ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2014 року м. Київ К/800/25196/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Суддя-доповідач:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2012 р.
та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 р.
у справі № 1570/4471/2012
за позовом Комунального підприємства «Котовський міський ринок»
до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В :
Комунальне підприємство «Котовський міський ринок» (далі - позивач, КП «Котовський міський ринок») звернулось до суду з позовом до Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби (далі - відповідач, Котовська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2012 р. позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Котовської ОДПІ №0000082202 від 26 квітня 2012 року в частині застосування штрафних (фінансови) санкцій у розмірі 185 300 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Котовської ОДПІ №0000092202 від 26.04.2012 р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 174 743, 38 грн.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2012 р. скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Котовської ОДПІ від 26 квітня 2012 року №0000082202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 182 920 грн. Визнати протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Котовської ОДПІ від 26 квітня 2012 року №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 174 743, 38 грн.
У касаційній скарзі Котовська ОДПІ, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить в частині скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2012 р. та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
У письмовому запереченні на касаційну скаргу КП «Котовський міський ринок», посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою, просить залишити в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2012 р.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
На підставі акта перевірки КП «Котовський міський ринок» №97/15/32/22/22490973 від 29 березня 2012 року Котовською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 26 квітня 2012 року: №0000082202 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 185 301 грн. за порушення п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; №0000092202 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 180 199, 88 грн. за порушення п.п.2.6 гл. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» №637 від 15 грудня 2004 року.
Як зазначено в акті перевірки, позивачем не забезпечено щоденного друку фіскальних звітних чеків у 545 випадках, а саме: за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000772/3 - 80 випадків; за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000999/2 - 7 випадків; за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000771/2 - 8 випадків; за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000773/3 - 23 випадки; за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000774/2 - 6 випадків; за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504001000/1 - 260 випадків; за книгою обліку розрахункових операції ф.н. №1504000623/4 - 161 випадок.
Відповідно до п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання (п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Проте вищевказана норма не передбачає застосування до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), штрафних санкцій за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за кожен випадок невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку.
Наведена правова позиція узгоджується з висновком, викладеним в постанові Верховного Суду України від 16.04.2013 р.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що за КП «Котовський міський ринок» зареєстровано 7 РРО.
В дні, коли певний РРО підприємства не працює внаслідок відпустки касира (або з інших поважних причин), Z-звіти на цьому РРО не друкувалися.
Також не друкувалися Z-звіти на всіх РРО у вихідні, святкові або санітарні дні, коли всі РРО підприємства не працюють.
Разом з тим, як встановлено судом апеляційної інстанції, позивачем не було забезпечено (мінімум одноразово) щоденний друк фіскальних звітних чеків по кожному з 7 РРО і в інші дні (крім вихідних, святкових, санітарних, відпускних).
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що по 7 РРО позивачем було порушено норму п.9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у зв'язку з чим, розмір штрафних санкцій має складати: 340 х 7 = 2 380 грн., відповідно податкове повідомлення - рішення від 26 квітня 2012 року №0000082202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 182 920 грн. є неправомірним.
Щодо скасування податкового повідомлення-рішення 26 квітня 2012 року №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 174 743, 38 грн. за порушення пп.2.6 гл. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» №637 від 15 грудня 2004 року (далі - Положення) колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається з акта перевірки, податковим органом були виявлені видаткові касові ордери, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача, у зв'язку з чим, податковий орган, на підставі п.7.24 Положення (який містить відсилку на п.3.5 цього Положення про обов'язкову підпис одержувача), додав суму готівки за такими касовими ордерами до залишку готівки в касі і, відповідно, дійшов висновку про перевищення ліміту каси.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з видатковими касовими ордерами, готівка видавалася не фізичним особам, а здавалася до банку з отриманням від останнього відповідних квитанцій.
Згідно з п.3.7 Положення видача готівки з каси для здавання її до банку оформляються видатковими касовими ордерами. Документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що видаткові ордери позивача оформлені належним чином відповідно до п.3.7 Положення.
Відтак, податкове повідомлення-рішення 26 квітня 2012 року №0000092202 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 174 743, 38 грн. є необґрунтованим.
Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, з яким погоджується колегія суддів касаційної інстанції, щодо часткової обґрунтованості заявлених позивачем вимог.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1.Касаційну скаргу Котовської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби відхилити.
2.Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 р. залишити без змін.
3.Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач О.В. Вербицька
Судді Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов