Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2013 р. Справа № 805/15889/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосуд І.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
07.11.2013 територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи по експлуатації електрообладнання з вичерпним терміном експлуатації. Позовні вимоги мотивує тим, що під час перевірки експлуатації електромеханічного обладнання шахти «Лісова», технічної документації головного енергетика та повідомлення від 24.10.2013 № 9/09-2056 було виявлено 3 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких всі 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, позивач звернувся до суду та просив застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи по експлуатації електрообладнання з вичерпним терміном експлуатації.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2013 було відкрите скорочене провадження у даній справі.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2013 було здійснено перехід із скороченого провадження до розгляду справи за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача Лукін К.О. позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засіданні не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки (арк. справи 77). 20.11.2013 через відділ діловодства та документообігу надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що визнає виявлені Державною інспекцією нагляду у енергомеханічному господарстві та гірничого контролю Донецького гірничого округу порушення, які викладені в акті від 05.11.2013 № 026-9/94. Також зазначив, що, згідно з проектом ліквідації шахти «Лісова», затвердженого Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, ліквідуємо шахта працює у водовідливному режимі та має гідрозв'язок з діючими шахтами «Прогрес» ДП «Торезантрацит» та «Зоря» ДП «Сніжнеантрацит». Вимкнення працюючого електрообладнання на шахті «Лісова» приведе до припинення життєдіяльності цієї шахти та збільшенню притоку води у виробітки шахт «Прогрес» і «Зоря» та зможе спричинити негативні наслідки у вигляді затоплення гірничих виробіток. Крім того, на даний час у гірничих виробітках шахти «Лісова» має місце діюча пожежа, що створює аварійну ситуацію у зв'язку з тим, що продукти горіння проникають у рудничну атмосферу шахти. У випадку зупинення вентилятора головного провітрювання, концентрація угарного газу у гірничих виробітках досягне кількості небезпечної для життя людей. У зв'язку з викладеним, просили суд в частині позовних вимог про негайне виконання рішення позивачу відмовити та у порядку статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, відстрочити негайне виконання постанови на 6 місяців з дня її винесення (арк. справи 28 - 29). Крім того, 05.12.2013 через відділ діловодства та документообігу, представник відповідача надав заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
За таких обставин та враховуючи приписи частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстроване у встановленому законом порядку в якості юридичної особи 03.07.2003 (код ЄДРПОУ 32442610, адреса: 86132, Донецька область, місто Макіївка, вулиця Успенського, будинок № 3 «Б»), що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ управління статистики у місті Макіївці № 454505 (арк. справи 40). Відповідач здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого наказом Міністра енергетики та вугільної промисловості України від 10.05.2011 № 110 (арк. справи 32 - 39).
«Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» є відособленим структурним підрозділом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» без права юридичної особи, що підтверджується положенням відособленого структурного підрозділу, затвердженого Генеральним директором ДП «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» Панішко О.І. 01.04.2013 (арк. справи 41 - 44).
На підставі наказу Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області від 21.06.2013 № 680 (арк. справи 20 - 21) та направлення на проведення перевірки від 05.11.2013 № 598 (арк. справи 16), Державною інспекцією нагляду у енергомеханічному господарстві та гірничого контролю Донецького гірничого округу 05.11.2013 було проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) відособленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» з питань дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у частині перевірки повідомлення від 24.10.2013 № 9/09-2056.
За наслідками перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) було складено акт від 05.11.2013 № 026-9/94 (арк. справи 9 - 11).
Згідно з висновками акту перевірки, встановлено 3 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких всі 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- у березні 2013 року було вичерпано термін дії 3 в/в комірок РВД-6 у приміщенні ВГП і 3 комірок КРУВ-6 використовуваних у ЦПП 9 горизонту, що є порушенням пункту 14 глави 2 розділу VIII НПАОП 10.1-01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- у березні 2013 року було вичерпано термін дії пересувної трансформаторної підстанції ТСВП-250/6/06 встановленого у РП 13гор., що є порушенням пункту 14 глави 2 розділу VIII НПАОП 10.1-01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»;
- у червні 2013 року було вичерпано термін дії 15 в/комірок РВД-6 встановлених у ЦПП 9 і 14 горизонтів, що є порушенням пункту 14 глави 2 розділу VIII НПАОП 10.1-01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах».
Станом на час розгляду справи, порушення, встановлені під час перевірки відособленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» у встановлений законом спосіб та термін не усунені.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 408/2011 Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно з пунктом 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року № 186-к територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно зі статтею 38 Закону України «Про охорону праці», державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до підпункту 2.26 Положення № 826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, під час проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки встановлені порушення норм чинного законодавства, які відповідачем не усунені.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення вимог, зазначених у частині 1 цієї статті.
Оскільки порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача у встановлений час та спосіб не усунені, існує загроза життю та здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного шляхом повного зупинення роботи по експлуатації електрообладнання з вичерпним терміном експлуатації.
Щодо клопотання представника відповідача про відстрочення виконання постанови на 6 місяців з дня її прийняття суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Разом з тим, частиною другою цієї ж статті встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Таким чином, постанова суду у даній справі підлягає негайному виконанню, що виключає можливість відстрочення її виконання. Крім того, продовження використання відповідачем електрообладнання з вичерпним терміном експлуатації створює загрозу життю та здоров'ю людей, з огляду на що, суд відмовляє відповідачу у відстроченні виконання постанови.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, питання про перерозподіл судових витрат не вирішується.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7 - 14, 17 - 20, 69 - 72, 86, 94, 122 - 154, 158 - 163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити повністю.
Застосувати до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (код ЄДРПОУ 32442610, адреса: 86132, Донецька область, місто Макіївка, вулиця Успенського, будинок № 3 «Б») в особі відокремленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» (код ЄДРПОУ 37112123, адреса: 86211, Донецька область, місто Шахтарськ, вулиця Крупської, будинок № 20) заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення роботи по експлуатації електрообладнання з вичерпним терміном експлуатації.
Відмовити Державному підприємству «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі відокремленого структурного підрозділу «Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт» в особі ліквідуємої шахти «Лісова» у відстроченні виконання постанови строком на шість місяців з дня її прийняття.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Старосуд І.М.