Рішення № 37248947, 15.01.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
15.01.2014
Номер справи
14/59/5022-941/2012(18/18/5022-404/2012)
Номер документу
37248947
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" січня 2014 р.Справа № 14/59/5022-941/2012 (18/18/5022-404/2012)Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Руденка О.В.

розглянув справу

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області, вул. Танцорова, 11, м. Тернопіль, 46001

до відповідача Приватного акціонерного товариства "Галіція Дистилері", вул. Бариська, 8А, м. Бучач, Бучацький район, Тернопільська область, 48400

про спонукання внести зміни до договору оренди №9-ЦМК від 12.12.2001р.

за участю представників сторін:

позивача: Луб'янецький В.І., довіреність № 75 від 29.12.11 р. ,

відповідача: Авдєєнко В.В., договір про надання юридичних послуг б/н від 28.05.12р.

Суть справи:

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Галіція Дистилері" про спонукання останнього укласти додаткову угоду №10 про внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу №9-ЦМК від 12.12.2001 р..

В обґрунтування своїх позовних вимог, підтриманих в судовому засіданні повноважним представником, суб"єкт владних повноважень посилається на пункт 3.4 укладеного між сторонами договору оренди державного майна № 9-ЦМК від 12.12.2001р., із змінами та доповненнями, яким контрагенти узгодили, що розмір орендної плати може бути переглянуто на вимогу однієї із сторін в разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством України. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 № 961 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 № 629 та від 04.10.1195 № 786», яка набрала чинності 20.09.2011, було змінено орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств. У зв'язку з чим, позивачем запропоновано відповідачу внести відповідні зміни до Договору, а саме, здійснити перерахунок орендної плати, шляхом укладення додаткової угоди до договору, проект якої направлено на адресу відповідача. Однак останній від підписання вказаної угоди відмовився.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, з підстав викладених у відзиві та просить суд в позові відмовити. Зокрема зазначає, що спірний проект додаткової угоди про внесення змін у договір оренди №9-ЦМК від 12.12.01р. та розрахунок орендної плати до нього, позивач направив відповідачу не підписаними та не скріпленими печаткою ініціатора укладення договору, а тому відповідний проект не можна вважати таким, що був належним чином запропонований позивачем до укладення. Крім того, звертає увагу суду на те, що позивачем не дотримано порядку досудового врегулювання спору.

Також зазначає, що в силу вимог ст. 21 Закону «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України. Приписами ст. 284 ГК України та ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк дії договору, а також у разі якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря.

Постановою Кабінету Міністрів України №961 від 14.09.11р., з посиланням на приписи якої мотивовані пропозиції по внесенню змін до договору №9-ЦМК від 12.12.01р., змінено, зокрема, орендні ставки за використання цілісного майнового комплексу державних підприємств з інших об'єктів з 5 % на 10%. Разом з тим, дана постанова не містить положень щодо обов'язковості приведення у відповідність до неї раніше укладених договорів оренди.

Ухвалою суду від 26.06.2013 року провадження у справі було зупинене до закінчення судового розгляду у справі №921/293/13-г/11.

Зважаючи на те, що обставини, які зумовили зупинення провадження у справі відсутні, ухвалою суду від 15.01.2014 року останнє було поновлене.

Учасникам судового процесу, належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20,22,81-1 ГПК України, роз'яснено.

Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах.

За відсутності відповідного клопотання, в порядку ст.81-1 ГПК України, технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши норми чинного законодавства, заслухавши представників сторін, судом встановлено наступне.

12.12.2001р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області, як орендодавцем та закритим акціонерним товариством "Галспирт", як орендарем було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу №9-ЦМК, (надалі по тексту - Договір оренди), відповідно до якого відповідачу по справі як орендарю було передано в строкове платне користування цілісний майновий комплекс для виробництва та реалізації лікеро-горілчаних виробів, іншої продукції харчової промисловості.

Відповідно до розділу 3 даного правочину, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (листопад 2001 року) 5 268,98 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України (п. 3.1.); орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.2.); орендна плата перераховується до державного бюджету щомісячно не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем оренди (п. 3.3.).

Водночас, умови даної угоди щодо перегляду розміру орендної плати були змінені у судовому порядку.

Так, рішенням господарського суду Тернопільської області від 30.04.2013 р. по справі №921/293/13-г/11 , в задоволенні позовних вимог ПрАТ "Галіція Дистилері" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області про внесення змін у договір оренди №9-ЦМК від 12.12.2001р., , а саме п.3.4, відмовлено в повному обсязі.

Натомість, постановою Львівського апеляційного господарського суду від 27.06.2013р., яка залишена в силі постановою Вищого господарського суду України від 18.11.2013р., рішення суду першої інстанції від 30.04.2013р. скасовано, та прийнято нове, яким внесено зміни у договір оренди №9-ЦМК від 12.12.2013р., виклавши пункт 3.4 договору оренди в наступній редакції: "Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадках передбачених чинним законодавством України".

Пунктом 8.2. угоди передбачено право орендодавця виступити з ініціативою щодо внесення змін до цього договору, або його розірвання у разі погіршення стану орендованого майна підприємства внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього правочину.

Згідно п. 10.2, умови цього договору зберігають свою силу протягом всього терміну дії останнього, в тому числі у випадках, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря, щодо орендної плати - до виконання зобов'язань.

Крім того сторонами узгоджена можливість зміни, доповнення та розірвання укладеного правочину лише за взаємною згодою сторін (п.10.3 Договору). Зміни і доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншій стороні.

Згідно розділу 12 Договору додатки до нього є його невід'ємною і складовою частиною. До договору додаються: акт оцінки вартості майна, що передається в оренду; акт приймання-передачі орендованого майна; розрахунок орендної плати.

Додатковою угодою № 6 від 21.01.2007 р. про внесення змін до договору оренди від 12.12.2001р. №9-ЦМК (із змінами та доповненнями, внесеними угодами №1 від 18.01.2002 р.; №2 від 06.02.2004 р., №3 від 23.03.2004 р. № №4 від 08.04.2004 р.; №5 від 12.01.2007 р.), яка є його складовою і невід'ємною частиною, у п.3.1. розділу 3 "Орендна плата" внесено зміни та викладено їх у такій редакції: "Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.1995 року №786(в новій редакції) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 року №1846 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (грудень 2006 року) - 9962,89 грн.

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.

Орендна плата за перший місяць оренди (січень 2007 року) визначається шляхом корегування орендної плати за базовий місяць (грудень 2006 року) на індекс інфляції за січень 2007 року".

Додатковою угодою № 9 від 22.07.2011 р. про внесення змін до Договору оренди (із змінами та доповненнями, внесеними угодами №1 від 18.01.2002 р.; №2 від 06.02.2004 р., №3 від 23.03.2004 р.№ №4 від 08.04.2004 р.; №5 від 12.01.2007 р.; №6 від 21.01.2007 р.; №7 від 12.01.2010 р.; №8 від 11.03.2010 р.), продовжено договір оренди на 5 років з 13 квітня 2010 року по 12 квітня 2015 року.

Листом від 19.10.2011 року №18-11-03269 "Щодо перегляду орендних ставок" позивач проінформував відповідача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. № 961 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 "Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу", в тому числі в частині орендних ставок, яка набрала чинності 20.09.2011 року та повідомив, що регіональним відділенням буде переглянуто розмір орендної плати по договору оренди №9-ЦМК від 12.12.2001 року у відповідності до вищезазначених нормативно-правових актів.

Згідно листа від 19.12.2011 року №18-14-04011 "Щодо внесення змін до договору оренди" позивач запропонував розглянути надісланий відповідачу 14.12.2011 року електронною поштою проект додаткової угоди та прибути до регіонального відділення для її підписання (не пізніше 23 грудня 2011 року).

Листом від 22.12.2011 року №18-14-04059 "Щодо внесення змін до договору оренди" Регіональне відділення в доповнення до листів від 19.10.2011 року №18-11-03269 та 19.12.2011 року №18-14-04011 надіслало відповідачу для розгляду проект додаткової угоди №10 про внесення змін до Договору оренди в частині зміни розміру орендної плати.

Вказані дії суб"єктом владних повноважень обгрунтовувались вимогами Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропозиції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. №786 (із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011р. №961) (далі-Методика) та домовленостями викладеними у п. 3.4 Договору оренди. При цьому акціонерному товариству запропоновано протягом 5 днів після отримання даного листа підписати усі 4 примірники додаткової угоди з додатками, завірити їх печаткою та повернути позивачу для підписання відділенням, як орендодавцем.

Листом від 10.01.2012 р. № 11 відповідач повідомив, що жодним законодавчим актом України не встановлено, що у випадку зміни Методики повинна змінюватись орендна плата за чинними договорами оренди державного майна, з огляду на що ПрАТ "Галіція Дистилері" не погоджується на збільшення орендної плати за договором оренди від 12.12.2001 р. №9-ЦМК

При цьому, суб"єкт господарювання зазначив, що ч.2 ст.284 Господарського кодексу України та ч.4 ст.10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках, коли після його укладення (приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила, які погіршують становище орендаря.

За відсутності згоди між контрагентами щодо внесення змін до Договору оренди, Орендодавець звернувся з даного приводу із відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які склались між сторонами, суд виходить із наступного.

В силу вимог ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому, приписами ч.1 ст.188 ГК України встановлено, що зміна та розірвання договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. В той же час, у випадках встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які регулюються уповноваженими органами.

При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч.3 ст.762 ЦК України, договором або законом може бути встановлений періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру за користування майном.

Системний аналіз вказаних норм чинного законодавства дає підстави стверджувати про диспозитивність викладених у них положень, яка проявляється у можливості вчинення інших, ніж зазначених у диспозиції статті, дій, зокрема, у випадках встановлених законом чи договором. Тобто, нормами чинного законодавства України передбачено можливість зміни умов договору, в тому числі і за рішенням суду, на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

У пункті 9.3 договору оренди № 9-ЦМК від 12.12.2001 року його контрагенти обумовили, що спори і суперечки, які виникають з даного правочину або у зв'язку з ним вирішуються в судовому порядку.

Водночас, п.3.4. Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у випадках передбачених чинним законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст.286 ГК України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно приписів ст.10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата є однією із істотних умов договору.

В силу ст.21, ч.1 і 2, Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також і в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Статтею 19 вище названого Закону встановлено, що орендар вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.

Ставки за використання нерухомого державного майна встановлені у Методиці розрахунку, за змістом додатку 2 якої розмір орендної ставки залежить від використання орендарем нерухомого майна за цільовим призначенням.

Згідно п.3.1. Договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 року №961 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 року №629 та від 04.10.1995 року №786" внесено зміни, зокрема, у п.1 додатку 1 зазначеної Методики та змінено (збільшено) розмір орендних ставок за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств. Зазначені зміни набрали чинності з 20.09.2011 року.

Водночас, за результатами перегляду рішення господарського суду Тернопільської області від 30.04.2013 р. по справі №921/293/13-г/11, суди вищих інстанцій констатували, зокрема, що у разі, коли після укладення правочину, змінюється ЦК України або інші акти цивільного законодавства, у зв'язку з чим правочин стає суперечити відповідним актам законодавства, такий правочин слід привести у відповідність до змінених правил поведінки або визнати його недійсним.

Таким чином, з урахуванням наведених норм законодавства та встановлених у справі обставин, суд вважає, що зміна орендних ставок обумовлена зміною законодавства, яке їх визначає, слугує підставою для зміни умов договору в частині орендної плати. До того ж можливість таких змін передбачена умовами Договору оренди.

Даний висновок суду, поряд з іншим, ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду України, що викладена у постанові від 20.08.2013 року по справі №5017/781/2012.

Зокрема, Верховний Суд України у даному судовому акті вказав можливість зміни, згідно норм чинного законодавства, умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в аналогічних правовідносинах.

Про те, що дані правовідносини є аналогічними до спірних свідчить, зокрема, предмет та підстави спору, а також суб'єктний склад учасників судового процесу ( копії всіх судових актів винесені у справі № 5017/781/2012 знаходяться у даній справі).

Крім того ВСУ зазначив, що посилання відповідачів на те, що зміна методики розрахунку, зміна централізованих цін і тарифів, прийнятих пізніше ніж укладений договір, не мають зворотної дії в часі з посиланням на приписи ст.58 Конституції України, є безпідставними.

Водночас, Верховний Суд України вказав на те, що законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

В силу статті 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Зважаючи на наведене в сукупності, суд приходить до висновку , що вимоги позивача про спонукання його контрагента до укладення Додаткової угоди №10 про внесення змін до договору оренди від 12.12.2001р. "9-ЦМК цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу, в частині внесення змін до п.3.1 Розділу 3 "Орендна плата" та п.5.14 Розділу 5 "Обов"язки Орендаря" підлягає до задоволення.

У решті позовних вимог органу приватизації про спонукання господарського товариства до укладення змін до Договору оренди, які не пов"язані із розміром орендної плати суд відмовляє, з огляду на наступне.

Приписами нормативно - правових актів обумовлена можливість зміни умов договору, в тому числі і за рішенням суду, на вимогу однієї із сторін виключно у випадках, встановлених договором або законом.

Натомість, ні учасниками договірних відносин в укладеній угоді ні приписами законодавства. яке регламентує спірні правовідносини, не передбачено можливості внесення змін до умов договору, з викладених позивачем підстав. В свою чергу, на переконання суду. порушення принципу свободи договору є неприпустимим.

Відповідно до ст.44,49 ГПК України, розділу 4 Постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" судовий збір відшкодовується позивачу пропорційно до задоволених позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2-4, 32-36, 43,44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Спонукати Приватне акціонерне товариство "Галіція Дистилері" (вул.Бариська,8А, м.Бучач, 48400, код 31274359) укласти Додаткову угоду №10 про внесення змін до договору оренди від 12.12.2001р. "9-ЦМК цілісного майнового комплексу структурного підрозділу (горілчаного цеху) Бучацького мальтозного заводу, в частині внесення змін до п.3.1 Розділу 3 "Орендна плата" та п.5.14 Розділу 5 "Обов"язки Орендаря" в редакції Фонду державного майна України по Тернопільській області, а саме:

- п.3.1. Розділу 3 "Орендна плата" - "Орендна плата визначається на підставі "Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року за №786 (із змінами та доповненнями) і становить без ПДВ за базовий місяць оренди (вересень 2011 року) - 43366,94 грн. (сорок три тисячі триста шістдесят шість гривень 94 коп.).

Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством.

Орендна плата за перший місяць оренди (грудень 2011 року) визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (вересень 2001 року) на індекси інфляції за жовтень, листопад, грудень 2001 року";

- п.5.14. Розділу 5 "Обов'язки Орендаря" - "Орендар сплачує до державного бюджету донараховану, відповідно до "Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року за №786 (із змінами та доповненнями), орендну плату в сумі 9247,38 грн. без ПДВ - за 11 днів вересня 2011 року, 25220,14 грн. без ПДВ - за жовтень 2011 року та 25245,36 грн. без ПДВ - за листопад 2011 року, в місячний термін, з дня підписання даної додаткової угоди".

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Галіція Дистилері" (вул.Бариська,8А, м.Бучач, 48400, код 31274359) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області (вул.Танцорова,11, м.Тернопіль, 46008, код14037372) - 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 50 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Суддя О.В. Руденко

Повний текст рішення

складено та підписано

14 лютого 2014 року