Постанова № 37135808, 27.01.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2014
Номер справи
818/8923/13-а
Номер документу
37135808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2014 р. Справа №818/8923/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

представників позивача - Клещенка О.М.,

- Шамоніна Є.О.,

представника відповідача - Сіренко І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/8923/13-a за позовом комунального підприємства "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради (далі по тексту - позивач, КП "Сумижилкомсервіс" СМР) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - відповідач, Сумська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001102202 від 21.10.2013 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім розміщення як вторинної сировини у розмірі 2 828 001,14 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що приймаючи рішення про збільшення суми грошового зобов'язання та застосування штрафних санкцій, посадові особи податкового органу зробили хибний висновок, що полігон ТПВ на території В. Бобрицької ради Краснопільського району не є спеціально створеним місцем складування відходів (полігоном), що забезпечує відсутність викидів у атмосферне повітря та водні об'єкти шкідливих речовин. Відповідно, при розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища КП "Сумижилкомсервіс" СМР правомірно застосовано коригуючи коефіцієнти на рівні «1» в розумінні п. 249.6 ст. 249 Податкового кодексу України. При цьому, позивач має Паспорт місця видалення відходів № 123 від 19.02.2009, відповідно до якого КП "Сумижилкомсервіс" СМР користується полігоном для складування твердих побутових відходів. На момент надання Паспорту МВВ проведено екологічну експертизу та надано висновок державної санітарно епідеміологічної експертизи від 12.09.2008 за № 02-1/38 про те, що полігон відповідає вимогам діючого законодавства і погоджений.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.51-56,152-153), зазначив, що в додатку 4 до податкової декларації з екологічного податку за 1 квартал 2011р., 2 квартал 2011р., 3 квартал 2011р., 4 квартал 2011р., 1 квартал 2012р., 2 квартал 2012р., 3 квартал 2012р., 4 квартал 2012р., 1 квартал 2013р., 2 квартал 2013р. «Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах» позивач помилково застосував до ставок коефіцієнти «1», а не «3», у зв'язку з тим, що полігон розташований на відстані менше трьох кілометрів від населеного пункту та не забезпечує повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів. Таким чином, на переконання представника відповідача, КП «Сумижилкомсервіс» СМР були порушені вимоги пункту 246.4-246.5, ст. 246 Податкового кодексу України.

Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що посадовими особами податкового органу було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку КП "Сумижилкомсервіс" СМР щодо правильності нарахування екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах Великобобрицької сільської ради Краснопільського району за період з 01.01.2011 по 30.06.2013, за результатами якої складено акт №60/22/34328815/56 від 02.10.2013 (а.с.8-29).

Перевіркою встановлено порушення КП "Сумижилкомсервіс" СМР п.246.4, п.246.5 статті 246 Податкового кодексу України, що призвело до заниження екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах Великобобрицької сільської ради Краснопільського району за період з 01.01.2011 по 30.06.2013 на суму 2329886,87 грн., у т.ч.: за 1 квартал 2011 року на 153847,90 грн., 2 квартал 2011 року на суму 183589,90 грн., 3 квартал 2011 року на суму 225203,10 грн., 4 квартал 2011 року на суму 192598,00 грн., 1 квартал 2012 року на суму 177699,45 грн., 2 квартал 2012 року на суму 221948,30 грн., 3 квартал 2012 року на суму 254315,54 грн., 4 квартал 2012 року на суму 230828,88 грн., 1 квартал 2013 року на суму 300099,92 грн., 2 квартал 2013 року на суму 389755,88 грн.

На підставі вказаного вище акта перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення №0001102202 від 21.10.2013 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім розміщення як вторинної сировини у розмірі 2 828 001,14 грн., у тому числі: за основним платежем 2 329 886,87 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 498 114,27 грн. (а.с.30).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно п. 249.6 ст. 249 Податкового кодексу України суми податку, який справляється за розміщення відходів (Прв), обчислюються платниками самостійно щокварталу виходячи з фактичних обсягів розміщення відходів, ставок податку та коригуючих коефіцієнтів за формулою:

п

Прв = S (Нпі х Млі х Кт х Ко),

і=1

де:

Нпi - ставки податку в поточному році за тонну i-того виду відходів у гривнях з копійками;

Млi - обсяг відходів i-того виду в тоннах (т);

Кт - коригуючий коефіцієнт, який враховує розташування місця розміщення відходів і який наведено у пункті 246.5 статті 246 цього Кодексу;

Ко - коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів.

В додатку 4 до Податкової декларації з екологічного податку за 1 квартал 2011р., 2 квартал 2011р., 3 квартал 2011р., 4 квартал 2011р., 1 квартал 2012р., 2 квартал 2012р., 3 квартал 2012р., 4 квартал 2012р., 1 квартал 2013р., 2 квартал 2013р. "Розрахунок податкового зобов'язання з екологічного податку, що справляється за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах" комунальне підприємство "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради застосувало відповідні коефіцієнти на рівні «1».

При цьому, на переконання посадових осіб податкового органу мали бути застосовані коефіцієнти на рівні «3» , нарахування податку мало становити всього за період з 01.01.2011 по 30.06.2013 - 2 621 122,74 грн.

Однак, суд не може погодитися з такими висновками податкового органу, з огляду на наступне.

Так, пунктом 246.4 ст. 246 Податкового кодексу України передбачено, що за розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів, ставки податку, зазначені у пунктах 246.1 - 246.3 цієї статті, збільшуються у 3 рази.

Крім того, відповідно до вимог п. 249.6 ст. 249 Податкового кодексу України, при розрахунку ставки екологічного податку використовується «Ко» - коригуючий коефіцієнт, що дорівнює 3 і застосовується у разі розміщення відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в контексті наведених норм слід зазначити, що КП "Сумижилкомсервіс" СМР для захоронення відходів використовує полігон, який має Паспорт видалення відходів "Полігон для складування твердих побутових відходів на території В. Бобрицької сільської ради Краснопільського району" № 123 від 19.02.2009 (а.с.105-115). Проведено екологічну експертизу та надано висновок державної санітарно епідеміологічної експертизи від 12.09.2008 за № 02-1/38 про те, що полігон відповідає вимогам діючого законодавства і погоджений.

Згідно інформації Державної установи «Сумський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», № 02-3/162 від 21.01.2014 (а.с. 146), в 2012 - 2013 роках, в санітарно-захисній зоні проведено відбір та дослідження проб атмосферного повітря на предмет забруднення навколишнього природного середовища від розміщення ТПВ на полігоні по складуванню твердих побутових відходів Великобобрицької селищної ради Краснопільського району. Зразки проб атмосферного повітря відповідають вимогам ДСП - 201-97 «Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць від забруднення хімічними і біологічними речовинами».

Згідно інформації Державної екологічної інспекції у Сумській області, викладеній в листі від 16.01.2014 року № 119/07-20 (а.с. 147), якість підземної води із спостережувальних свердловин полігону ТПВ, відповідає вимогам нормативних документів, перевищень гранично-допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин не виявлено.

Таким чином, полігон ТПВ на території В. Бобрицької ради Краснопільського району, що експлуатується КП "Сумижилкомсервіс" СМР забезпечує повне виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів.

При цьому, варто зазначити, що досліджені в судовому засіданні документи, (досліджувались і в ході перевірки), не спростовують наведених висновків, а саме: витяг з реєстру місць видалення відходів в області (МВВ), паспорт місця видалення відходів (МВВ) № 123 від 19.02.2009, протокол № 67-04-12 від 23.04.2012 вимірювань показників складу та властивостей проб вод, складений Державною екологічною інспекцію у Сумській області, протокол № 07-04-12 від 27.04.2012 вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів, складений Державною екологічною інспекцію у Сумській області, протокол Сумської обласної СЕС від 09.07.2012 № 150 - 151, протокол № 220-10-12 від 04.10.2012 вимірювань показників складу та властивостей проб вод, складений Державною екологічною інспекцію у Сумській області, протокол № 47-10-12 від 17.10.2012, вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів, складений Державною екологічною інспекцію у Сумській області,Інструкція з експлуатації полігону твердих побутових відходів, розташованому на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області від 11.06.2012, паспорт технічного стану споруди полігон для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицької сільської ради Краснопільського району Сумської області (2 черга), протокол № 166 - 167 дослідження води поверхневих водоймищ, прибережних зон морів і стічних вод від 06 липня 2011 року, складений Сумською обласною санітарно - епідеміологічною станцією, результат № 2 - 3 санітарно - мікробіологічного дослідження від 08.07.2011, складений Сумським міським управлінням держсанепідслужби, протокол відбору та дослідження проб ґрунту від 29.04.2013 за №111, складений Сумським міським відділом ДУ "Сумський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України, протокол № 124 від 16.06.2011 відбору та дослідження проб ґрунту, складений Сумською обласною санітарно - епідеміологічною станцією, акт санітарно - гігієнічного обстеження об'єкта від 14.05.2013, складений Сумським міським управлінням Держсанепідслужби у Сумській області, акт санітарно - гігієнічного обстеження об'єкта від 14.06.2011, складений Сумською міськ. СЕС, акт санітарно - гігієнічного обстеження об'єкта від 17.08.2011, складений Сумською міськ. СЕС, акт санітарно - гігієнічного обстеження об'єкта від 10.05.2012, складений Сумською міськ. СЕС, акт санітарно - гігієнічного обстеження об'єкта від 28.11.2012, складений Сумською міськ. СЕС, акт санітарно - гігієнічного обстеження об'єкта від 14.05.2013, складений Сумським міським управлінням Держсанепідслужби у Сумській області, лист наукового центру прикладних екологічних досліджень щодо розрахунків розсіювання шкідливих хімічних речовин від полігону в атмосферному повітрі на межі санітарно - захисної зони об'єкту від 04 березня 2013, Податкових декларацій екологічного податку за 1 квартал 2011р., 2 квартал 2011р., 3 квартал 2011р., 4 квартал 2011р., 1 квартал 2012р., 2 квартал 2012р., 3 квартал 2012р., 4 квартал 2012р., 1 квартал 2013р., 2 квартал 2013р. встановлено заниження екологічного податку КП "Сумижилкомсервіс" СМР ради за період з 01.01.2011 по 30.06.2013 на суму 2 329 886,87 грн. (а.с.58-102).

Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість висновків посадових осіб податкового органу про необхідність застосування коригую чого коефіцієнту «3» у зв'язку з розміщенням відходів на звалищах, які не забезпечують повного виключення забруднення атмосферного повітря або водних об'єктів.

Що стосується посилань посадових осіб податкового органу про необхідність застосування коефіцієнту «3» на підставі п. 246.5. ст. 246 ПК України з огляду на те, що полігон ТПВ розташований на відстані менше ніж 3 км від межі населеного пункту (с. Братське), слід зазначити наступне.

Пунктом 246.5. ст. 246 ПК України передбачено, що коефіцієнт до ставок податку, який встановлюється залежно від місця (зони) розміщення відходів у навколишньому природному середовищі:

- в межах населеного пункту або на відстані менш як 3 км від таких меж - 3.

- на відстані від 3 км і більше від меж населеного пункту - 1.

При цьому, вході судового розгляду справи було встановлено, що у відповідності до Листа відділу Держземагентства у Тростянецькому районі Сумської області від 13.03.2013 за № 135 (а.с. 44), межі с. Братське в натурі (на місцевості) не встановлені.

Згідно інформації, викладеній в листі Тростянецької районної державної адміністрації від 29.01.2013 за № 358/02-09 (а.с. 41), встановлено, що межі населеного пункту села Братське Гребениківської сільської ради тростянецького району не визначені в зв'язку з відсутністю містобудівної документації.

Крім того, КП "Сумижилкомсервіс" СМР звернулось з Листом від 11.10.2013 до Сумської філії ДРПІ "Дніпроводгосп" (розробника проекту "Полігон для складування твердих побутових відходів на території Великобобрицької ради Краснопільського району") з метою внесення змін до нього стосовно визначення відстані до меж населених пунктів. На вищевказаний Лист отримано відповідь від 23.10.2013 за № 198, в якому СФ "Дніпроводгосп" повідомляє, що відстань від полігону ТПВ до с. Братське (2,3 км не є точною). Відстань прийнята на підставі існуючої державної топографічної зйомки М 1:25000 від 1955 року. Відстань до меж населеного пункту с. Братське можливо визначити тільки після розробки містобудівної документації і прийняття відповідного рішення Сумської обласної ради.

З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що посадові особи податкового органу не мають достатніх підстав для застосування коефіцієнту «3» до діючого тарифу, у зв'язку з тим, що відстань до полігону ТПВ менша ніж 3 км. від межі населеного пункту (с. Братське), оскільки такі межі не встановлені.

З огляду на викладені вище обставини суд дійшов висновку, що оскаржене податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов комунального підприємства "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради до Сумської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001102202 від 21.10.2013 щодо збільшення суми грошового зобов'язання з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах, крім розміщення як вторинної сировини у розмірі 2 828 001,14 грн.

Відшкодувати комунальному підприємству "Сумижилкомсервіс" Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 34328815) з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору в сумі 458,82 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 03.02.2014 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов