючому законодавству України, а саме на ті обставини, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість в загальному розмірі 8467806,00 грн., який утворився внаслідок несплати узгодженого грошового зобов’язання по податковій декларації від №9088359641.

Позивач в судове засідання не з’явився, 19.02.2014 року до відділу діловодства та документообігу подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання не з’явився, 19.02.2014 року до відділу діловодства та документообігу подав заяву, згідно з якою, позов визнає в повному обсязі, просить встановити порядок і строк виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців, справу розглянути в порядку письмового провадження.

Обґрунтовуючи вказану заяву, відповідач посилається на те, що стягнення з рахунків Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» у банках суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 8467806,00 грн. призведе до дестабілізації роботи підприємства, а також зриву опалювального сезону 2013-2014 року, оскільки відповідач є єдиним постачальником теплової енергії обласного масштабу, основним видом діяльності якого є постачання теплової енергії, заборгованість виникла з об’єктивних причин, які не залежать від господарської діяльності підприємства, але унеможливлюють своєчасну оплату податкових зобов’язань та інших обов’язкових платежів. Станом на 01.02.2014 року дебіторська заборгованість населення за теплову енергію складає 340,53 млн.грн., заборгованість юридичних осіб – 20,31 млн.грн., у т.ч. бюджетних установ – 35,66 млн.грн., загалом 426,23 млн.грн. Крім того, державний бюджет має величезну заборгованість перед ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Через дефіцит коштів державного бюджету не погашена заборгованість перед ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з різниці в тарифах на теплову енергію, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам у розмірі 311 млн.грн., заборгованість пільг та субсидій у розмірі 24 млн.грн. Заборгованість бюджетних організацій за поставлену теплову енергію станом на 01.02.2014 року складає 17 млн.грн., у т.ч. місцевий бюджет – 13 млн.грн., державний бюджет – 4 млн.грн. З огляду на наведене, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» вважає, що сума позовних вимог є дуже великою, тому її стягнення з рахунків у банках призведе до того, що під загрозою може опинитися виробнича діяльність підприємства, буде порушено терміни виплати заробітної плати працівникам, що може призвести до погіршення фінансового стану, у зв’язку з чим, судове рішення залишиться невиконаним. Тому просить, встановити порядок і строк виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців.

Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», ідентифікаційний номер 03337119, є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради 23.02.2001 року за №262 за адресою: 83086, м.Донецьк, Ворошиловський районёвул.Донецька, 38 (а.с.4).

Згідно з розпорядженням №262 від 23.02.2001 року Державне обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» перереєстровано у Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (а.с.5), з 20.09.1993 року перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

Відповідно до довідки, наданої позивачем, Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" станом на 10.02.2014 року має податковий борг з податку на додану вартість в загальному розмірі 8467806,00 грн., який утворився внаслідок несплати узгодженого грошового зобов’язання по податковій декларації з податку на додану вартість №9088359641 від 20.01.2014 року на суму 8467806,00 грн. (а.с.6).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися у цій справі, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.1. ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою

За приписом п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

20.01.2014 року Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" подало до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області податкову декларацію з податку на додану вартість, в якій платник податків самостійно самостійно обчислив та зазначив суму податкового грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 8467806,00 грн. (а.с.9-12).

За приписом п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Відповідно до п.59.1. ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Оскільки податковий борг виник в 2004 році, позивачем у відповідності до ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р №2181, який діяв на момент виникнення боргу, відповідачу було надіслано першу податкову вимогу №1/1623 від 12.10.2004 року на суму 312927,70 грн. та другу податкову вимогу №2/1642 від 26.11.2004 року на суму 501940,41 грн. (а.с.7), які отримані Обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго", однак виконані з боку відповідача не були.

За таких обставин, оскільки на момент набрання чинності Податковим кодексом України, тобто станом на 01.01.2011р відповідач мав невиконане грошове зобов’язання зі сплати податкового боргу податкові вимоги №1/1623 від 12.10.2004 року, №2/1642 від 26.11.2004 року є чинними.

Відповідно до п.14.1.137 Податкового кодексу України орган стягнення – державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими Законами України.

Пунктом 20.1.28 ст.20 Податкового кодексу України, визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошового зобов’язання та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб’єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою) або під державу (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Відповідно до пп.20.1.34. п.20.1. ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

За приписом п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги ті обставини, що податковий борг Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" існує та не сплачений у встановлені законом строки, зважаючи на визнання позову відповідачем, позов Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області підлягає задоволенню.

Одночасно з цим, щодо заяви Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" про встановлення порядку і строку виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстроченням його виконання на 60 місяців, суд, зазначає наступне.

За приписом ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Судом встановлено, що Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" є постачальником теплової енергії обласного масштабу, основним видом діяльності якого, є постачання теплової енергії, заборгованість відповідача виникла з об’єктивних причин, які не залежать від господарської діяльності підприємства, але унеможливлюють своєчасну оплату податкових зобов’язань та інших обов’язкових платежів. Станом на 01.02.2014 року дебіторська заборгованість населення за теплову енергію складає 340,53 млн.грн., заборгованість юридичних осіб – 20,31 млн.грн., у т.ч. бюджетних установ – 35,66 млн.грн., всього 426,23 млн.грн. Заборгованість бюджетних організацій за поставлену теплову енергію станом на 01.02.2014 року складає 17 млн.грн., у т.ч. місцевий бюджет – 13 млн.грн., державний бюджет – 4 млн.грн. Відповідно до балансу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» станом на 30.09.2013 року відповідач має: збитки на загальну суму 467997 тис.грн., на початок 01.01.2013 року – 235816 тис.грн., таким чином за 9 місяців 2013 року збитки підприємства збільшилися на 232181 тис.грн., дебіторську заборгованість у сумі 384352 тис.грн., кредиторську заборгованість у сумі 865418 тис.грн., на початок 01.01.2013 року – 629793 тис.грн, таким чином за 9 місяців 2013 року кредиторська заборгованість підприємства збільшилася на 235625 тис.грн. Згідно зі звітом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про фінансові результати за 9 місяців 2013 року відповідач має збитків на суму 131441 тис.грн.

Скрутне становище відповідача підтверджується письмовими доказами по справі, а саме: балансом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» станом на 30.09.2013року; звітом про фінансові результати ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за 9 місяців 2013 року; наказом підприємства «Про зміну суттєвих умов праці» №39 від 28.01.2013 року; розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації №285 від 08.07.2004 року; інформацією про дебіторську заборгованість за теплову енергію станом на 01.02.2014 року; інформацією про обсяг заборгованості з різниці в тарифах на послуги; протоколом засідання територіальної комісії з погашення заборгованості підприємств ПЕК №76 від 08.11.2013 року (а.с.16-28).

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про важке фінансове становище ОКП «Донецьктеплокомуненерго», що підтверджується письмовими доказами у справі, а стягнення з його рахунків у банках суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 8467806,00 грн. може призвести до дестабілізації роботи підприємства, а також зриву опалювального сезону 2013-2014 року.

Враховуючи викладене, на момент розгляду справи наявна необхідність встановлення порядку і строку виконання рішення шляхом відстрочення виконання рішення строком на 12 місяців та розстрочення його виконання на 60 місяців підлягає.

За таких обставин, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 122, 158 – 163, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" про стягнення податкового боргу в розмірі 8467806,00 грн. задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" кошти за податковим боргом з податку на додану вартість в розмірі 8467806 (вісім мільйонів чотириста шістдесят сім тисяч вісімсот шість) грн. 00 (нуль) грн.

Встановити порядок і строк виконання рішення шляхом відстрочення виконання судового рішення на 12 (дванадцять) місяців та розстрочення його виконання на 60 (шістдесят) місяців з моменту набрання постановою законної сили.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Мальцева Н.Г.