Ухвала суду № 37076716, 28.01.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
818/8087/13-а
Номер документу
37076716
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 р.Справа № 818/8087/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Бутенко Ю.О.

представника відповідача Яриш О.Ф.

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держземагенства у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.10.2013р. по справі № 818/8087/13-а

за позовом ОСОБА_3

до Головного управління Держземагенства у Сумській області

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

16 жовтня 2013 року постановою Сумського окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задоволено в повному обсязі

Визнано протиправною відмову Головного управління Держземагенства у Сумській області, викладену у листі від 01.08.2013р. №3495/13-07, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивача для ведення садівництва у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) які знаходяться за межами населених пунктів на території Садівської ради Сумського району Сумської області;

Зобов'язано Головне управління Держземагенства у Сумській області розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для ведення садівництва у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі запасу) які знаходяться за межами населених пунктів на території Садівської сільської ради Сумського району Сумської області, та прийняти рішення у відповідності до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України щодо цього проекту.

В апеляційній скарзі Головне управління Держземагентства у Сумській області просить скасувати постанову суду першої інстанції, провадження у справі закрити, з огляду на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Заявник вважає дії з відмови у затвердженні проекту землеустрою ОСОБА_3 правомірними зважаючи на те, що термін дії розпорядження про надання позивачці дозволу на розробку даного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність від 03.05.2012 року №231-ОД закінчився 03.05.2013 року. Відтак, позивачка наділена правом повторного звернення з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

У запереченнях на апеляційну скаргу ОСОБА_3 просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, оскільки висновки суду є законними та обґрунтованими.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи , що 05.03.2012р. ОСОБА_3 звернулася до Голови Сумської районної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га сільськогосподарських угідь для ведення індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу на території Садівської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.14).

3 травня 2012 року Головою Сумської РДА було видано Розпорядження № 231 -00. про надання дозволу позивачці ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. (а.с.15). ОСОБА_3 зобов'язано замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в проектній землевпорядній організації, яка має ліцензію (дозвіл) на виконання цих робіт.

Встановлено термін дії розпорядження - один рік з моменту набрання ним чинності.

На виконання пункту 2 зазначеного розпорядження , позивачка замовила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в проектній землевпорядній організації, яка має ліцензію (дозвіл) на виконання цих робіт, звернувшись до Товариства з обмеженою відповідальністю "Координат БС", яке має відповідний дозвіл на даний вид робіт у відповідності до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про землеустрій"(а.с.9-51).

17.07.2012 р. Постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, створеною розпорядженням голови Сумської райдержадміністрації від 12.02.2010р. № 138, був наданий висновок № 137/12 (а.с.23-24) про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачки та подано його на проходження обов'язкової державної землевпорядної експертизи до Головного управління Держкомзему у Сумській області.

22.10.2012 року відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації № 448 Головного управління Держкомзему у Сумській області, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_3 для ведення садівництва на території Садівської сільської ради із зауваженнями повернутий на доопрацювання. (а.с.45).

Контроль за усуненням зауважень було у 2012 році покладено на відділ Держкомзему у Сумському районі.

Факт усунення та виправлення зауважень до проекту землеустрою підтверджується коректурним аркушем з відміткою відділу Держкомзему у Сумському районі про перевірку усунутих зауважень та відміткою відділу Держкомзему у Сумському районі про виправлення зауважень на висновку державної експертизи землевпорядної документації від 22.10.2012р. № 448 (а.с.45-46, 47).

17.07.2013р. позивачем, на виконання вимог ст.186-1 ЗК України, було подано до Головного управління Держземагенства у Сумській області на погодження проект землеустрою.

01.08.2013р. Головне управління Держземагентства у Сумській області листом № 3495/13-07 повідомило, що не може затвердити даний проект, оскільки термін дії Розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність від 03.05.2013р. № 231-ОД закінчився 03.05.2013р. А також повідомило, що для вирішення питання по суті, можна повторно звернутися до управління з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача не було підстав для відмови в затвердженні проекту землеустрою, наданого ОСОБА_3 17.07.2013 року, у зв»язку із сплином терміну дії розпорядження голови Сумської районної державної адміністрації Сумської області від 03.05.2012 року №231/00, оскільки ОСОБА_3, протягом строку, встановленого цим розпорядженням, виконала всі необхідні дії передбачені зазначеним розпорядженням. На замовлення позивачки проектною землевпорядною організацією ТОВ "Координат БС" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який в подальшому погоджено постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пункту "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин ) безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок здійснення безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами було визначено статтею 118 Земельного кодексу України (далі ЗК України).

Відповідно до ч.6, 7 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

У відповідності до ч. 8, 9, 10 та 11 ЗК України, проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін. В подальшому, проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури та подається на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України (редакція якої діяла на момент виникнення спірних правовідносин), для розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах та містах обласного значення, містах Києві та Севастополі функціонують постійно діючі комісії. До повноважень Комісії належить забезпечення погодження документації із землеустрою відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. До складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини. У разі погодження проектів землеустрою, що розробляються з метою вилучення, надання, зміни цільового призначення земель лісогосподарського призначення, водного фонду, земельних ділянок для цілей, пов'язаних із розробкою корисних копалин, до складу Комісії залучається відповідно представник територіальних органів лісового господарства, водного господарства, державного гірничого нагляду.

Документація із землеустрою, погоджена Комісією, вважається такою, що погоджена органами, представники яких входять до її складу.

Підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно з ч. 8 ст. 118 ЗК України, у разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається Комісією до відповідного органу земельних ресурсів для здійснення такої експертизи.

07 грудня 2012 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення" від 2 жовтня 2012 року N 5395-VI, відповідно до якого ст. 186-1 Земельного кодексу України викладено у новій редакції.

Частиною 1 статті 186-1 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України № 40 від 25.01.2013р., зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.02.2013р., було внесено зміни до Положення про Головне управління Державного земельного агентства в області, затвердженого 10.05.2012р. Відповідно до зазначених змін, головні управління Держземагенства в областях, містах Києві та Севастополі наділено повноваженнями щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування для всіх потреб.

Законом України №365-УІІ від 02.07.2013р. частину 4 та 5 статті 186-1 ЗК України було викладено у новій редакції, яка передбачає, що розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

При цьому, органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Згідно з частиною 6 статті 186-1 ЗК України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Колегія суддів зазначає, що вищезазначений лист-відмова не містить будь-яких посилань на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері, які не були дотримані позивачем при зверненні щодо погодження проектної документації, що є порушенням вимог ч.4 ст.186-1 ЗК України. Відповідачем не було також дотримано норми ч. 6 ст. 186-1 ЗК України та не наведено належної підстави для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачці, під час розгляду справи не надано суду належних доказів, які б підтверджували факт невідповідності зазначеного проекту землеустрою вимогам чинного законодавства або містобудівній документації.

Доводи відповідача на те, що термін дії Розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність від 03.05.2013р. № 231-ОД сплинув, колегія суддів вважає безпідставним.

Розпорядженням голови Сумської райдержадміністрації від 03.05.2012р. №231-ОД позивачці ОСОБА_3 був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою. Термін дії розпорядження розповсюджується на обов'язок позивачки ОСОБА_3 замовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в проектній землевпорядній організації, яка має ліцензію на виконання цих робіт. Позивач вимоги даного розпорядження виконала, у 2012 році звернулась до ТОВ "Координат БС" для вирішення питання щодо розробки зазначеним підприємством проекту землеустрою, в подальшому даний проект було погоджено постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, він також пройшов процедуру обов'язкової державної експертизи.

Згідно ст.. 35, 36 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Позитивний висновок державної експертизи дійсний протягом строку дії об'єкта державної експертизи, але не більше трьох років від дня його видачі. Вказаний термін на даний момент не сплинув.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що вказане розпорядження вичерпало свою дію у зв'язку із розробленням проекту землеустрою.

Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому, відповідно ст. 200 КАС України, колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.10.2013р. по справі № 818/8087/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 03.02.2014 р.

Помічник судді Цюпак О.П.