Постанова № 36435830, 25.12.2013, Берестовський районний суд міста Макіївки (до 25.04.2025 - Червоногвардійський районний суд м. Макіївки)

Дата ухвалення
25.12.2013
Номер справи
271/4730/13-а
Номер документу
36435830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

25.12.2013

Справа №271/4730/13-а

Провадження №2-а/271/125/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2013 року. Червоногвардійський районний суд міста Макіївки у складі головуючого судді: Кулик Т.Г.

при секретарі: Данилик Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Макіївці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської райадміністрації Макіївської міської Ради про оскарження неправомірних дій та стягнення недоотриманої компенсаційної суми на оздоровлення за 2013 рік, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради про оскарження неправомірних дій та стягнення недоотриманої компенсаційної суми на оздоровлення за 2013 рік, вказуючи, що він є інвалідом 2 групи після ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради. Згідно ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому передбачені щорічні компенсаційні виплати на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Мінімальна заробітна плата за 2013 рік складала 1147 гривень, тому щорічна виплата повинна дорівнювати 1147 х 5 = 5735 гривень. Таким чином, заборгованість суми на оздоровлення за 2013 рік складає 5615 гривень.

Позивач у судовому засіданні просив визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з УПСЗН Червоногвардійської райадміністрації Макіївської міської Ради невиплачені компенсаційні суми на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 5615 гривень.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що згідно частини другої статті 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Бюджетним кодексом України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать Положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону України «Про державний бюджет України». Тому при виплаті компенсації на оздоровлення громадянам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи УПСЗН керується постановою КМУ від 12.07.2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою встановлено розмір компенсації для інвалідів ІІ групи 120,00 гривень. Щорічна компенсація на оздоровлення Позивачу за 2013 рік була нарахована у розмірі 120,00 гривень та виплачена 15.05.2013 року.

Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши надані докази, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 дійсно є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається та дії принцип верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як розяснено постановою Пленуму Верховного Суду України №9 від 01 листопада 2006 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону).

Виходячи із загальних засад пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами, при вирішенні цього спору підлягають застосуванню ст. 19 Конституції України та ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про державний бюджет на 2013 рік».

Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи виплачується у розмірі пяти мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплат.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» дійсно Кабінету Міністрів України надано в 2013 році функції щодо встановлення порядку та розміру соціальних виплат, які залежать від рівня мінімальної заробітної плати. Проте, Кабінет Міністрів України не скористався у 2013 році повноваженнями щодо встановлення порядку та розміру соціальних виплат, що залежить від рівня мінімальної заробітної плати, не прийняв відповідні постанови.

Оскільки щорічна компенсація на оздоровлення ОСОБА_1 за 2013 рік була нарахована у розмірі 120,00 гривень та виплачена 15.05.2013 року, а з даним позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 22.08.2013 року, тому Позивач не пропустив строк звернення до суду з цим позовом з підстав, передбачених ст.ст.99, 100 КАС України.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір на користь держави не підлягає стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської районної адміністрації Макіївської міської Ради, оскільки позивач відповідно Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» був звільнений від сплати державного мита під час звернення до суду із адміністративним позовом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 70,71, 89, 94, 99, 100, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської райадміністрації Макіївської міської Ради щодо невиплати ОСОБА_1 суми на оздоровлення за 2013 рік у повному обсязі - неправомірними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Червоногвардійської райадміністрації Макіївської міської Ради на користь ОСОБА_1 недоотриману компенсаційну суму на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 5615 (пять тисяч шістсот п'ятнадцять) гривень 00 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: