Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Справа № 483/1318/13-ц
Провадження №2/483/419/2013
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2013 року м.Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Медюка С.О.,
при секретарі Поліщук А.Г.,
за участю:
прокурора Очаківської міжрайонної екологічної прокуратури Григорян Е.Р.
представника відповідача - Очаківської районної державної адміністрації
Камалєтдінової О.В.,
відповідачки ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м.Очакові цивільну справу за позовом виконувача обов'язків Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури до Очаківської районної державної адміністрації, ОСОБА_4, треті особи Миколаївське обласне управління водних ресурсів, Очаківське міськрайонне управління юстиції в Миколаївській області, Управління Держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області про скасування розпорядження Очаківської райдержадміністрації, визнання недійсним державного акту на право власності на землю та повернення землі,-
В С Т А Н О В И В:
В травні 2013 року Очаківський міжрайонний екологічний прокурор Дніпровської екологічної прокуратури звернувся до суду з зазначеною позовною заявою до Очаківської районної державної адміністрації, ОСОБА_4 (та ще до 36 осіб), треті особи - Миколаївське обласне управління водних ресурсів, Очаківське міськрайонне управління юстиції Миколаївської області, управління Держземагентства в Очаківському районі Миколаївської області.
Ухвалою Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 20 травня 2013 року вказаний позов роз'єднано в окремі провадження.
Позовні вимоги виконуючий обов'язки Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури мотивував наступним.
Внаслідок проведеної прокуратурою перевірки додержання вимог земельного та природоохоронного законодавства України при розпорядженні землями у межах території Солончаківської ради при наданні ОСОБА_4 у власність земельних ділянок з кадастровими номерами 4825184000:02:000:0518 площею 1,75 га та 4825184000:02:000:0519, площею 0,25 га, загальною площею 2 га, встановлено, що передача відбулась з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Розпорядження від 08 квітня 2011 року №109 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки, винесено в порушення норм Земельного кодексу України, Водного кодексу України та Закону України «Про державну екологічну експертизу», не було перевірено наявність обов'язкової державної експертизи такого проекту, спірна земельна ділянка розташована в законодавчо встановленій прибережній захисній смузі Дніпровсько-Бузького лиману, а отже не може перебувати у приватній власності.
На підставі зазначеного розпорядження відповідачці ОСОБА_4 видано державні акти на право власності на земельні ділянки серії ЯК №255348 та ЯК 255349 від 07 жовтня 2011 року, які підлягають скасуванню, а земельні ділянки - вилученню.
Посилаючись на зазначені обставини, прокурор, з врахуванням уточнених позовних вимог, просив: визнати незаконним та скасувати розпорядження Очаківської райдержадміністрації від 08 квітня 2011 року №109 «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України (37 чоловік) для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності не наданих у власність або користування в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519 загальною площею 2 га, вартістю 64400 грн. для ведення особистого селянського господарства та передачі її ОСОБА_4; визнати недійсним та скасувати вищезазначений державний акт на право власності на земельну ділянку; зобов'язати Очаківське міськрайонне управління юстиції Миколаївської області скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельні ділянки з кадастровими номерами 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519; повернути ці земельні ділянки у державну власність в особі Очаківської райдержадміністрації та зобов'язати управління Держземагентства в Очаківському районі внести зміни до державного земельного кадастру щодо власника земельниї ділянок.
В судовому засіданні прокурор, підтримала позов з підстав, зазначених вище, та просила про його задоволення.
Представник відповідача Очаківської районної державної адміністрації Камалєтдінова О.В. позов не визнала в повному обсязі з підстав зазначених в запереченні.
Відповідачка ОСОБА_4 у судовому засіданні позов не визнала.
Листом від 26 листопада 2013 року начальник Миколаївського обласного управління водних ресурсів Письменний С.М. просить розглянути справу без участі їх представника, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник третьої особи - Очаківського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи - управління Держземагентства у Очаківському районі Миколаївської області у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без участі представника, заперечила проти позову.
Вислухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного.
На підставі Розпорядження голови Очаківської районної державної адміністрації від 03 березня 2006 року №72 «Про надання громадянам України дозволу на розробку проекту відведення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області», надано дозвіл мешканцям Солончаківської сільської ради на розробку проектів відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області загальною площею 11 га згідно списку 8 осіб, серед яких значиться відповідачка ОСОБА_4
Як вбачається із матеріалів справи, на підставі Розпорядження Очаківської районної державної адміністрації від 08 квітня 2011 року «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України (37 чоловік) для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності не наданих у власність або користування в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області», ОСОБА_4 отримала у власність земельні ділянки загальною площею 2 га.
З довідки про присвоєння кадастрових номерів вбачається, що спірним земельним ділянкам присвоєно кадастрові номер 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519.
На підставі вказаного розпорядження, відповідачка ОСОБА_4 07 жовтня 2011 року отримала державні акти на право власності на земельну ділянку серії ЯК №255348 та серії ЯК №255349, загальною площею 2,0000 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства і які розташовані Миколаївська область, Очаківський район, Солончаківська сільська рада, за межами населеного пункту, що підтверджується їх копіями в матеріалах справи.
Мотивуючи свій позов, позивач зазначив, що спірні земельні ділянки відносяться до земель водного фонду, оскільки перебувають в законодавчо встановленій двохкілометровій прибережній захисній смузі Дніпровсько-Бузького лиману на відстані 235,83 м від водойми, що встановлено Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» та висновками Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області від 12 серпня 2010 року, Очаківського районного відділу земельних ресурсів від 28 лютого 2007 року, відділу Держкомзему у Очаківському районі Миколаївської області від 06 травня 2010 року та умовами відведення спірних земельних ділянок, завдання на виконання робіт, укладеного між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від 28 лютого 2005 року, які є складовою частиною проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок.
З такими висновками прокурора погодитись не можна виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.125 ЗК України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до положень ч.1 ст.19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Миколаївській області від 12 серпня 2010 року та умовами відведення спірних земельних ділянок, завдання на виконання робіт, укладеного між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 від 06 квітня 2005 року на які посилається позивач та які є складовою частиною проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок серед яких є спірні земельні ділянки, вказані земельні ділянки відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення.
Висновком Очаківського районного відділу земельних ресурсів від 28 лютого 2007 року встановлено обмеження щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
В висновку відділу Держкомзему у Очаківському районі Миколаївської області від 06 травня 2010 року за п.3.1 зазначено існуючу категорію та склад угідь на земельних ділянках згідно форми значиться, як сільськогосподарські землі - 5 рілля.
В листі від 12 листопада 2013 року №1953/1-28 начальник Управління держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області повідомив, що у відповідності до ст.ст.19, 20, 122 ЗК України (станом до 01 січня 2013 року) розпорядженням голови РДА від 08 квітня 2011 року №109 «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності не наданих у власність або користування в межах території Солончаківської сільської ради» та Українського класифікатора цільового використання земель, згідно наказу Державного комітету України по земельних ресурсах від 24 квітня 1998 року №14-1-7/1205 «Український класифікатор цільового використання землі», земельні ділянки віднесено до земель сільськогосподарського призначення - код цільового використання 2.2 - для ведення селянського господарства (рілля) .
В силу положень ч.ч.1, 2 статті 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії (цільове призначення) здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Враховуючи вказане, посилання позивача на зазначені вище висновки та висновки Очаківського районного відділу архітектури та містобудування від 13 березня 2007 року та 10 березня 2010 року, висновки Очаківської районної санітарно-епідеміологічної станції від 06 квітня 2007 року та від 16 червня 2010 року, які є складовою частиною проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок серед яких є спірні земельні ділянки, про належність цих земельних ділянок до земель водного фонду, не заслуговують на увагу.
У судовому засіданні не встановлено, що цільове призначення спірних земельних ділянок змінювалось. Доказів віднесення спірних земельних ділянок до земель водного фонду, суду не надано та в судовому засіданні не встановлено.
Крім цього, відповідно до п.б ч.1 ст.58 Земельного Кодексу України встановлено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.
Згідно ст.60 Земельного Кодексу України, вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Цією ж статтею передбачено, що прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.
Згідно ст.1 Водного кодексу України прибережна захисна смуга - частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони.
Відповідно до ст.88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Статтею 87 Водного кодексу України визначено, що зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами.
Відповідно до п.5 порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 486 від 08 травня 1996 року (далі - Порядок), розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації.
У межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання відповідно до статей 88-91 Водного кодексу України (п.4 Порядку).
Таким чином, фактичні розміри і межі прибережних захисних смуг існують не в силу їх законодавчого закріплення, а для визначення, встановлення та закріплення меж прибережної захисної смуги, та як наслідок віднесення цієї території до земель водного фонду. Законодавством України передбачений відповідний порядок, який полягає у розробці відповідного проекту та виділення на його підставі земель водоохоронних зон та прибережних захисних смуг.
З врахуванням викладеного вище, твердження позивача про віднесення спірних земельних ділянок до земель прибережної захисної смуги та категорії земель водного фонду, без надання відповідних доказів, що підтверджували б існування таких обставин та посилання на зазначені висновки, суд вважає безпідставними.
Крім цього, обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на порушення відповідачем Очаківською районною державною адміністрацією, при винесенні оскаржуваного розпорядження від 08 квітня 2011 року №109 «Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України (37 чоловік) для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності не наданих у власність або користування в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області», вимог ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», якою передбачено, що обов'язковій державній експертизі підлягають, зокрема, проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, а також проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок особливо цінних земель, земель водного фонду, природоохоронного, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Оскільки в судовому засіданні не знайшло свого підтвердження, те спірних земельних ділянок відносяться до земель водного фонду то в даному випадку проведення експертизи проекту землеустрою спірних земельних ділянок в порядку ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» не є обов'язковим.
З огляду на що суд приходить до переконання, що твердження позивача з приводу порушення відповідачем ст.9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», при винесенні оскаржуваного розпорядження від 08 квітня 2011 року №109 - є безпідставним.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно зі ст.1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Пунктом 21 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Федоренко проти України" від 30 червня 2006 року визначено, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути "існуючим майном" або коштами.
Виходячи зі змісту пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини "Стретч проти Сполученого Королівства" від 24 червня 2003 року майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади.
За висновком Суду в зазначеній справі «наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила. Оскільки ставиться питання про позбавлення особи права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, в такому випадку має місце «непропорційне» втручання у право особи на мирне володіння своїм майном, що є порушенням статті 1 Першого протоколу Конвенції».
Таким чином, в позові про позбавлення ОСОБА_4 права власності на набуте майно з огляду на наявність порушень при передачі земельних ділянок у власність з боку органу місцевого самоврядування не враховано, що самі по собі допущені органами публічної влади порушення не можуть бути безумовною підставою для визнання недійсними розпоряджень про передачу земельних ділянок та повернення спірного майна державі в порушення права власності набувача, якщо вони не допущені внаслідок винної, протиправної поведінки осіб, яким земельні ділянки були передані у власність.
Обґрунтовуючи позов, прокурор про наявність таких обставин не зазначав.
Крім цього, згідно ст.152 ЗК України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Статтею 153 ЗК України передбачено, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим кодексом та іншими законами.
Виходячи із змісту заявлених прокурором позовних вимог, суд приходить до висновку, що предметом спору у справі є саме примусове припинення права власності на землю шляхом визнання недійсними державних актів на право власності на землю.
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах від 12 вересня 2012 року розглянув справу № 6-71 цс 12, предметом якої був спір про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, виданий на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації. При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив висновок, відповідно до якого в разі, якщо на підставі розпорядження органу державної влади в особи виникло право власності на земельну ділянку, позбавити її цього права цей орган може лише з підстав і за умов, передбачених ст.ст.140-149 Земельного Кодексу України, а не шляхом подальшого скасування розпорядження про передачу земельної ділянки у власність особи, нехай навіть і вищестоящим органом державної влади.
Порядок припинення прав на землю регулюється главою 22 ЗК України.
Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених ст.ст. 140-149 ЗК України.
Перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку визначений ст. 140 ЗК України.
Так, підставами припинення права власності на земельну ділянку є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом. Указаний перелік є вичерпним.
Отже, такої підстави припинення права власності на земельну ділянку, як скасування рішення органу виконавчої влади, на підставі якого було видано державний акт на право власності на земельну ділянку, ЗК України не передбачено.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що оскаржуване розпорядження приймалось Очаківською районною державною адміністрацією за результатами розгляду проекту відведення земельної ділянки, на підставі погоджувальних матеріалів щодо відповідності матеріалів проекту відведення вимогам земельного законодавства, чинного на час прийняття рішення.
З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав вважати розпорядження Очаківської районної державної адміністрації від 08 квітня 2011 року №109 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок таким, що прийняте з порушенням, оскільки не порушено сам порядок його прийняття, а правомірність такого рішення ґрунтується на технічній документації та проекті із землеустрою, який складено у відповідності до нормативно-правових актів.
Відсутність державної екологічної експертизи проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 емельних ділянок при складанні технічної документації не може вважатися таким порушенням, оскільки не доведена належність цих ділянок до земель водного фонду.
Державний акт на право власності на земельну ділянку є правовстановлюючим документом, який видається на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тому вимога про скасування державного акту на право приватної власності на земельну ділянку є похідною і суд не вбачає підстав для задоволення вимог про визнання недійсним державних актів та повернення земельних ділянок у державну власність в особі Очаківської районної державної адміністрації.
На підставі вище викладеного, суд вважає за необхідне в задоволені позову відмовити у повному обсязі.
Крім того, у порядку, передбаченому ч.4 ст.88 ЦПК України, підлягає компенсації за рахунок держави судовий збір, від сплати якого при зверненні до суду із цим позовом прокурор звільнений.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову виконувача обов'язків Очаківського міжрайонного екологічного прокурора Дніпровської екологічної прокуратури до Очаківської районної державної адміністрації, ОСОБА_4, треті особи Миколаївське обласне управління водних ресурсів, Очаківське міськрайонне управління юстиції в Миколаївській області, Управління Держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області про визнання незаконним та скасування розпорядження заступника Очаківської райдержадмніністрації № 109 від 08 квітня 2011 року "Про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України (37 чоловік) для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності не наданих у власність або користування в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області" в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519 загальною площею 2 га, вартістю 64400 грн. для ведення особистого селянського господарства та передачу їх у власність ОСОБА_4; визнання недійсними та скасування виданих відділом Держкомзему у Очаківському районі Миколаївської області державних актів серії ЯК №255348 від 07.10.2011 року та ЯК №255349 від 07.10.2011 року, зареєстровані в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 482510001000916 та № 482510001000917 на право власності ОСОБА_4 на земельні ділянки загальною площею 2 га, експертна грошова оцінка яких становить 64400 грн., в межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області; зобов'язання Очаківського міськрайонного управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на земельні ділянки з кадастровими номерами 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519, розташованих у межах території Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, на підставі державних актів серії ЯК №255348 від 07.10.2011 року та ЯК №255349 від 07.10.2011 року; повернення земельних ділянок загальною площею 2 га (кадастрові номери земельних ділянок 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519), що розташовані в межах Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області у державну власність в особі Очаківської райдержадміністрації; зобов'язання Управління Держземагенства в Очаківському районі Миколаївської області внести до державного земельного кадастру інформації про власника земельних ділянок з кадастровими номерами 4825184000:02:000:0518 та 4825184000:02:000:0519, що розташовані в межах Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області - Очаківської райдержадміністрації, - відмовити.
Витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: