Постанова № 36909665, 26.01.2014, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.01.2014
Номер справи
922/1014/13-г
Номер документу
36909665
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" січня 2014 р. Справа № 922/1014/13-г

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Терещенко О.І. , суддя Медуниця О.Є.

при секретарі Новіковій Ю.В.

представників:

прокурора - Макарова С.О.,

позивача - не з"явився,

третьої особи - не з"явився,

першого відповідача - не з"явився,

другого відповідача - Коваленко О.В., директор,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу прокурора (вх. № 3606 Х/1-7) на рішення господарського суду Харківської області від 21.10.13 у справі

за позовом Прокурора Краснокутського району Харківської області, смт Краснокутськ, в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області, м. Харків,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна інспекція сільського господарства в Харківській області, м. Харків,

до 1) Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області, смт Краснокутськ,

2) ПП "Світлана", смт Краснокутськ,

про визнання недійсними розпоряджень та договорів оренди земельних ділянок, зобов'язання повернути земельні ділянки

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Краснокутського району Харківської області звернувся в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Харківській області до господарського суду Харківської області з позовом до першого відповідача - Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області та другого відповідача - Приватного підприємства "Світлана" про визнання недійсним розпорядження Краснокутської районної державної адміністрації № 284 від 09 жовтня 2009 року; визнання недійсним розпорядження Краснокутської районної державної адміністрації № 274 від 01 жовтня 2009 року; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2010 року, укладеного між Краснокутською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Світлана" із земель запасу сільськогосподарського призначення загальною площею 83,9475 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0515, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 2109985,10 грн.; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2010 року, укладеного між Краснокутською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Світлана" із земель запасу сільськогосподарського призначення загальною площею 36,7636 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0516, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 916854,41 грн.; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2010 року, укладеного між Краснокутською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Світлана" із земель запасу сільськогосподарського призначення загальною площею 2,3742 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0517, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 45566,04 грн.; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2010 року, укладеного між Краснокутською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Світлана" із земель запасу сільськогосподарського призначення загальною площею 18,7719 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0518, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 350779,02 грн.; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 12 травня 2010 року, укладеного між Краснокутською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Світлана" із земель запасу сільськогосподарського призначення загальною площею 73,5376 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0519, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 1398166,08 грн.; зобов'язання Приватне підприємство "Світлана" повернути Головному управлінню Держземагентства у Харківській області земельну ділянку площею 83,9475 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0515, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 2109985,10 грн.; зобов'язання Приватне підприємство "Світлана" повернути Головному управлінню Держземагентства у Харківській області земельну ділянку площею 36,7636 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0516, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 916854,41 грн.; зобов'язання Приватне підприємство "Світлана" повернути Головному управлінню Держземагентства у Харківській області земельну ділянку площею 2,3742 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0517, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 45566,04 грн.; зобов'язання Приватне підприємство "Світлана" повернути Головному управлінню Держземагентства у Харківській області земельну ділянку площею 18,7719 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0518, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 350779,02 грн.; зобов'язання Приватне підприємство "Світлана" повернути Головному управлінню Держземагентства у Харківській області земельну ділянку площею 73,5376 га., яка розташована на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, кадастровий номер земельної ділянки: 6323580500:02:001:0519, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: 1398166,08 грн.

Рішенням господарського суду Харківської області від 21.10.2013 року (суддя Аюпової Р.М.) у задоволенні позову відмовлено.

Прокурор із вказаним рішенням не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить вищенаведене рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Прокурор у судових засіданнях 04.12.2013 року, 15.01.2014 року та 23.01.2014 року підтримав апеляційну скаргу.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу та його представник у судових засіданнях 04.12.2013 року, 15.01.2014 року підтримав апеляційну скаргу прокурора, просить вищенаведене рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Прокурор та позивач свою правову позицію обґрунтовують тим, що, виходячи зі змісту норм ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, ч.2 ст. 25 , ст. 50 Закону України "Про землеустрій" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відведення спірних земельних ділянок повинно було здійснюватися на підставі відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а не на підставі технічної документації щодо встановлення меж в натурі (на місцевості).

Проте, оспорювані розпорядження були винесені лише на підставі відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Також вказують на те, що згідно з ч.4 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" невід'ємними частинами договору оренди землі є: 1) план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; 2) кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; 3) акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); 4) акт приймання-передачі об'єкта оренди; 5) проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

Проте, як вказують прокурор та позивач, розпорядження голови Краснокутської райдержадміністрації про надання дозволу ПП "Світлана" на виготовлення документації із землеустрою взагалі не видалося та вказане питання судом взагалі не досліджувалось.

До того ж, звертають увагу на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є окремими видами документації із землеустрою та розробляються у різних випадках.

При цьому, дія абзацу 3 пункту 1 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (у редакції Закону № 509 - VI від 16.09.2008), який передбачає передачу земельних ділянок без проведення земельних торгів у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 року, не поширювалась на передачу в оренду ПП "Світлана" земельних ділянок загальною площею 243,2003 га, із запасу земель сільськогосподарського призначення, яка здійснювалась лише на підставі технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Третя особа у відзиві на апеляційну скаргу вказує, що з урахуванням вимог статей 17, 116 Земельного кодексу України державні адміністрації повинні при передачі у власність або у користування земельних ділянок діяти виключно в межах наданих їм повноважень та у спосіб, які визначені законодавством, а суб'єкти господарювання набувають право власності або право користування земельними ділянками із земель державної власності на підставі рішення цих органів або за результатами аукціону.

При цьому, як зазначає третя особа, відповідно до вимог пункту 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів.

Крім того, вказує на те, що частиною 2 статті 15 цього ж закону встановлено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, є підставою для визнання договору недійним відповідно до закону.

Окрім цього, у відзиві на апеляційну скаргу третя особа просить розглядати справу за відсутності його представника у зв'язку із його участю 23.01.2014 року в іншому судовому процесі, який відбудеться у Харківському окружному адміністративному суді по справі № 820/2497/13-а.

Представник позивача у судове засідання 23.01.2014 року також не з'явився, 23.01.2014 року на адресу Харківського апеляційного господарського суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи без участі його представника у зв'язку із його участю в інших судових процесах та з урахуванням надання позивачем відзиву на апеляційну скаргу із повним викладенням ним своєї правової позиції.

Представник першого відповідача у судове засідання також не з'явився, у клопотанні, яке надійшло на адресу Харківського апеляційного господарського суду 22.01.2014 року, перший відповідач просить розглядати справу за відсутності його представника .

А тому колегія суддів розглядає апеляційну скаргу за відсутності представників позивача, першого відповідача, а також третьої особи за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача, першого та другого відповідачів, а також прокурора перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи та було вірно встановлено місцевим господарським судом, Краснокутською районною державною адміністрацією 09.10.2009р. видано розпорядження № 284 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для подальшого надання в оренду ПП "Світлана" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області".

Пунктом 1 вказаного розпорядження затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для подальшого надання в оренду ПП "Світлана" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області.

Пунктом 2 вказаного розпорядження ПП "Світлана" надано в оренду земельні ділянки загальною площею 120,7111га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Пархомівської сільської ради терміном на 49 років.

01.10.2009р. Краснокутською районною державною адміністрацією видано розпорядження № 274 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки та надання в оренду ПП "Світлана" земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області".

Пунктом 1 вказаного розпорядження затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельні ділянки загальною площею 122,4892га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок запасу земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області.

Пунктом 2 вказаного розпорядження ПП "Світлана" надано в оренду земельні ділянки загальною площею 122,4892га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Краснокутської селищної ради терміном на 49 років.

Як зазначає прокурор в позовній заяві, розпорядження Краснокутської районної державної адміністрації №284 від 09.10.2009р. та №274 від 01.10.2009р., видані із порушенням земельного законодавства, оскільки вказаними розпорядженням затверджено саме технічну документації із землеустрою щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок із запасу земель сільськогосподарського призначення, загальною площею: земельна ділянка № 1 - 120,7111 га ріллі, земельна ділянка №2 - 122,4892 га ріллі, в натурі (на місцевості), які знаходяться на території Пархомівської сільської ради та Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в той час, як межі земельних ділянок на момент видання розпорядження фактично встановлені не були, тобто має місце випадок формування нових земельних ділянок.

Прокурор вважає, що розпорядження голови Краснокутської районної державної адміністрації №284 від 09.10.2009р. та №274 від 01.10.2009р. видані з порушенням розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, оскільки вони могли бути прийняті в термін до 2 років з дня набрання чинності Законом № 509-VІ від 16.09.2008 р. тобто, в термін до 01.01.2008 року.

12.05.2010р. між Краснокутською районною державною адміністрацією, в особі голови Кушнарьова С.П. з одного боку, та ПП "Світлана" з іншого боку, укладено договір оренди земельної ділянки, із земель запасу сільськогосподарського призначення, загальною площею 83,9475 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Кадастровий номер земельної ділянки : 6323580500:02:001:0515.

Відповідно до п. 5 вказаного договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2010 року складає 1201586,05 грн.

Разом з цим, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.02.2013р., наданого відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013 року складає 1109985,10 грн.

Матеріали справи свідчать, про те, що 12.05.2010р. між Краснокутською районною державною адміністрацією, в особі голови Кушнарьова С.П. з одного боку, та ПП "Світлана" з іншого боку, укладено договір оренди земельної ділянки, із земель запасу сільськогосподарського призначення, загальною площею 56,7636 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Кадастровий номер земельної ділянки : 6323580500:02:001:0516.

Відповідно до п. 5 вказаного договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2010р. складає 522126,66 грн.

Разом з цим, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.02.2013, наданого відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013р. складає 916854,41 грн.

12.05.2010р. між Краснокутською районною державною адміністрацією, в особі голови Кушнарьова С.П. з одного боку, та ПП "Світлана" з іншого боку, укладено договір оренди земельної ділянки, із земель запасу сільськогосподарського призначення, загальною площею 2,3742 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Кадастровий номер земельної ділянки : 6323580500:02:001:0517.

Відповідно до п. 5 вказаного договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2010р. складає 25948,77 грн.

Разом з цим, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.02.2013, наданого відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013р. складає 45566,04 грн.

Також, 12.05.2010р. між Краснокутською районною державною адміністрацією, в особі голови Кушнарьова С.П. з одного боку, та ГІП "Світлана" з іншого боку, укладено договір оренди земельної ділянки, із земель запасу сільськогосподарського призначення, загальною площею 18,7719 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Кадастровий номер земельної ділянки : 6323580500:02:001:0518.

Відповідно до п. 5 вказаного договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2010р. складає 199760,26 грн.

Разом з цим, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.02.2013р., наданого відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013р. складає 350779,02 грн.

12.05.2010р. між Краснокутською районною державною адміністрацією, в особі голови Кушнарьова С.П. з одного боку, та ПП "Світлана" з іншого боку, укладено договір оренди земельної ділянки, із земель запасу сільськогосподарського призначення, загальною площею 73,5376 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Краснокутської селищної ради Краснокутського району Харківської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Кадастровий номер земельної ділянки : 6323580500:02:001:0519.

Відповідно до п. 5 вказаного договору, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2010 року складає 796222,14 грн.

Разом з цим, згідно витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.02.2013р., наданого відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2013р. складає 1398166,08 грн.

За інформацією, наданою відділом Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області на запит прокурора Краснокутського району, на земельні ділянки, які надані в користування ПП "Світлана" розпорядженнями голови Краснокутської РДА, інформація щодо встановлення меж земельних ділянок сільськогосподарського призначення в відділі Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області відсутня.

Як зазначає прокурор, прокуратурою Краснокутського району проведено перевірку, якою встановлено, що розпорядження голови Краснокутської районної державної адміністрації Харківської області №284 від 09.10.2009р. та №274 від 01.10.2009р. видані з порушенням вимог законодавства, що регулює порядок надання у користування земельних ділянок, які знаходяться у державній власності, оскільки передача даних земельних ділянок була здійсненна з порушенням норм земельного законодавства, а саме, не дотримано порядок виготовлення документації із землеустрою та процедури проведення земельних торгів (аукціону), а спірні договори оренди землі від 12.05.2010 року укладені в порушення вимог ст. 123, 124 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим спірні розпорядження та договори оренди підлягають визнанню недійсними, а земельні ділянки, передані в оренду другому відповідачу підлягають поверненню Краснокутській районній державній адміністрації. Такі дії відповідачів, на думку прокурора, свідчать про порушення прав держави та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Вирішуючи питання про наявність або відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог та вимог апеляційної скарги, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, яке знаходиться під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності, право власності на землю - це право володіти, користуватися, розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України.

Приписами ч. 2 ст. 144 Конституції України встановлено, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Частиною 1 статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Згідно з ч. 1 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" зазначено, що до компетенції місцевих державних адміністрацій віднесено питання розпорядження землями державної власності (в редакції станом на день видання розпорядження).

Прокурор у позовній заяві, як на одну з підстав позовних вимог посилається на ту обставину, що межі спірної земельної ділянки на момент видачі розпорядження фактично встановлені не були, тобто мав місце випадок формування нових земельних ділянок. Проте такі твердження прокурора не відповідають дійсності.

Земельні ділянки, які бути передані в оренду ПП "Світлана" до моменту віднесення їх до земель запасу сільськогосподарського призначення і передачі в оренду перебували у постійному користуванні колишнього колгоспу "Маяк", який реорганізовано у КСП. Враховуючи, що згаданому суб'єкту господарювання було видано державний акт на право постійного користування землею, межі спірних земельних ділянок були конкретно визначені. Таким чином, твердження прокурора про те, що межі земельних ділянок не визначені - не відповідають дійсності, а посилання на лист відділу Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області безпідставні, так як цей орган не веде обліку земельних ділянок межі яких встановлені, а веде облік земельних ділянок які передані у власність, в постійне користування або в оренду.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування (в редакції станом на день видання розпорядження).

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні забезпечується дія принципу верховенства права. Не допускається зворотна дія законів крім випадків пом'якшення відповідальності особи (ст. 58 Конституції України).

Відповідно до абз. 3 п. 1 Розділу "Перехідні положення" Земельного кодексу України в редакції, що діяла станом на день винесення Розпорядження голови Краснокутської РДА № 284 від 09.10.2009р. та № 274 від 01.10.2009р. зазначено, що у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Дана норма Закону підлягала застосуванню протягом двох років з дня набуття чинності законом №509-VI від 16.09.2008р., з дня опублікування (опублікований в газеті "Голос України" 14.10.2008р.), що також підтверджено Прокурором.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України придбання права оренди земельних ділянок, які знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах. Вказана норма закону вперше була введена в дію Законом України від 28.12.2007р. "Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який в подальшому визнаний Конституційним Судом України неконституційним у відповідній частині (рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008р. №10-рп/2008).

Відповідно до прийнятого 03.06.2008р. Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким були внесені зміни до Земельного кодексу України, в тому числі і в ст.124 ЗК України, а саме знову передбачено придбання права на оренду земельних ділянок виключно на аукціонах.

При цьому, ст. 11 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. № 309-VI передбачена можливість визначення особливостей оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянам чи юридичним особам, які звернулись із заявою (клопотанням) про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, станом на 1 січня 2008 року відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкту або про надання дозволу на розробку проекту її відведення.

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Перехідних положень Земельного кодексу України, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 p., передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).

Дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки був наданий згідно розпорядження голови Краснокутської РДА № 284 від 09.10.2009р., №274 від 01.10.2009р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для подальшого надання в оренду ПП "Світлана" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області".

Розроблена землевпорядна документація проходила належну державну експертизу на предмет її відповідності вимогам законодавства і є чинними та дійсними, не скасовані станом на день розгляду справи.

Таку ж позиція знайшла своє відображення і в практиці Вищого господарського суду України при розгляді аналогічних справ, а саме: постанов Вищого господарського суду України від 26 червня 2012р. у справі №8/5009/7089/11; від 19 червня 2012р. у справі №37/197-08; від 15 квітня 2010р. у справі №8/114-09.

Ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Згідно ст.123 ЗК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності із ст. 50 Закону України "Про землеустрій" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

П. 2 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004р. № 677, встановлено, що проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли: земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів). Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом.

Отже, згідно із ст.16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, що діяла на час винесення розпорядження № 382 від 12.10.2007р.), єдиний випадок надання земельної ділянки в оренду із розробленням проекту відведення земельної ділянки - це зміна цільового призначення земельної ділянки, що не мало місця у спірних правовідносинах. Доказів зміни цільового призначення земельних ділянок в матеріалах справи відсутні.

Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, як на час прийняття головою Краснокутської районної державною адміністрації розпорядження № 284 від 09.10.2009р. № 274 від 01.10.2009р., діяли законодавчі вимоги, що передбачають відсутність необхідності розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі надання їх у користування без зміни цільового призначення та в разі, якщо межі земельних ділянок вже були встановлені в натурі (на місцевості).

Ст. 55 Закону України "Про землеустрій" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Згідно із ст.56 цього Закону технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, включає: пояснювальну записку; технічне завдання на складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку; копії заяв фізичних або клопотання юридичних осіб; матеріали польових геодезичних робіт і план земельної ділянки, складений за результатами кадастрової зйомки; рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди; акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання; акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; кадастровий план земельної ділянки; перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути.

Отже, з системного аналізу наведених законодавчих унормувань вбачається, що надання у користування земельних ділянок без зміни їх цільового призначення, має здійснюватися без розроблення проекту відведення земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки.

Таким чином, не вбачається порушень законодавчо встановленої процедури надання Краснокутською районною державною адміністрацією в користування ПП "Світлана" на умовах оренди земельних ділянок із земель запасу на території Пархомівської сільської ради Краснокутського району Харківської області.

Відповідно до приписів ст. ст. 1, 6 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно з ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються Законом. Приписами ст. 2 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Приписами ст. 13 Конституції України встановлено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Відповідно до ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Відповідно до п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 5 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 180 ГК України істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Згідно з ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.

Відповідно до ч. 2 ст.15 цього Закону відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. Невід'ємною частиною договору оренди є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення, згідно з Законом.

При розгляді справи по суті колегією суддів не встановлено порушення істотних умов договору оренди землі, необхідних для даного виду договорів та порушення інших вимог закону при укладенні спірних договорів, а в матеріалах справи наявні всі обов'язкові документи, які являються невід'ємними частинами цих договорів.

Таким чином, судом встановлено, що ПП "Світлана" протягом всього часу користування земельною ділянкою належним чином реалізовував свої права за договором оренди щодо користування земельною ділянкою, відповідно до умов договору оренди, будь-яких заперечень щодо порушень його зобов'язань за договором з боку власника земельної ділянки не висловлювалось.

У відповідності до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Згідно ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Пленум Верховного Суду України в п.7 Постанови від 06.11.2009 р. № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" роз'яснив, що правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом. При цьому суд повинен встановити наявність тих обставин з якими закон пов'язує настання певних юридичних наслідків.

Отже, у даній справі необхідною умовою для визнання спірного договору оренди недійсним є встановлення норми права, котрій суперечать спірні договори і доведення факту невідповідності змісту договорів цій нормі.

Прокурор у позовній заяві та в апеляційній скарзі не зазначив підстав, які могли б бути підставою недійсності спірного правочину (ст.203 Цивільного кодексу України), тому в даному разі позовні вимоги не містять під собою правових підстав, що в свою чергу є підставою для відмови у задоволенні позову.

Прокурором не доведено, а матеріалами справи не підтверджено, що з приводу земельних ділянок зазначених у договорах оренди з боку відповідачів було необхідно розробляти замість технічної документації, проект відведення земельних ділянок, оскільки першим не доведено і матеріалами справи не підтверджено зміни цільового призначення та не встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), як це передбачено ст. 123 ЗК України.

Прокурором не доведено, а судом не встановлено з боку першого відповідача порушення щодо видачі та підстав скасування розпоряджень Краснокутської районної державної адміністрації № 284 від 09.10.2009р. та № 274 від 01.10.2009р.

Враховуючи вищенаведене та те, що при винесенні головою Краснокутської районної державної адміністрації спірних розпоряджень не було порушено норм чинного земельного законодавства України, а спірні договори оренди землі відповідають вимогам, які ставляться до правочину такого виду, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про те, що позовні вимоги прокурора є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, повністю дослідив обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування або зміни вказаного рішення відсутні.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 33, 43, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 21 жовтня 2013 року залишити без змін.

Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови складено 28.01.2014 року.

Головуючий суддя Сіверін В. І.

Суддя Терещенко О.І.

Суддя Медуниця О.Є.