Постанова № 36358446, 06.12.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2013
Номер справи
872/14606/13
Номер документу
36358446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2013 р. справа № 429/10410/12 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Головко О.В.

суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 вересня 2013 року в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області

третя особа Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 у жовтні 2012 року звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області та зобов'язати виплатити разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику війни, за 2012 рік у розмірі визначеному Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 вересня 2013 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.

Судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має статус учасника війни та перебуває на обліку в Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області як особа на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У серпні 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з заявою, в якій просила донарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до вимог статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, проте відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» положення статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» були викладені в новій редакції.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення закону про Державний бюджет України на 2008 рік в цій частині були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином з 22 травня 2008 року була відновлена дія статі 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за якою щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання (ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Проте відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Держаний бюджет України на 2012 рік» норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисти» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Також рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 визначено, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Отже, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Вказаним рішенням визначено, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином Верховна Рада України в Законі України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» № 1381 від 28 грудня 2011 року встановлено, що учасникам війни виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» здійснюється у розмірі 125,00 грн.

Таким чином колегія суддів доходить висновку про правомірність дій Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області при здійсненні нарахування разової грошової допомоги ОСОБА_1 як особі, що має статус учасника війни розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» № 1381 від 28 грудня 2011 року.

З огляду на викладене постанова суду першої інстанції є такою, що ухвалена з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню із прийняттям нового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області задовольнити частково.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 16 вересня 2013 року в адміністративній справі № 429/10410/12 скасувати.

У задоволені позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, третя особа Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова