Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
10 жовтня 2013 року Справа № 814/3952/13-а
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельника О. М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 56602
до відповідача 1: до відповідача 2:Управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Леніна, 210, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56600 Управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області, вул. Червоних Партизан, буд. 63 "а", м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56600
прозобов'язання вчинити певні дії, визнання незаконними дій, визнання незаконним та скасування рішення від 12.04.2013 № 24, від 3.04.2013 № 28, від 17.04.2013 № 33, визнання незаконними та скасування наказів від 12.022013 № 9-к, від 26.03.2013 № 13-к, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації (надалі - відповідач 1) та управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районні Миколаївської області (надалі - відповідач 2) про:
- зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Новоодеському районі Миколаївської області та управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації зарахувати до стажу державної служби період перебування на лікарняному, з 22.04.2010 по 05.05.2010;
- визнання незаконними дій управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області, щодо перегляду пенсійної справи та позбавлення мене пенсії передбаченої ст. 37 Закону України "Про державну службу";
- визнання незаконними та скасувати рішення комісії з питань призначення та виплати пенсії при управлінні Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області від 12 квітня 2013 року №24, від 3 травня 2013 року №28, від 17 травня 2013 року № 33;
- зобов'язання управлінні Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області переглянути мою пенсійну справу та призначити пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з 6 травня 2010 року, на підставі довідок про заробітну плату наданих у 2010 році при звільненні на пенсію,
- зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області провести донарахування та виплатити недоплачену суму пенсії, передбачену статтею 37 Закону України "Про державну службу" з 1 березня 2013 року;
- визнання незаконними дій та рішення управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації щодо відкликання довідок про мою заробітну плату, на підставі яких мені у 2010 році була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", визнання незаконними та скасування наказу начальника управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації від 12 лютого 2013 року № 9-к та від 26 березня 2013 року № 13-к, якими внесено зміни до наказу від 5 травня 2010 року № 63-к, згідно з яким було звільнено на пенсію;
- зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації направити до управлінні Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області копію відповідного наказу про скасування наказів від 12 лютого 2013 року №9-к та від 26 березня 2013 року №13-к, а також довідки про мою заробітну плату в якості державного службовця на момент звільнення на пенсію, станом на 05.05.2010 року, відповідно до наказу управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації від 05.05.2010 року №63-к.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказала, що відповідач 1 безпідставно вніс зміни до наказу від 05.05.2010 № 63-к "Про звільнення" та відкликав довідки про заробітну плату, на підставі яких у 2010 році була призначена пенсія, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Відповідач 2 прийняв рішення про позбавлення пенсії державного службовця і призначення пенсії на загальних підставах.
Відповідач 2 надав письмові заперечення проти адміністративного позову (ар.с. 40-44), в яких пояснив, що підставою для припинення виплати пенсії з 01.03.2013 слугувало скасування наказу відповідача 1 та відкликання довідок про складові заробітної плати.
Відповідач 1 надав письмові заперечення проти адміністративного позову (ар.с. 30-31), в яких пояснив, що листом Головдержслужби було роз'яснено підстави для припинення державної служби та як подовжується термін перебування на державній службі, а також період роботи державного службовця після досягнення ним граничного віку перебування на державній службі без оформлення в установленому законодавством порядку є порушенням законодавства та не може бути зарахований до стажу державної служби.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив таке.
01.02.2002 ОСОБА_1 була призначена по посаду спеціаліста 2 категорії управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації, що підтверджується копією трудової книжки (ар.с. 24).
ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачці виповнилось 55 років. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 30 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу", державна служба припиняється у разі досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (стаття 23 цього Закону). Як визначено частиною 1 статті 23 Закону (у редакції, що була чинною у травні 2010 року), граничний вік перебування на державній службі становить 60 років для чоловіків і 55 років для жінок. У разі необхідності керівник державного органу за погодженням з Начальником Головного управління державної служби при Кабінеті Міністрів України може продовжити термін перебування на державній службі, але не більш як на п'ять років.
Наказом від 05.05.2010 № 63-к (ар.с.18 ) відповідач 1, на підставі пункту 3 частини 1 статті 30 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" (надалі - Закон), звільнило ОСОБА_1, головного спеціаліста відділу з питань праці, з займаної посади у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби та виходом на пенсію.
Згідно з пунктом 2 наказу, у зв'язку з виходом на пенсію та за сумлінну працю, ОСОБА_1 був присвоєний черговий 12 ранг державного службовця та встановлена надбавка за вислугу років за стаж державної служби понад 10 років (20% від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг).
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
З 06.05.2010 ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону.
Наказом від 15.02.2013 № 9-к відповідач 1 скасував наказ від 05.05.2010 № 63-к в частині встановлення ОСОБА_1 надбавки за 10 років державної служби, в зв'язку з відсутністю стажу державної служби (ар.с. 19).
Суд зауважує, що підставою для видання цього наказу відповідач 1 вказав роз'яснення Головного управління праці та соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації від 13.02.2013 № 634/02 (ар.с. 33-34), а не норми діючого законодавства.
Позиція відповідача 1 у справі ґрунтується на тому, що станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 (дата досягнення позивачем 55-річного віку) стаж державної служби ОСОБА_1 був меншим 10 років. Період роботи з 23.04.2010 по 05.05.2010 не є перебуванням на державній службі і зараховується виключно до загального трудового стажу.
12.04.2013 відповідач 2 запросив позивача на засідання комісії з питань призначення та виплати пенсії при управлінні Пенсійного фонду України в Новоодеському районі під час якого стало відомо, що відповідач 1 відкликав з органу ПФУ документи, на підставі яких ОСОБА_1 було призначено пенсію державного службовця, в зв'язку з чим комісія прийняла рішення про позбавлення пенсії державного службовця та призначення пенсії на загальних умовах.
Згідно зі статтею 48 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Як вказано у пункті 4 Порядку обчислення стажу державної служби (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283), документами для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Відповідно до наданої позивачем копії сторінок трудової книжки, по 05.05.2010 ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з відповідачем 1.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 N 283, визначено, що до стажу державної служби включається період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом.
Отже, відповідач 1 дійшов помилкового висновку про те, що стаж позивача складає менше 10 років і обчислюється по ІНФОРМАЦІЯ_1 (досягнення 55 років позивача) та неправомірно відкликав довідки видані ОСОБА_1 про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону.
Крім того, суд звертає увагу на той факт, що постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 року в справі № 814/206/13-а, що залишена в силі після апеляційного перегляду ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2013 року та набрала законної сили, вже досліджувався та підтверджено факт правомірності обчислення стажу державної служби ОСОБА_1, який склав більше 10 років.
Відповідно ч.1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Тобто, відповідач 1, який був стороною в справі № 814/206/13-а, при вчинення дій, а саме відкликання довідок про заробітну плату ОСОБА_1, на підставі яких у 2010 році їй була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", та при прийнятті наказів від 12 лютого 2013 року № 9-к та від 26 березня 2013 року № 13-к, якими внесено зміни до наказу від 5 травня 2010 року № 63-к, згідно з яким було звільнено на пенсію позивачку, діяв завідомо всупереч нормам діючого законодавства України та постанові Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.03.2013 року в справі № 814/206/13-а, яка набрала законної сили та підлягає виконанню, чим порушив принцип законності та обов'язковості судових рішень, встановлені нормами Конституції України та нормами КАС України, тому в цій частині позов підлягає задоволенню.
Також суд вважає логічним, достатнім та належним способом захисту порушених прав позивачки зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації зарахувати до стажу державної служби період перебування на лікарняному ОСОБА_1, з 22.04.2010 по 05.05.2010 року.
Оскільки, судом встановлено факт порушення прав позивача неправомірними діями управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації щодо відкликання довідок про заробітну плату ОСОБА_1, на підставі яких у 2010 році їй була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", та факт протиправності наказів від 12 лютого 2013 року № 9-к та від 26 березня 2013 року № 13-к, якими внесено зміни до наказу від 5 травня 2010 року № 63-к, тому порушені права підлягають поновленню в тому числі шляхом зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації направити до управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області копію наказу начальника управління від 05.05.2010 року №63-к" та довідки про заробітну плату в якості державного службовця ОСОБА_1, на момент звільнення на пенсію, станом на 05.05.2010 року.
Що ж до позовних вимог про зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Новоодеському районі Миколаївської області зарахувати до стажу державної служби період перебування на лікарняному ОСОБА_1, з 22.04.2010 по 05.05.2010 року; про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області переглянути пенсійну справу та призначити пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з 6 травня 2010 року, на підставі довідок про заробітну плату наданих у 2010 році при звільненні на пенсію ОСОБА_1; визнання незаконними дій управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області, щодо перегляду пенсійної справи та позбавлення ОСОБА_1 пенсії передбаченої ст. 37 Закону України "Про державну службу"; визнання незаконними та скасувати рішення комісії з питань призначення та виплати пенсії при управлінні Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області від 12 квітня 2013 року №24, від 3 травня 2013 року №28, від 17 травня 2013 року № 33 суд встановив таке.
Як вбачається з заперечень Відповідача 2, підставою для перегляду пенсійної справи та прийняття рішення комісії з питань призначення та виплати пенсії при УПФУ в Новоодеському районі Миколаївської області від 12 квітня 2013 року №24, від 3 травня 2013 року №28, від 17 травня 2013 року № 33 стало відкликання з органу ПФУ листом №431/02 від 25.02.2013 року довідок, на підставі яких ОСОБА_1 було призначено пенсію державного службовця та направлення наказу від 15.02.2013 року №9-к про "Скасування наказу начальника управління від 05.05.2010 року №63-к".
Скасування наказу в частині встановлення надбавки за вислугу років в розмірі 20% позбавило ОСОБА_1 права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" за наявності менш як 10 років стажу роботи на державній службі.
В своїх діях Відповідач 2 керувався Порядком здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.01.2007 року №4, оскільки мало відповідно до листа від 13.02.2013 року № 634/02 привести матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 до норм діючого законодавства та інше.
Фактично рішення комісії з питань призначення та виплати пенсії при управлінні Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області від 12 квітня 2013 року № 24, від 3 травня 2013 року № 28, від 17 травня 2013 року № 33 пов'язані безпосередньо з протиправним відкликанням довідок про заробітну плату ОСОБА_1, на підставі яких у 2010 році ій була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", та з прийняттям протиправних наказів від 12 лютого 2013 року № 9-к та від 26 березня 2013 року № 13-к, якими внесено зміни до наказу від 5 травня 2010 року № 63-к.
За наявності відкликання довідок та дійсних наказів від 12 лютого 2013 року № 9-к та від 26 березня 2013 року № 13-к, відповідач 2 діяв правомірно, оскільки позбавлений права їх оцінювати на предмет правомірності, за таких обставин в цій частині позову належить відмовити.
Крім того, задоволення позову в частині зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації направити до управління Пенсійного фонду України в Новоодеському районі Миколаївської області копію наказу начальника управління від 05.05.2010 року №63-к" та довідки про заробітну плату в якості державного службовця ОСОБА_1, на момент звільнення на пенсію, станом на 05.05.2010 року є достатнім способом забезпечення відновлення порушених прав позивача, оскільки стане підставою для перегляду пенсійної справи УПФУ в Новоодеському районі Миколаївської області.
Керуючись статтями 11, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії щодо відкликання довідок про заробітну плату ОСОБА_1, на підставі яких у 2010 році була призначена пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Визнати незаконними та скасувати наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації від 12 лютого 2013 року № 9-к та наказ начальника управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації від 26 березня 2013 року № 13-к, якими внесено зміни до наказу від 5 травня 2010 року № 63-к.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Новоодеської районної державної адміністрації зарахувати до стажу державної служби період перебування на лікарняному ОСОБА_1, з 22.04.2010 по 05.05.2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Суддя О.М. Мельник