Ухвала суду № 36406188, 11.12.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.12.2013
Номер справи
2а-3241/10/0970
Номер документу
36406188
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2013 р. Справа № 8584/11/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Дяковича В. П., Рибачука А. І.;

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Машинобудівний завод "Автоливмаш" до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинними і скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання утриматися від вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

14 вересня 2010 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Машинобудівний завод "Автоливмаш" до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинними і скасування податкових повідомлень-рішень за №0008071503 від 26.07.2010 року, за №0008071503/2 від 21.09.2010 року та зобов'язання утриматися від вчинення дій.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що відповідачем в порушення вимог абзацу 8 статті 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про систему оподаткування» оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями протиправно визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 260 486,67 грн., оскільки висновки викладені в акті перевірки, на підставі яких винесено вказані рішення, сформовані виходячи із пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», положення якого визнані у судовому порядку незаконними. Зокрема, позивачем в 2009 році та 2010 році за використання комунальних земель Івано-Франківської міської ради подано до відповідача відповідні податкові розрахунки земельного податку, розмір якого, визначений з урахуванням діючої нормативної грошової оцінки землі, та сплачений в повному обсязі до бюджету.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року про визначення товариству з обмеженою відповідальністю "Машинобудівний завод "Автоливмаш" (ідентифікаційний код 30858384) податкового зобов'язання в розмірі 173 657,78 грн. та застосування фінансових санкцій у розмірі 86 828,89 грн. по земельному податку. В решті позову відмовлено.

Зазначену постанову мотивовано тим, що положення пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визнанні незаконними, на підставі яких відповідачем в акті перевірки за №11792/15-3 зроблено висновок про заниження позивачем земельного податку на 2009 рік та на 2010 рік, і який був підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги, апелянт покликається на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, не надано належної оцінки всім доказам у справі. Апелянт зазначає, що згідно з ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земель в межах населеного пункту незалежно від цільового призначення земель проводиться не рідше одного разу на 5-7 років. Після закінчення терміну дії існуюча нормативна грошова оцінка земель вже не відповідає вимогам економічного регулювання земельних відносин та вимогам законодавства, вважає, що повинне застосовуватись рішення Івано-Франківської міської ради XXIX сесії п'ятого демократичного скликання від 10.07.2008 року, яким затверджена нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка вступила в силу з дати прийняття цього рішення.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає можливим проведення розгляду справи за їхньої відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Встановлено, що відповідач використовує землі комунальної власності Хриплинської та Микитинецької сільських рад Івано-Франківської міської ради та у відповідності до статті 2 Закону України «Про плату за землю» являється платником земельного податку.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Позивачем 30.01.2009 року, 21.01.2010 року та 29.01.2010 року у відповідності до статті 14 Закону України «Про плату за землю» подано відповідачу податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік та 2010 рік відповідно, де ним розраховано суми вказаних зобов'язань в розмірі 64 109,88 грн. на 2009 рік та в загальному розмірі 204 122,04 грн. на 2010 рік. Дані самостійно задекларовані зобов'язання відповідач станом на день подання позову в повному обсязі сплатив.

Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську 13.07.2010 року було проведено невиїзну документальну перевірку платника земельного податку товариства з обмеженою відповідальністю «Машинобудівний завод «Автоливмаш» за період 2009-2010 років, за результатами якої складено акт за №11792/15-3 від 13.07.2010 року. Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем статті 14 Закону України «Про плату за землю», пункту 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку та підпункту «а» підпункту 4.1.4. пункту 4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» внаслідок чого занижено земельний податок на 2009 рік на 91 606,66 грн. та на 2010 рік на 196 922,62 грн., всього на 288 529,28 грн.

26.07.2010 року Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську за результатами перевірки позивача, із урахуванням переплати останнім земельного податку за вказаний період, прийнято податкове повідомлення-рішення за №0008071503, згідно якого позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 260 486,67 грн., в тому числі 173 657,78 грн. за основним платежем та 86 828,89 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. Зазначене вище податкове повідомлення-рішення було залишено без змін.

Суд першої інстанції також встановив, що постановою Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року у справі №2а-1965/2009 за позовом відкритого акціонерного товариства «Родон», відкритого акціонерного товариства «Полімер», відкритого акціонерного товариства «Промприлад», відкритого акціонерного товариства «Будівельні матеріали», відкритого акціонерного товариства «Залізобетон», відкритого акціонерного товариства «Індуктор» до Івано-Франківської міської ради, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача - Державне підприємство Міністерства оборони України «63 котельно-зварювальний завод», відкрите акціонерне товариство «Івано-Франківський

локомотиворемонтний завод», закрите акціонерне товариство «Солід», третя особа без

самостійних вимог на стороні відповідача - Державна податкова інспекція м. Івано-

Франківська, визнано незаконним пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10

липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста

Івано-Франківська». Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року у справі №2а-1965/09/0907 апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради задоволено, постанову суду першої інстанції скасовану та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року у справі №-35155/10, №-35475/10 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року скасовано, а постанову Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року залишено в силі.

Відповідно до вимог статей 72, 255 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Відповідно до частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Колегія суддів із врахуванням наведеного погоджується із висновком про те, що нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю.

Відповідно до приписів статей 14, 17, 20 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно частини 3 статті 27 Бюджетного кодексу України Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Статтею 4 цього Кодексу встановлено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Таким чином, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, тому суд касаційної інстанції прийшов до переконливого висновку про неправомірність рішення відповідача в частині введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року.

З урахуванням наведеного вище, та тим, що на момент розгляду даної адміністративної справи положення пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визнанні незаконними, на підставі яких відповідачем в акті перевірки за №11792/15-3 зроблено висновок про заниження позивачем земельного податку на 2009 рік та на 2010 рік, і який був підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд дійшов висновку, що позивач правомірно визначив розмір земельного податку належного до сплати, а податкові повідомлення-рішення за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року є таким, що підлягають скасуванню.

Апеляційний суд погоджується із тим, що позовні вимоги про зобов'язання Державну податкову інспекцію в м. Івано-Франківську утриматися від вчинення протиправних дій, пов'язаних із донарахуванням земельного податку та безпідставного накладення штрафних санкцій не підлягають задоволенню у зв'язку із тим, що скасовуючи оскаржувані рішення суд одночасно вирішив питання про безпідставність донарахування земельного податку та накладення штрафних санкцій податковими повідомленнями-рішеннями за №0008071503 від 26.07.2010 року, за №0008071503/2 від 21.09.2010 року.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 січня 2011 року в справі № 2а-3241/10/0970 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: В. П. Дякович

А. І. Рибачук