Постанова № 37275074, 12.02.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2014
Номер справи
2а-93/13
Номер документу
37275074
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Луганський В.І.

Суддя-доповідач - Юрко І.В.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2014 року справа №2а-93/13/437

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Юрко І.В., суддів: Міронової Г.М., Блохіна А.А.,

секретарі судового засідання Манаєві М.В.,

за участі представника позивача Приватного акціонерного товариства «Універмаг «Росія»- Маліборської К.О.,

представників відповідача: Нікітенко О.О., Сергієнко Т.П.,

представників третьої особи - Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго»: Варака І.В., Рисістих І.А., Стригун Л.О., Кутілова С.Ю.,

представника третьої особи - Приватного підприємства «Терра» - Маліборської К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго», Виконавчого комітету Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 22 жовтня 2013 року у справі № 2а-93/13 за позовом Приватного акціонерного товариства «Універмаг «Росія», Товариства з додатковою відповідальністю «Одяг» до Виконавчого комітету Луганської міської ради, треті особи: Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго», Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області, Приватне підприємство «Терра», про визнання протиправними дій та скасування рішень суб'єкта владних повноважень,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачі 14.04.2009 року звернулись до суду з позовом до Виконавчого комітету Луганської міської ради (треті особи: Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго», Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області, Приватне підприємство «Терра»), в якому зазначили, що 24.06.2008 року відповідачем було прийнято рішення № 188 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари», яким відповідач визначив двоставкові тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення. 13.10.2008 року відповідач прийняв рішення № 303, яким вніс зміни до вищезазначеного рішення від 24.06.2008 року № 188, зокрема підвищив тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення. Крім того, 24.02.2009 року відповідач прийняв рішення № 51, яким вніс нові зміни до вищевказаного рішення від 24.06.2008 року № 188 і визначив нові двоставкові тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення. Позивачі вважають, що відповідач, прийнявши тарифи, які не є економічно та енергетично обґрунтованими, поклав на них обов'язок сплачувати кошти за об'єкт цивільного права, котрого вони не отримують. Також позивачі зазначають, що плата за приєднане теплове навантаження повинна обраховуватись по кожному приєднаному споживачу окремо та обумовлюватись технічними умовами на приєднання конкретного споживача до магістральних та розподільчих мереж, оскільки технічні умови для різних суб'єктів є різними та, відповідно, витрати теплопостачальної організації на їх забезпечення тепловою енергією є різними, а отже тариф за приєднане теплове навантаження для кожного конкретного споживача не може бути однаковим. Вихідні дані для обчислення плати за приєднане теплове навантаження повинні бути підтверджені незалежною атестованою на право проведення енергетичних обстежень установою, а перехід на двоставковий тариф не повинен був спричинити значного збільшення витрат споживачів. Зазначені рішення відповідача позивачі вважають такими, які прийняті в порушення встановленої процедури розроблення і прийняття нормативних актів, зокрема опубліковані проекти регуляторних актів не відповідають затвердженим та опублікованим регуляторним актам, оскільки в них зазначені різні данні та розміри тарифів, а також відповідач незаконно визначив їм зворотню дію у часі.

Постановою Ленінського районного суду м.Луганська від 22 жовтня 2013 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано нечинним з моменту його прийняття п. 1, 2, 3 розділу ІІІ-2 «Для інших споживачів» додатку 1 до рішення № 188 від 24.06.2008 року «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари».

Визнано протиправними дії Виконавчого комітету Луганської міської ради, які полягають у встановленні в п. 1,2,3 розділу ІІІ-3 «Для інших споживачів» додатку 1 до рішення № 303 від 13.10.2008 року таких тарифів: по платі за одиницю приєднаного теплового навантаження (сплачується щомісяця протягом року - 3,08 грн (з ПДВ) за 100 Ккал/годин в місяць; по платі за спожиту теплову енергію при наявності приладів обліку теплової енергії (сплачується в опалювальний період) - 244,60 грн (з ПДВ) за 1 Гкал; по платі за спожиту теплову енергію при відсутності приладів обліку теплової енергії (сплачується в опалювальний період) - 7,10 грн (з ПДВ) за 1 кв. м опалюваної площі.

Визнано нечинним з моменту його прийняття п. 1,2,3 розділу ІІІ-3 «Для інших споживачів» додатку 1 до рішення № 303 від 13.10.2008 року «Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради від 24.06.2008 року № 188 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари».

Визнано протиправними дії Виконавчого комітету Луганської міської ради, які полягають у встановленні в п. 1, 2, 3 розділу ІІІ-3 «Для інших споживачів» додатку 1 до рішення № 51 від 24.02.2009 р. таких тарифів: по платі за одиницю приєднаного теплового навантаження (сплачується щомісяця протягом року) - 2,64 грн. (з ПДВ) за 100 Ккал/годин в місяць; по платі за спожиту теплову енергію при наявності приладів обліку теплової енергії (сплачується в опалювальний період) - 414,11 грн (з ПДВ) за 1 Гкал; по платі за спожиту теплову енергію при відсутності приладів обліку теплової енергії (сплачується в опалювальний період) - 12,01 грн (з ПДВ) за 1 кв. м опалюваної площі.

Визнано нечинним з моменту його прийняття п. 1, 2, 3 розділу ІІІ-3 «Для інших споживачів» додатку 1 до рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради № 51 від 24.02.2009 року «Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради від 24.06.2008 року №188 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари» з наступними змінами до нього.

В задоволенні інших вимог відмовлено.

Третя особа - Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» та відповідач не погодились з таким судовим рішенням, подали апеляційні скарги, в яких просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Представники третьої особи - Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго» в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги своєї апеляційної скарги та апеляційної скарги відповідача підтримали, просили їх задовольнити.

Представники відповідача - виконавчого комітету Луганської міської ради, вимоги своєї апеляційної скарги та апеляційної скарги третьої особи підтримали, просили їх задовольнити.

Представник позивача Приватного акціонерного товариства «Універмаг «Росія» та Приватного підприємства «Терра» проти вимог апеляційних скарг заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник позивача - Товариства з додатковою відповідальністю «Одяг» та представник Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неявка вказаних осіб не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційних скарг, встановила наступне.

24.06.2008 року Виконавчим комітетом Луганської міської ради було прийнято рішення № 188 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари», яким відповідач визначив двоставкові тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення. 13.10.2008 року відповідач прийняв рішення № 303, яким вніс зміни до вищезазначеного рішення від 24.06.2008 року № 188, зокрема підвищив тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення. Крім того, 24.02.2009 року відповідач прийняв рішення № 51, яким вніс нові зміни до вищевказаного рішення від 24.06.2008 року № 188 і визначив нові двоставкові тарифи на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення.

З тексту адміністративного позову вбачається, що позивачі визначили способ захисту своїх прав шляхом визнання протиправними дій Виконавчого комітету Луганської міської ради, які полягають у встановленні тарифів для категорії споживачів «інші споживачі» в спірних рішеннях.

Задовольняючи позов частково та скасовуючи окремі положення спірних рішень, суд першої інстанції в якості підстав зазначив: недотримання відповідачем визначеної Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) компетенції органу місцевого самоврядування щодо затвердження (встановлення) тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з центрального опалених, та встановленої Законом України «Про основні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» процедури прийняття регуляторних актів під час прийняття рішень № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, №51 від 24.09.2009 року, якими затверджені тарифи для категорії «інші споживачі»».

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Щодо додержання встановленої Законом України «Про основні засади державні регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 року № 1160-IV ( далі по тексту - Закон № 1160) процедури прийняття регуляторних актів під час прийняття Виконавчим комітетом Луганської міської ради рішень № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, №51 від 24.09.2009 року.

Рішення, які приймаються органами місцевого самоврядування щодо встановлення тарифів на комунальні послуги, мають ознаки регуляторного акта, тобто потребують прийняття відповідно до процедури, встановленої Законом № 1160.

Відповідно до ст.5 Закону № 1160 забезпечення здійснення державної регулятори політики включає: встановлення єдиного підходу до підготовки аналізу регуляторного впливу та до здійснення відстежень результативності регуляторних актів; підготовку аналізу регуляторної впливу; планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів; оприлюднення проектів регуляторних актів з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, а також відкриті обговорення за участю представників громадськості питань, пов'язаних з регуляторною діяльністю; відстеження результативності регуляторних акти перегляд регуляторних актів; систематизацію регуляторних актів; недопущення прийня регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти; викладення положень регуляторного акта у спосіб, який є доступним та однозначним для розуміння особами, які повинні впроваджувати або виконувати вимоги цього регуляторного акта; оприлюднення інформації про здійснення регуляторної діяльності.

Так, відповідно до ст. 12 Закону № 1160 регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як за десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Згідно зі ст. 9 Закону № 1160, кожний проект регуляторного акта разом з аналізом регуляторного впливу оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.

Особливості оприлюднення проектів регуляторних актів, прийняття яких належить компетенції органів місцевого самоврядування, визначено статтею 35 Закону № 1160.

Матеріалами справи підтверджується, що 21.05.2008 року, 12.09.2008 року, 21.01.2009 року в газеті «Жизнь Луганска» відповідно № 21 (931), № 38 (948), № 3 (967) були розміщені проекти вищевказаних оспорюваних рішень разом із аналізом регуляторного впливу відповідних проектів.

Як вбачається з зазначених публікацій, повідомлення про оприлюднення проектів регуляторних актів містило назву проектів регуляторних актів, поштову адресу розробника актів; інформацію про спосіб оприлюднення регуляторних актів та відповідного аналізу регуляторного впливу; інформацію про строк, протягом якого приймаються зауваження та пропозиції фізичних осіб та юридичних осіб, їх об'єднань до розробника цих проектів.

Отже, відповідач забезпечив оприлюднення інформації про здійснення регуляторної діяльності, а тому позивачі не були позбавлені можливості прийняти участь в обговоренні та підготовці оскаржуваних рішень, але такою можливістю не скористались.

Суд першої інстанції в постанові зазначив, що спірні прийняті рішення відповідача та оприлюднені проекти цих рішень, опубліковані разом із аналізами регуляторного впливу, мають розбіжності, тобто суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем було прийнято нові редакції регуляторних актів без попереднього опублікування, що є порушенням Закону № 1160.

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради №188 від 24.06.2008 року з додатками до нього та проект цього ж рішення, що опублікований разом із аналізом регуляторного впливу проекту рішення в газеті «Жизнь Луганска» від 21.05.2008 року № 21 (931), дійсно мають між собою ряд відмінностей. Відповідно до інформації управління економіки Луганської міської ради від 23.06.2008 року № 13-690/0/51-08 до проекту рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари» від дня оприлюднення проекту регуляторного акту до Виконавчого комітету Луганської міської ради та до управління економіки Луганської міської ради надійшли наступні пропозиції та зауваження.

Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго» листом від 20.06.2008 року № 15/42-1-1153 звернулося щодо внесення змін до проекту рішення. КП «Теплокомуненерго» надані висновки Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області: від 20.06.2008 року № 187 - № 192 щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, з урахуванням скоригованих індивідуальних складових витрат, за якими відбулися цінові зміни у розрахунку планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, визначених висновками від 15.02.2008 року № 73 - № 78. Надання вказаних висновків обумовлено необхідністю коригування індивідуальних складових витрат, за якими з третього кварталу 2008 року відбулися цінові зміни, а саме:

- зростання ціни на газ з 686 грн. за 1000 куб. метрів до 710,01 грн. за 1000 куб. метрів - для населення; з 1282,07 грн. за 1000 куб. метрів до 1476, 7 грн. за 1000 куб. метрів - для бюджетних установ; з 1294,7 грн. за 1000 куб. метрів до 1339,5 грн. за 1000 куб. метрів - для інших споживачів; в цілому планові витрати по КП «Теплокомуненерго» збільшилися в 1,2 рази в порівнянні з витратами, на підставі яких були розраховані тарифи в оприлюдненому рішенні;

- зростання ціни на електроенергію з 0,41160 грн/кВт/час до 0,46900 грн/кВт/час;

- зростання ціни на водопостачання та водовідведення для всіх груп споживачів, у зв'язку з прийняттям Луганською обласною радою рішення від 29.05.2008 року № 22/11, в цілому планові витрати на водопостачання та водовідведення в третьому кварталі 2008 року по КП «Теплокомуненерго» збільшилися в 2,5 рази в порівнянні з витратами, на підставі яких були розраховані тарифи в оприлюдненому рішенні.

У зв'язку з вищевказаними змінами КП «Теплокомуненерго» виконано коригування тарифів з постачанням теплової енергії та наданням послуг з централізованого опалення і постачанні гарячої води та пари згідно Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 року № 955 (далі по тексту - порядок № 955). Скориговані складові витрат на газопостачання, водопостачання та водовідведення та електроенергію, розрахунку на опалювальний період з жовтня 2007 року по жовтень 2008 року, тобто збільшенні планових витрат виконано на третій квартал поточного року. На підставі вищевказаного внесен відповідні зміни до додатку 2 та додатку 3 проекту рішення.

Рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради від 13.10.2008 року №303 та проект цього ж рішення, опублікованого разом із аналізом регуляторною впливу проекту рішення в газеті «Жизнь Луганска» від 12.09.2008 року № 38 (948), також наявна інформація управління економіки Луганської міської ради від 13.10.2008 року № 1180/0/51-08 до проекту рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради «Про внесення змін до рішенз Виконавчого комітету Луганської міської ради від 24.06.2008 року № 188 «Про встановлена (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплові енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари».

Відповідно до зазначеної інформації від дня оприлюднення проекту регуляторного акта до виконавчого комітету Луганської міської ради та до управління економіки Луганської міської ради надійшла пропозиція від начальника Головного управління житлово-комунальне господарства Луганської обласної державної адміністрації (лист від 01.10.2008 року № 15/04-2310) щодо встановлення тарифів з теплопостачання для членів творчих спілок (письменників, художника композиторів, театральних діячів, кінематографістів, журналістів, фотохудожників, архітектора майстрів народного мистецтва, дизайнерів, музичної спілки), релігійних організацій, організацій фізкультурно-оздоровчої та спортивної спрямованості на рівні тарифів для населення.

Пропозиція щодо встановлення тарифів з теплопостачання для членів творчих спілок не суперечить вимогам діючого законодавства, а саме, вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2003 року № 1539 «Про підтримку діяльності творчих спілок і книговидавничої справи». Вказана пропозиція прийнята.

Рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради № 51 від 24.02.2009 року «Про внесення змін до рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради від 24.06.2008 року № 188 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення, постачання гарячої води та пари» з наступними змінами до нього та проекту цього ж рішення, опублікованого разом з аналізом регуляторного впливу проекту рішення в газеті «Жизнь Луганска» від 21.01.2009 року № 3 (967) обґрунтовані інформацією управлінні економіки Луганської міської ради від 23.02.2009 року № 13-250/0/51-09 до проекту рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради «Про внесення змін до рішення Виконавчою комітету Луганської міської ради від 24.06.2008 року № 188 «Про встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги централізованого опалення і постачання гарячої води та пари» з наступними змінами до нього.

Відповідно до зазначеної інформації від дня оприлюднення проекту регуляторного акта до виконавчого комітету Луганської міської ради та до управління економіки Луганської міської ради надійшли наступні пропозиції.

20 лютого 2009 року до виконкому звернулося ЛМКП «Теплокомуненерго» з питання внесення змін до оприлюдненого проекту регуляторного акту в частині зміни тарифів на теплопостачання для 2-ої та 3-ої групи споживачів, у зв'язку з тим, що 28.01.2009 року Кабінетої Міністрів України було прийнято постанову № 36 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою встановлений новий механізм визначення ціни на газ для теплопостачальних підприємств, з 01.01.2009 вартість 1000 куб. метрів природного газу для ЛГКП «Теплокоммуненерго» складає 2570,70 грн., тоді як в оприлюдненому проекі регуляторного акту ціна газу з транспортуванням для бюджетних установ і інших споживачі складала 1857,31 грн. за 1000 куб. метрів.

Середня собівартість послуг з теплопостачання зросла з 253,91 грн. за 1 Гкал до 265.0 грн. за 1 Гкал., або на 4,4 %. Зміна собівартості відбулася в результаті збільшення витрат на природний газ на 15 млн.грн., або на 8% в порівнянні з витратами, які були раніше передбачені в розрахунку собівартості в оприлюдненому проекті регуляторного акта.

ЛГКП «Теплокоммуненерго» надані висновки Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про розрахунки економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії і наданням послуг з централізованого опалювання і постачання гарячою водою, з урахуванням відкорегованих індивідуальних витрат, по яких відбулися цінові зміни в розрахунку планових витрат на виробництво даних послуг, визначених висновками від 20.01.2009 року, якими підтверджується обґрунтованість витрат на послуги з теплопостачання для бюджетних установ та інших споживачів.

Таким чином до додатків 1-3 проекту регуляторного акту внесені зміни в частині розміру тарифів з теплопостачання та їх структури для бюджетних установ та інших споживачів.

Згідно Порядку № 955 в цілому корегування проведене по двох статтях витрат: витрат на газ з транспортуванням і витрат на електроенергію.

До проекту регуляторного акту внесені зміни стосовно опублікування рішення в Луганському громадсько-політичному журналі «Луганское время» та моменту набрання чинності даного рішення, а саме:

- в частині встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для першої групи споживачів (населення), для підприємств, установ та організацій, що є виконавцями послуги з централізованого опалення у житловому фонді (у тому числі гуртожитках), незалежно від форм власності та для членів творчих спілок (письменників, художників, композиторів, театральних діячів, кінематографістів, журналістів, фотохудожників, архітекторів, майстрів народного мистецтва, дизайнерів, музичних спілок), після опубліковані цього рішення у Луганському громадсько-політичному журналі «Луганское время», а саме, з першого числа місяця наступного за тим, в якому дане рішення буде опубліковане;

- в частині встановлення (затвердження) та погодження тарифів на виробництво транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води та пари для другої групи споживачів (бюджетні установи) та для третьої групи споживачів (інші споживачі), крім споживачів, вказаних у п.5.1 цього рішення, з 01 січня 2009 року.

Колегія суддів зазначає, що при аналізі вищевказаних опублікованих проектів та рішення Виконавчого комітет Луганської міської ради, дійсно вбачаються деякі розбіжності, але вони не можуть вплинути на законність спірних рішень.

Крім того, колегія суддів зазначає, що а ні Законом України «Про засади державної регуляторної політики і сфері господарської діяльності», а ні Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено обов'язкової необхідності повторного оприлюднення регуляторного акту, який вже пройшов процедуру оприлюднення, в зв'язку із внесенням змін в процесі обговорення, тобто не передбачено обов'язку регуляторного органу затвердити регуляторний акт виключно у тому вигляді, у якому він поданий на розгляд.

Все вище зазначене свідчить, що при прийнятті оспорюваних регуляторних актів відповідачем було здійснено всі законодавчо визначені заходи, проведені необхідні розрахунки відповідно до вимог чинного законодавства, що підтверджується висновками компетентних органів, дотримано процедуру, передбачену Законом № 1160, підготовлено аналізи регуляторного впливу та відповідно до п. 4 ст. 20 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» органом місцевого самоврядування отримано погодження Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по кожному із спірних рішень (лист Луганського обласного| територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.06.2008 року № 04-37/844, лист Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.09.2008 року № 04-37/1203 з Довідкою погоджування проекту рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 18.09.2008 року, лист Луганського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.01.2009 року № 04-37/130 з Довідкою погоджування проекту рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 29.01.2009 року).

Щодо обгрунтованості встановлених оспорюваними рішеннями тарифів.

Відповідно до п.3 статті 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24.06.2004 року (далі по тексту - Закон № 1875), державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується: на забезпеченні функціонування підприємств, що виробляють та надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування та досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Відповідно до ст. 189 ГПК України та ст.1 Закону України «Про теплопостачання» № 2633- IV від-2.06.2005 року (далі по тексту - Закон № 2633), тариф на теплову енергію-грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових.

Пунктом 2 ст. 7, п. 3 ст. 31 Закону № 1875, та ст. 20 Закону № 2633 визначено, що тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії затверджуються органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.

Відповідно до п. 9 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затверджений Постановою КМУ від 10.07.2006 року № 955 (далі по тексту - Порядок № 955), ЛМКП «Теплокомуненерго» застосовують двоставкові тарифи на теплову енергію, затверджені в установленому порядку.

Пунктом 3 Порядку № 955 зазначено, що тарифи формуються для трьох категорій споживачів - населення, бюджетних установ, інших споживачів.

Слід зазначити, що відповідно до п. 1.2. розділу 1 Правил розрахунку двохставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду, затверджених наказом Держкомітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 08.09.2000 року № 191 (далі по тексту - Правила № 191), рішення про перехід до розрахунків між споживачами та теплопостачальними організаціями за двоставковими тарифами приймається місцевими органами виконавчої влади та самоврядування.

Відповідно до п. 1.6. Правил № 191 вихідні дані для розрахунків витрат на виробництво, транспортування та розподіл теплової енергії щорічно (або при зміні вихідних даних) повинні бути підтверджені незалежною установою, яка атестована на право проведених енергетичних обстежень відповідно до діючого законодавства уповноваженим органом державної влади у сфері енергозбереження.

На підставі звернення ЛМКП «Теплокомуненерго» до Науково-технічного концерну «Інститут проблем машинобудування» м.Харків, який має відповідний дозвіл, а саме «Свідоцтво на право проведення енергетичного обстеження № 26», видане НАЕР 17.04.2007 року, та ПГ «Металод», якому видано свідоцтво на право проведення енергетичного обстежених (енергоаудиту) № 10, видане НАЕР 06.08.2008 року, був проведений аналіз енергетичних показників роботи ЛМКП «Теплокомуненерго» і оцінка відповідності прийнятих підприємством вихідних даних для розрахунку витрат паливно-енергетичних ресурсів та води на виробництво, транспортування і розподіл теплової енергії, та на підставі аналізу матеріалів щодо виробничо-технічної діяльності підприємства підтвердили вихідні дані для розрахунку двоставкового тарифу.

Як зазначалося вище, тарифи на житлово-комунальні послуги, затверджуються органами місцевого самоврядування (у тому числі двоставкові тарифи, затверджені Відповідачем у оскаржуваних рішеннях) та формуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а саме Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, який визначає механізм формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії підприємствами сфери теплопостачання та надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води.

Відповідно до п. 95 Порядку № 955, розрахунки тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води в частині економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячоїводи повинні бути перевірені Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами та щодо них повинен мати місце відповідний висновок зазначених органів щодо їх економічної обґрунтованості.

Відповідно до п.3 Порядку № 955 надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого, водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007 року № 67, звернення виконавців/виробників до вповноваженого органу щодо перегляду тарифів подається за наявності висновків Державної інспекції з контролю за цінами або територіального органу Державної інспекції з контролю за цінами щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг.

З тексту преамбули оскаржуваного Рішення відповідача № 188 від 24.06.2008 року вбачається, що воно прийнято відповідачем на підставі висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 15.02.2008 року за № 70 - № 78, від 20.06.2008 року №187 - № 192.

З тексту преамбули оскаржуваного Рішення відповідача № 303 від 13.10.2008 року вбачається, що воно прийнято відповідачем на підставі висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 29.08.2008 року за № 247 - № 255.

З тексту преамбули оскаржуваного Рішення відповідача № 513 від 24.09.2009 року вбачається, що воно прийнято відповідачем на підставі висновків Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 26.12.2008 року за № 505, № 508, від 20.02.2009 року № 115 - № 121.

Таким чином, перед прийняттям відповідачем кожного з оскаржуваних рішень, Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у межах її повноважень щодо здійснення перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування (абз.3 п.4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819) були здійснені перевірки економічної обґрунтованості встановлених, затверджених та погоджених вказаними рішеннями двоставкових тарифів та надані відповідні висновки щодо того, що усі двоставкові тарифи є економічно обґрунтованими.

Зазначені висновки ґрунтуються на всебічному вивченні фахівцями у галузі формування цін/тарифів економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, які включені до двоставкових тарифів та свідчать про те, що вказані тарифи є економічно обґрунтованими.

Судом першої інстанції по справі було призначено судово-економічну експертизу, на розгляд якої крім питання щодо економічної обгрунтованості тарифів по оплаті теплової енергії, встановлених в спірних рішеннях виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, № 51 від 24.02.2009 року, було поставлені питання, які до вирішення справи по суті взагалі не мають відношення.

Проте, суд першої інстанції необгрунтовано не прийняв до уваги вказані висновки експертизи щодо спірних рішень.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представником позивача - Приватного акціонерного товариства «Універмаг «Росія» та Приватного підприємства «Терра» було заявлено клопотання про призначення повторної експертизи з підстав недовіри експерту та невідповідності висновків експертизи матеріалам справи. Колегією суддів відмовлено в задоволенні такого клопотання, оскільки зазначеним позивачем та третьою особою така недовіра експерту а ні в суді першої інстанції при отриманні результатів експертизи, а ні в суді апеляційної інстанції при призначенні додаткової експертизи за клопотанням того ж представника, не висловлювалась. До того ж, при заявлені клопотання про призначення повторної експертизи представником позивача та третьої особи не надано докази його обгрунтування та в матеріалах справи такі докази відсутні.

Згідно висновку № 1578/24-1579/25 судово-економічної експертизи від 23.08.2012 року розрахункові показники витрат електроенергії на виробництво 1Гкал теплової енергії загалом та по всім котельням ЛМКП «Теплокомуненерго», які закріплені рішеннями виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, № 51 від 24.02.2009 року, не перевищують офіційно встановлені нормативи витрачання електроенергії ( а.с. 35 - 44 т. 5).

Згідно висновку № 1580/24-1581/25 судово-економічної експертизи від 06.11.2012 року розрахунок розміру річної та місячної абонентської плати за одиницю приєднаного теплового навантаження 100 Ккал/год (100 Ккал/год./місяць/ при розрахунку двоставкового тарифу на послуги централізованого опалення для бюджетних організацій та інших споживачів, у складі умовно-постійних витрат, який винайшов своє подальше закріплення в рішеннях виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, № 51 від 24.02.2009 року, відповідає п. 3 «Правил розрахунків двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду», затверджених Наказом № 191 від 08.09.2000 року Державного комітету будівництва, архитектури та житлової політики України, є економічно обгрунтованим та складає для будівль з приладами обліку з ПДВ (відповідно - річна абонплата, місячна) (грн./100Ккал/годин), (грн./100Ккал/годин/місяць):

- для бюджетних організацій:

- до рішення виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008

року 25,62 грн., 2,14 грн.;

- до рішення виконачого комітету Луганської міської ради № 303 від 13.10.2008

року 39,30 грн., 3,28 грн.;

- до рішення виконачого комітету Луганської міської ради № 51 від 24.02.2009

року 33,56 грн., 2,80 грн.;

- для інших споживачів:

- до рішення виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008

року 24,38 грн., 2,03 грн.;

- до рішення виконачого комітету Луганської міської ради № 303 від 13.10.2008

року 36,90 грн., 3,08 грн.;

- до рішення виконачого комітету Луганської міської ради № 51 від 24.02.2009

року 31,74 грн., 2,64 грн..

Розрахунок плати за приєднане теплове навантаження в житлових будинках (квартирах), що сплачується населенням щомісячно протягом року (у складі умовно-постійних витрат), який винайшов своє подальше закріплення в рішеннях виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, № 51 від 24.02.2009 року, відповідає п.3 «Правил розрахунків двоставкового тарифу на теплову енергію та гарячу воду», затверджених Наказом № 191 від 08.09.2000 року Державного комітету будівництва, архитектури та житлової політики України, є економічно обгрунтованим та складає з ПДВ (грн./м2):

- до рішення виконкому Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008 року - 1,18 грн.;

- до рішення виконкому Луганської міської ради № 303 від 13.10.2008 року - 1,79 грн.;

- до рішення виконкому Луганської міської ради № 51 від 24.02.2009 року - 1,37 грн..

Тарифи по оплаті теплової енергії, встановлені в рішеннях виконачого комітету Луганської міської ради № 188 від 24.06.2008 року, № 303 від 13.10.2008 року, № 51 від 24.02.2009 року, є економічно обгрунтованими ( а.с. 64 - 84 т. 5).

Таким чином, вказані висновки експертизи в сукупності з наведеними вище доказами та нормативними актами підтверджують економічну обгрунтованість спірних рішень відповідача.

Крім того, відповідно до вимог ст. 36 Закону № 1160, регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядуванні, якщо наявна хоча б одна з таких обставин:

- відсутній аналіз регуляторного впливу;

- проект регуляторного акта не був оприлюднений.

Вказаний перелік підстав для неприйняття регуляторногго акту є вичерпний.

Зважаючи на те, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідачем дотримано процедуру їх прийняття, яка визначена Законами України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», підстави для задоволення позову відсутні.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції допустив невідповідність висновків обставинам справи при вирішенні позову, порушив норми матеріального права, що призвело до прийняття помилкового рішення, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з постановою нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги Луганського міського комунального підприємства «Теплокомуненерго», Виконавчого комітету Луганської міської ради на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 22 жовтня 2013 року у справі № 2а-93/13 задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 22 жовтня 2013 року у справі № 2а-93/13 скасувати.

В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Універмаг «Росія», Товариства з додатковою відповідальністю «Одяг» до Виконавчого комітету Луганської міської ради, треті особи: Луганське міське комунальне підприємство «Теплокомуненерго», Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області, Приватне підприємство «Терра», про визнання протиправними дій та скасування рішень суб'єкта владних повноважень відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя І.В. Юрко

Судді Г.М.Міронова

А.А. Блохін