Постанова № 3645430, 07.04.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2009
Номер справи
2-а-8520/08/1270
Номер документу
3645430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

                                                                                    Головуючий у 1 інстанції – Качуріна Л.С.

                                                                                                     Суддя-доповідач -  Нікулін О.А.

                                                                      

                                                                       

                                                    

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

   

П О С Т А Н О В А

                Іменем України

м. Донецьк                                                                                              07   квітня  2009року                                                                                                      справа № 2-а- 8520 /08/1270

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого     суддіНікуліна О.А.суддів:

при секретарі

за участі:

представника позивача

представника   відповідача                                               Сіваченка  І.В., Дяченко С.П.

Стєблєві   О.Л.   

не з*явився

Королько Л.О.розглянувши у відкритому

апеляційну скаргусудовому засіданні

Державної   податкової    інспекції  у    Лутугинському  районі   Луганської  області на постанову              Луганського  окружного  адміністративного  від06  жовтня    2008 року по справі№ 2-а-8520/08/  за позовомДержавного  підприємства «З ліквідації  збиткових    вугледобувних,   вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфрестуктуризація» в особі  відокремленого підрозділу «Луганська  виконавча  дирекція   з ліквідації  шахт»доДержавної   податкової  інспекції  у   Лутугинському  районі     Луганської   області проскасування  податкових   повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И  Л  А :

            У   квітні    2008 року   позивач  звернувся з  позовом  до  відповідача про   скасування   податкових  повідомлень рішень.

            Постановою Луганського  окружного   адміністративного   суду  від 06 жовтня  2008 року  позовні вимоги  задоволені  у повному  обсязі.

            Зазначеною постановою  скасовано податкові повідомлення-рішення від 03.04.2008 року №0000592301/0 на суму 6032,25 грн., №0000562301/0 на суму 981,90 грн., №0000572301/0 на суму 468,49 грн., №0000582301/0 на суму 2270,35 грн., прийняті ДПІ у Лутугинському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», щодо визначення податкових зобов'язань з податку на землю згідно акту перевірки від 27.03.2008 року №225/23-32449971, складеного Стахановською ОДПІ в Луганській області.

            З  постановою суду першої інстанції не погодився  відповідач  по справі                 та звернувся  з апеляційною скаргою на неї,  в якій  зазначено, що суд  першої інстанції  порушив    норми матеріального  права,  внаслідок чого   неправильно  вирішив   справу, вважає, що    постанова підлягає скасуванню з наступною  відмовою у  задоволенні   позовних  вимог у повному    обсязі. 

            Заслухавши доповідь  судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної  скарги,  колегія   суддів  дійшла   висновку,   що    апеляція    підлягає    задоволенню.

Задовольняючи  позовні   вимоги,   суд  першої  інстанції  виходив  з наступного.

Позивач - Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних ї вуглепереробних підприємств», зареєстроване на державній власності згідно з наказами Міністерства палива та енергетики України від 05 червня 2003 року №280 від 21.01.2004 року №32 і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25.07.2005 року №1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 05.10.2005 року №1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005 року №417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів   державних   підприємств   та   повноважень   з   управління   корпоративними  правами держави щодо господарських товариств».

Згідно пункту 2.1. Статуту, затвердженого Міністром вугільної промисловості наказом №48 від 25.01.2006 року та зареєстрованого виконавчим комітетом Стахановської міської ради Луганської області 31.01.2006 року, підприємство створено з метою реорганізації та виконання робіт з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств Луганської області за рахунок коштів державного бюджету та реалізації державної політики в цій галузі з урахуванням соціальної значимості, масштабності та тривалості ліквідації підприємств, без мети одержання прибутку.

Згідно довідки №358 від 16.08.2007 року ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» є клієнтом управління Державного казначейства у м. Стаханові, має статус одержувача коштів державного бюджету і повністю фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету України.

ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» припинило свою діяльність шляхом реорганізації - приєднання до державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних,             вуглепереробних            та            торфодобувних             підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» на підставі наказу Мінвуглепрому України №612 від 29.12.2007      року.      Згідно      цього      наказу      «Укрвуглеторфреструктуризація»      є правонаступником        усіх        майнових        прав        та        обов'язків        ДП        ОД «Луганськвуглереструктуризація». Наказом ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» №9 від 15.02.2008   року створений відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» «Луганська виконавча дирекція з ліквідації шахт». Стахановською ОДПІ Луганської області проведена позапланова виїзна тематична перевірка ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» з питань достовірності нарахування земельного податку та застосування пільги по земельному податку за період з 01.07.2005 року по 31.03.2007 року. Та складений акт №225/23-32449971 від 27.03.2008 року. За висновками акту від 27.03.2008 року №225/23-32449971 ДПІ у Лутугинському згідно з підпунктом 4.2.2. пункту 4.2. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та держаними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000 року прийняті податкові повідомлення-рішення про визначення

зобов'язання з земельного податку на загальну суму 9752,99 грн. в тому числі штрафні санкції 3250,99 грн., а саме:

- 0000592301/0 від 27.03.2008 року на суму 6032,25 грн. в тому числі за основним платежем - 4021,5 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 2010,75грн. - 0000562301/0 від 27.03.2008 року на суму 981,90 грн. в тому числі за основним платежем - 654,6 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 327,3грн. - 0000572301/0 від 27.03.2008 року на суму 468,49 грн. в тому числі за основним платежем - 312,33грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 156,16 грн. - 0000582301/0 від 27.03.2008 року на суму 2270,35 грн. в тому числі за основним платежем - 1513,57 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 756,78 грн. Суд першої  інстанції виходив  з того, що Закон України від 21.12.2000 року №2181-111 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181-111), є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п.2.1. ст. 2 Закону №2181-111 контролюючими органами є податкові органи - стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1 -2.1.3 цього пункту.

Статтею 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХП «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-ХП) передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленими законами, мають право:

здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, незалежно від способу їх подачі).

-    застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів суми недоїмки, пені, у випадках та у розмірах, встановлених законами України.

Проте, статтею 12 Закону України «Про плату на землю» №2535-ХП від 03.07.1992 року із змінами та доповненнями, встановлені пільги окремим категоріям платників земельного податку. Зокрема, п.3 частини 1 статті 12 цього закону від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.

Суд  прийшов  до висновку, що ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.

Організація основного виду діяльності, тобто виконання всього комплексу робіт по закриттю та ліквідації шахт, рекультивація промислових площ, охорони навколишнього середовища та екологічної безпеки, здійснюються в межах проектних завдань, розроблених державними інститутами з проектування та будівництва підприємств вугільної промисловості.

Згідно листа №17673/15-314 від 24.11.2004 року ДПА в Луганській області  за дорученням ДПА України від 01.11.2004 року №21100/7/15-3417 щодо питань, пов*язаних зі сплатою земельного податку повідомило головного інженера ДВАТ «Луганськдіпрошахт» про те, що зокрема до складу ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» згідно наказів Міністерства палива та енергетики передані на ліквідацію основні фонди і земельні ділянки 35 шахт ліквідованих, або які

знаходяться в стадії ліквідації. Зазначене підприємство зареєстровано як державне підприємство, має форму власності за КФВ - загальнодержавну, що підтверджується довідкою №37979 від 11.03.2004 року з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

У листі також роз*яснюється, що статтею 12 Закону України «Про плату на землю» №2535-ХП від 03.07.1992 року встановлено пільги окремим категоріям платників. Зокрема пунктом 3 частини першої ст. 12 Закону звільнені від сплати земельного податку органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету.

Таким чином, роз'яснює ДПА в Луганській області, ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» користується пільгою по земельному податку та надає розрахунки на земельні ділянки шахт, які входять до складу підприємства до відповідних податкових служб.

            З огляду на викладене суд  першої   інстанції  вважав, що податковий орган безпідставно прийняв податкові повідомлення-рішення щодо визначення позивачу податкового зобов'язання з податку на землю.

            Проте,   колегія  суддів   на  може погодитися  з висновками  суду першої інстанції з огляду на наступне.

           Відповідно  до статті 198   КАС України   суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін; змінити постанову суду;  скасувати її та прийняти нову постанову суду;   скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі;  визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі;   скасувати постанову суду і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

            Відповідно до статті 202   КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є:  неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;   недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими;   невідповідність висновків суду обставинам справи;   порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

            Висновки  суду   першої  інстанції  не відповідають  обставинам  справи,  що  потягло помилкове  вирішення  справи.

            Визначаючи    позивача, як   особу, що повністю    утримується  за  рахунок  бюджетних коштів,   суд першої  інстанції не врахував, що    діяльність позивача   має  прибуткових  характер,    зазначений  прибуток  отримується  від безпосередньої  діяльності з ліквідації  шахт  та  в    подальшому  використовується  в     діяльності  підприємства.    Позивач   є   платником  податку   на  прибуток.

            Ознаки   позивача  не відповідають    вимогам  ст.2 БК  України. Позивач  утримується  не лише  за  рахунок   бюджетних  коштів.  За вказаних  умов  висновок  про те, що    позивач  має  пільги з   плати  податку  на землю   є   помилковим. 

       З   урахуванням викладеного  колегія суддів  вважає, що    суд  першої інстанції  не дотримався  норм  матеріального   права   під час вирішення   справи, судове  рішення  підлягає   скасуванню  з    відмовою   у задоволенні позовних   вимог.

            На підставі   викладеного,  керуючись ст. 198, 202, 205, 207  КАС України,    колегія   суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

           

            Апеляційну  скаргу   державної  податкової  інспекції    у   Лутугинському  районі  Луганської  області  на постанову    Луганського  окружного  адміністративного  суду  від    06  жовтня    2008 року  -  задовольнити.

            Постанову  Луганського  окружного  адміністративного  суду  від   06 жовтня   2008  року скасувати.

             У задоволенні   позовних вимог Державного  підприємства «З ліквідації  збиткових    вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфрестуктуризація» в особі  відокремленого підрозділу «Луганська  виконавча  дирекція   з ліквідації  шахт»  до  державної  податкової  інспекції   у   Лутугинському  районі  Луганської    області   про скасування   податкових повідомлень-рішень – відмовити.

            Постанова  за наслідками  апеляційного  перегляду набирає  законної сили з    моменту проголошення  та  може  бути оскаржена до   Вищого   Адміністративного   суду  України   протягом  1    місяця  з дня складення   у повному обсязі.

            У повному обсязі  постанова   складена    10   квітня        2009 року.

 

Головуючий                                                                                       О.А.Нікулін

Судді                              /підписи/                                                     І.В.Сіваченко

                                                                                                             С.П.Дяченко

З  оригіналом   згідно.

Суддя                                                                                      О.А.Нікулін