КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-12565/08 Головуючий у 1 інстанції Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач Літвіна Н.М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2009 року м. Київ.
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Літвіна Н.М.,
Суддів: Маслій В.І. Саприкіної І.В.,
при секретарі: Поліщук І.В.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києві та Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Авто» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2007 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Авто» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2007 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Авто» до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Газ Авто», звернулися з апеляційною скаргою в якій просять постанову суду скасувати в частині відмови в задоволенні позову щодо скасування податкового повідомлення-рішення та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києва, звернулися також з апеляційною скаргою в якій просять скасувати постанову суду першої інстанції в частині визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) в сумі 1933,80 грн.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а в задоволенні апеляційної скарги відповідача слід відмовити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було проведено перевірку автозаправної станції, розташованої за адресою: м. Київ, вул. Пшенична, 1-а, яка належить Товариству з обмеженою відповідальністю "ГазАвто" щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу, за результатами якої було складено акт перевірки № 3391/23-30727218/115 від 24 лютого 2007 року.
В ході перевірки було встановлено, що при закупівлі 28,42 л газу на загальну суму 47,75 грн. розрахункова операція не проведена через реєстратор розрахункових операцій. Крім того, на місці проведення розрахунків було виявлено невідповідність готівкових коштів сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій і становить 339,01 грн. Також було встановлено, що розрахункові операції із використанням талонів на загальну суму 3 049,20 грн. проведені без використання ресторатора розрахункових операцій.
За результатами перевірки Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22 березня 2007 року № 0001272340/0, згідно якого до ТОВ "ГазАвто" на підставі п.1 ст. 17, ст. 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 17 179,80 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - розрахунковою операцією є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів, послуг.
Враховуючи те, що при отриманні палива в місці його реалізації приймання готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів не відбувається, а тому вказана операція не може бути віднесена до числа розрахункових в зв»язку з цим до позивача не можуть бути застосовані фінансові санкції.
Крім того, згідно до п.1, п.2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до п. 4.2.5.7 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої Наказом Держнафтогазпрому, Міністерства економіки, Міністерства транспорту, Держстандарту, Держкомстату України 02 квітня 1999 року N81/38/101/235/122 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 1999 року за N 685/3978 - використання талонів на паливо як засобу розрахунків на автозаправних станціях заборонено.
Згідно до Технічних вимог до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для автозаправних станцій, встановлених Додатком №7 до протокольного рішення від 27 червня 2002 року №13 Державної комісії з питань запровадження електронних систем і засобів контролю і управління товарними і грошовими оборотами, вимогами відносно реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199 встановлено, що реалізація пального через автозаправні станції повинна здійснюватись із застосуванням спеціалізованих комп»ютерно касових систем, які повинні бути включені в Державний реєстр, відповідати вищезазначеним вимогам до Електронно-касових апаратів та повинні забезпечувати відпуск пального в єдиному циклі з друкуванням фіскального касового чеку.
Відповідно до п. 12 ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" - реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються.
Як встановлено вище колегією суддів, отримання палива по талонам не відноситься до числа розрахункових операцій.
Крім того, колегія суддів звертає увагу суду першої інстанції на те, що позивачем не використовується відпуск палива в єдиному циклі з друкуванням фіскального касового чека, а відпуск газу відбувається з використанням звичайних касових апаратів, а тому підстав для проведення через них талонів на паливо немає, оскільки розрахункова операція за паливо пройшла раніше при його фактичній оплаті, а при пред»явлення талона відбувається лише видача палива.
Що стосується скасувати постанову суду першої інстанції в частині визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) в сумі 1933,80 грн.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 198, 202, 205, 207 КАСУ, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газ Авто» -задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 листопада 2007 року скасувати та винести нову якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва №0001272340/0 від 22 березня 2007 року.
В задоволенні апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя
Судді: