Постанова № 36909869, 30.01.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.01.2014
Номер справи
826/18614/13-а
Номер документу
36909869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

в порядку письмового провадження

м. Київ

30 січня 2014 року № 826/18614/13-а

За позовом

Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нью форс груп»

про

стягнення коштів за податковим боргом

Суддя: Кротюк О.В.

Обставини справи:

Броварська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Київській області звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нью форс груп» 173 659,43 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані несплатою відповідачем орендної плати за землі державної або комунальної власності та штрафних санкцій.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, докази його належного повідомлення про розгляд справи знаходяться у матеріалах останньої.

В порядку частини 6 ст.128 КАС України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

заборгованість відповідача з орендної плати за землі державної або комунальної власності виникла на підставі винесених податковим органом податкових повідомлень-рішень:

1) №0001431503 від 14.09.2011, яким збільшено грошового зобов’язання за штрафними санкціями на суму 340,00 грн. Зазначене рішення отримано директором відповідача наручно;

2) №0005161503 від 17.10.2011, яким визначено суму штрафу у розмірі 5503,92 грн. Зазначене рішення отримано директором відповідача наручно;

3) №0005181503 від 17.10.2011, яким визначено суму штрафу у розмірі 11362,97 грн. Зазначене рішення отримано директором відповідача наручно;

4) №0005191503 від 17.10.2011, яким визначено суму штрафу у розмірі 5006,20 грн. Зазначене рішення отримано директором відповідача наручно;

5) №0001371503 від 13.03.2012, яким визначено суму штрафу у розмірі 14167,92 грн. Зазначене рішення направлено відповідачу поштою та повернуто на адресу податкового органу з відміткою пошти від 28.03.2012 про причини невручення «За заявою одержувача»;

6) №0004691501 від 25.10.12, яким збільшено грошового зобов’язання за штрафними санкціями на суму 170,00 грн. Зазначене рішення направлено відповідачу поштою та вручено адресату 05.11.2012.

Таким чином, штрафні санкції, визначені зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, набули статусу узгодженого та у зв’язку з несплатою у встановлені строки – податкового боргу.

Також відповідачу нараховано пені у розмірі 8336,96 грн.

Крім того, ТОВ «Компанія «Нью форс груп» було подано до податкової інспекції податкову декларацію з плати за землю за 2011 рік, якою за рік нараховано орендної плати за землі державної або комунальної власності 203 430,74 грн. Разом з тим, відповідно до наданого розрахунку позивач просить стягнути за даною декларацією 128 771,46 грн. Ухвалою суду від 27.11.2013 про закінчення підготовчого провадження витребувано документи та пояснення, зокрема витяг з облікової картки, пояснення з приводу того, за який період заявлена до стягнення заборгованість у сумі 128771,46 грн. за декларацією з плати за землю за 2011 рік. Зазначена ухвала отримана позивачем, згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення, 04.12.2013, проте її вимоги не виконано.

Ухвалою суду від 11.12.2013 зобов’язано позивача виконати вимоги ухвали суду від 27.11.2013 про закінчення підготовчого провадження у триденний строк з дня отримання цієї ухвали. Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення, ухвала від 11.12.2013 отримана податковим органом 21.12.2013. Тобто, останнім днем встановленого для її виконання строку було 24.12.2013.

У зв’язку з невиконанням вимог ухвал суду у встановлені строки судом додатково скеровано начальнику Броварської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області лист від 27.12.2013.

24.01.2013 до суду надійшло клопотання позивача про долучення зворотного боку облікової картки платника за 2011 рік. Проте, зазначене клопотання не містить пояснень, за який період виникла заявлена до стягнення заборгованість у сумі 128771,46 грн. за декларацією з плати за землю за 2011 рік.

У зв’язку з несплатою визначених податкових зобов’язань за попередні періоди в порядку Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» позивачем виставлено податкові вимоги №1/467 від 05.11.2010 та №2/563 від 29.12.2010.

Аналізуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з урахуванням наступного.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року N 2755-VI.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі –ПКУ) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 46.1. ст.46 ПКУ податкова декларація, - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим ПКУ) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пункт 49.1 статті 49 ПКУ передбачає, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 ст. 14 ПКУ податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк);

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.4 ст.287 ПКУ).

У разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу (ст.126 ПКУ).

Неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -

- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -

- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п.120.1 ст.120 ПКУ).

Згідно ст. 116 ПКУ, у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

Пунктом 58.3 ст. 58 ПКУ передбачено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Відповідач не спростував жодних фактів з приводу обґрунтованості позовних вимог стосовно стягнення заявленої суми заборгованості.

При цьому, ст.59 ПКУ передбачено наступне.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

В порядку пункту 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктами 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПКУ встановлено наступне.

Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землі державної або комунальної власності у розмірі 44 887,97 грн. (сума, яка нарахована податковими повідомленнями – рішеннями та пеня).

Доказів, які б спростовували доводи позивача в зазначеній частині, відповідач суду не надав.

Вимоги в частині стягнення суми орендної плати за декларацією за 2011 рік задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Статтею 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно із ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Зважаючи на те, що позивачем на неодноразові вимоги суду, всупереч вимогам ст.14 КАС України та 19-1 Податкового кодексу України, не надано пояснень щодо періоду, за який заявлена до стягнення сума за декларацією за 2011 рік, вимоги щодо стягнення орендної плати у розмірі 128 771,46 грн. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Оскільки суб'єкт владних повноважень звільнений від сплати судового збору, а також відсутності витрати позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Нью форс груп» (03113, м.Київ, просп. Перемоги, 68/1, офіс 62, код ЄДРПОУ 32494207) на користь Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області заборгованість з орендної плати за землі державної або комунальної власності у розмірі 44 887 (сорок чотири тисячі вісімсот вісімдесят сім) грн. 97 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Суддя О.В. Кротюк