Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2013 р. Справа №805/15546/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:30
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бойка М.І.
при секретарі судового засідання Кусти Ю.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фокстрот-Донецьк Авто» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецької області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.10.2013 р. № 0000822208
за участю представників сторін:
від позивача: Гороховського Є.М., Сергєєвої В.Є.,
від відповідача: Шульга О.В., Давиденко Г.І.,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фокстрот-Донецьк Авто» (далі за текстом - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецької області, мотивуючи позовні вимоги тим, що за результатами документальної невиїзної перевірки ТОВ «Фокстрот - Донецьк Авто» щодо правомірності формування залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів з терміном виникнення понад 1095 днів по декларації з податку на додану вартість за травень 2013 року податковим органом складено акт від 8 жовтня 2013 року № 387/05-63-22-08/33838580. Відповідно до вказаного акту податковим органом було вказано на порушення позивачем ст. 102, пункту 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, а саме: завищення суми залишку від'ємного значення по декларації з податку на додану вартість за травень 2013 року у розмірі 162 569 грн. На підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення - рішення форми від 22.10.2013 року № 0000822208, згідно з яким позивачеві зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 162 569,00 грн. Позивач не погоджується із спірним податковим повідомленням-рішення, та просив його скасувати.
Відповідно до листа Державної податкової служби України від 12.01.2012р. №808/7/15-3417-16, у якому було зазначено, що платник, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподаткованих поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.
Крім того, позивачем зазначено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.09.2013р. по справі № 805/7960/13-а, щодо від'ємного значення, відображеного позивачем в податковій декларації за січень 2013 року, позов було задоволено на користь позивача та набрало чинності.
Таким чином, відображене позивачем в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за травень 2013 року та додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за травень 2013 року у розмірі 4 392 507 грн. з врахуванням суми податку на додану вартість у розмірі 162 569 грн., що виникло у квітні 2010 року, здійснено у відповідності до вимог ст. 200 Податкового кодексу України та п.п.4.6.6. п.4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. № 1492.
Позивач просив, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.10.2013 р. № 0000822208.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позові, просив позов задовольнити
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надав письмові заперечення на адміністративний позов ТОВ «Фокстрот - Донецьк Авто» просив відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування заперечень посилався на ст. ст. 44, 75, 102 Податкового кодексу України, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України та зазначив, що строки давності та їх застосування на час виникнення права на отримання позивачем бюджетного відшкодування регламентуються ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» та на теперішній час - ст. 102 Податкового кодексу України, якими встановлений загальний строк давності - 1095 днів, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була подана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задовольню.
Судом встановлено, що у червні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фокстрот-Донецьк Авто» подало до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області, податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2013 року, в якій визначило у рядку «24» залишок від'ємного значення, заявленого до бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість по деклараціям попередніх звітних періодів з квітня 2010 року по квітень 2013 року у розмірі 4 392 507 грн.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач не подавав заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, а тому відповідну суму залишку від'ємного значення у розмірі 4 392 507 грн. було відображено в рядку 24 залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду податкової декларації за травень 2013 року.
До складу залишку від'ємного значення згідно додатку №2 до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2013 року, відповідачем включено суму ПДВ у розмірі 162 569 грн., яка виникла у квітні 2010 року.
Так, позивачем до суду були надані завірені належним чином копії податкової накладної від 02.11.2007р., договір №02-02-07 від 01.06.2007р. та додаткові угоди до нього, а також виписку Першого Українського Міжнародного банку України № 43 від 02.11.2007р. про сплату позивачем вартості будівельних робіт за договором підряду №02-02-07 від 01.06.2007р. між позивачем та ВАТ «ЮРТ - Індастрі», які підтверджують правомірність включення до податкового кредиту наступних періодів від'ємного значення ПДВ, яке виникло у квітні 2010 року.
За результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки податковим органом була проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Фокстрот - Донецьк Авто» щодо правомірності формування залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів з терміном виникнення понад 1095 днів по декларації з податку на додану вартість за травень 2013 року, на підставі якої було складено акт від 08.10.2013 року № 387/05-63-22-08/33838580, в якому вказано на порушення ст.. 102, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України та наказу Державної податкової адміністрації України від 25.11.2011 року про Порядок заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 17.12.2012 року, зареєстрованого в Мінюсті України 08.01.2013 року за № 79/22611. В результаті чого завищено суму залишку від'ємного значення по декларації з податку на додану вартість за травень 2013 року у розмірі 162 569,00 грн.
На акт перевірки позивачем 15.10.2013 подані заперечення, на які відповідач надав відповідь від 22.10.2013 року про залишення заперечень без розгляду з підстав порушення позивачем граничного строку для розгляду наданих заперечень.
На підставі вказаного акту перевірки, податковим органом було прийняте податкове повідомлення-рішення форми «В4» від 22 жовтня 2013 року № 0000822208, яким позивачу було зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 162 569,00 грн.
Відповідно до пункту 14.1.18 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно пункту 200.1 статті 200 вказаного Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (пункт 200.4 статті 200 Кодексу).
Підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит визначено як суму, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначеного згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно п.п.200.6 та 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.3 цієї ж статті).
Згідно пп."б" п. 200.4 ст. 200 ПКУ залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно п.п. 4.6.6 п. 4.6 Розділу 5 наказу ДПА України від 25.11.2011 року № 1492, яким затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (далі - Порядок), зареєстрованого Міністерстві юстиції України від 16.02.2011 року за N 197/18935, залишок від'ємного значення і бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься, до декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем включено до 24 рядку декларації з податку на додану вартість за травень 2013 року залишки від'ємного значення, які після бюджетного відшкодування включаються до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 4 392 507,00 грн., в тому числі суму ПДВ у розмірі 162 569 грн., яка виникла у квітні 2010 року.
У свою чергу, п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу передбачено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Суд зазначає, що положення вищенаведеної норми регулюють виключно питання повернення надміру сплачених грошових зобов'язань та відшкодування сум податку на додану вартість і саме для вирішення цих питань законодавець встановлює 1095-денний термін і будь-яких обмежень щодо строків відображення податкового кредиту та перенесення залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового кредиту, Податковий кодекс України не містить.
Таким чином, ні Податковим кодексом України, ні Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, не передбачено обмежувальних строків для врахування залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду.
Крім того, суд зазначає, що позивач до податкового органу не подавав заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, що також не заперечувалось представниками відповідача у судовому засіданні.
Отже, строк у 1095 днів, передбачений законом для обмеження терміну застосування показників від'ємного значення, для позивача спливати не почав.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фокстрот-Донецьк Авто» до Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.10.2013 р. № 0000822208, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецької області від 22.10.2013 р. № 0000822208.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фокстрот-Донецьк Авто» судові витрати в розмірі 330 (триста тридцять) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 13 грудня 2013 року у присутності представників сторін. Постанова у повному обсязі буде складена 18 грудня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бойко М.І.