КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/11696/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Костенко Д.А.
Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 січня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Безименної Н.В.,
суддів: Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.,
при секретарі Проценко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» та Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 серпня 2013 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И Л А:
В липні 2013 року Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулося в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова, в якому просило визнати протиправними дії відповідача з направлення позивачу супровідним листом № 4050/03-33 від 17 травня 2013 року повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 96 506, 48 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 серпня 2013 року позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова щодо зазначення в супровідному листі від 17.05.2013 №4050/03-33 вимоги про необхідність сплати коштів на загальну суму 96506,48 грн. на відповідний рахунок Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова. В частині визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо направлення позивачу супровідними листами 17.05.2013 №4050/03-33 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 96506,48 грн. відмовлено.
Суд першої інстанції в своєму рішенні не погодився з правомірністю вимог відповідача в супровідних листах про необхідність сплати коштів саме на відповідний рахунок відповідача, оскільки місцезнаходження позивача: м. Київ, Шевченківський район, вул. Кудрявська, 26/28, тому така вимога суперечить п. 5 Порядку № 372 щодо сплати позивачем коштів органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням. Також, суд не погодився з доводами позивача про те, що повідомлення про розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії має надсилати лише УПФУ в Шевченківському районі м. Києва.
Не погоджуючись із судовим рішенням, сторони подали апеляційні скарги.
Позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови задоволення позову та прийняти постанову, якою позов задовольнити повністю. На думку позивача, внаслідок помилкового застосування ст. 19 Конституції України, ст. 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» та порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372, суд першої інстанції прийшов до хибного висновку про наділення чинним законодавством України відповідача правом направити позивачу повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову та прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що зі змісту п.п. 5.6 Порядку № 372 випливає, що повідомлення про розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії надсилаються підприємствам, установам, організаціям та закладам тими органами Пенсійного фонду, які здійснюють призначення та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність».
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, колегія суддів вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Відповідно до п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове, якщо встановить невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем надіслано на адресу Філії УкрНДІгаз ПАТ «Укргазвидобування» (м. Харків, Червоношкільна набережна, 20) лист від 17.05.2013 №4050/03-33 з доданими повідомленнями органів Пенсійного фонду про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 96506,48 грн.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками та зобов'язані, відповідно до норм чинного законодавства сплачувати внески на пенсійне страхування.
Згідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 1977 від 13 грудня 1991 року (в редакції чинній до 1 січня 2004 року) - держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної та науково-організаційної роботи (далі - стаж наукової роботи) на державних підприємствах, в установах, організаціях, пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 вищезазначеного Закону (в редакції до 1 січня 2004 року) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-технічним) працівникам державних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» № 1826 від 13 грудня 2000 року (чинній до 09 квітня 2004 року) - різниця між сумою призначеної пенсії за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансувалася для наукових працівників небюджетних установ і організацій - за рахунок коштів цих підприємств і організацій.
Законом України № 1316-1V від 20 листопада 2003 року та постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року з 1 квітня 2004 року змінено порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Частиною 6 ст. 24 казаного Закону визначено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів І України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії) визначений Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року (далі по тексту - Порядок №372).
Пунктом 9 вказаного Порядку передбачено, що різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.
Згідно з пунктом 5 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що розрахунки витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих закладів III - IV рівнів акредитації визначається управлінням пенсійного фонду визначаються один раз на рік або у разі призначення особі пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та такий розрахунок надсилається такому суб'єкту - платнику, який проводить перерахування відповідних сум щомісяця відповідному органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням.
Отже, відповідач не є уповноваженим органом Пенсійного фонду за місцезнаходженням позивача, а тому у підприємства не може виникнути перед відповідачем, який знаходиться не за місцезнаходження позивача, заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
При цьому, орган Пенсійного фонду наділений правом направити підприємству повідомлення з розрахунку на рік до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії працівнику відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Також, у разі виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії, орган Пенсійного фонду зобов'язаний повідомити підприємство у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
Тобто, чинним законодавством не передбачено направлення органами Пенсійного фонду України підприємствам повідомлень щомісяця, а передбачено направлення таких повідомлень щороку.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга позивача є обґрунтованою та підлягає задоволенню, в той час як доводи апеляційної скарги відповідача є необґрунтованими та її вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 серпня 2013 року в частині відмови Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» в задоволенні позову - скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо направлення позивачу супровідними листами 17.05.2013 №4050/03-33 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 96506,48 грн.
В решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 серпня 2013 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Н.В. Безименна
Судді: В.О. Аліменко
А.Ю. Кучма
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.