Ухвала суду № 3634388, 09.04.2009, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2009
Номер справи
22-а-14548/08
Номер документу
3634388
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 22-а-14548/08 Головуючий у І інстанції: Хаюк С.М.

Суддя-доповідач: Усенко В.Г.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

«09» квітня 2009 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Усенка В.Г,

суддів Зайцева М.П. та Мамчура Я.С.,

при секретарі Літоміній Н.В.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державної податкової інспекції у м.Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2008 року у справі за адміністративним позовом Кредитної спілки «Амос» до Державної податкової інспекції у м.Житомирі про часткове скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2008 року адміністративний позов Кредитної спілки «Амос» задоволено: визнано недійсним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Житомир №000523702/0 від 30.08.2007 в частині стягнення 2407,47грн. податку з доходів фізичних осіб, в тому числі: 802,49грн. за основними платежем та 1604,98грн. штрафних санкцій.

В апеляційній скарзі Державна податкова інспекція у м.Житомирі просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог Кредитної спілки «Амос».

Апеляційний розгляд справи здійснюється за відсутності представника позивача, який належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача у справі, дослідивши матеріали справи, апеляційний адміністративний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції встановлено, що 17.08.2007 службовими особами Державної податкової інспекції у м.Житомир (далі «ДПІ у м.Житомирі») проведено планову виїзну перевірку Кредитної спілки «Амос» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21.06.2005 по 30.06.2007.

За результатами перевірки встановлено порушення п.1.15 ст.1 п.п.4.2.9 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.8.1 ст.8, п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9, п.п. 22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі - «Закон»), в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань правильності утримання та своєчасного перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірі 873,97грн., в порушення вимог пп.пп.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону позивачем не включались до оподатковуваного доходу та неоподатковувались податком з доходів фізичних осіб доходи у вигляді процентів, сплачених (нарахованих) на пайові внески членам кредитної спілки.

На підставі акту перевірки №4693/22/33555176 від 17.08.2007 винесено податкове повідомлення-рішення №0005231702/0 від 30.08.2007, яким за порушення п.1.15 ст.1, п.п.4.2.9 п.4.2 ст.4, п.7.1 ст.7, п.8.1 ст.8, п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9, п.п. 22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону 22.05.2003 позивачу визначено суму податкового зобовязання по податку з доходів фізичні осіб в розмірі 2621,91грн., з яких 8723,97грн. - основний платіж та 1747,94 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про кредитні спілки», який є спеціальним законом, що визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно з приписами ч.1 ст.23 Закону України «Про кредитні спілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Абзацом 1 ч.1 ст.21 зазначеного Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членівспілки. Згідно з абзацом 1 частини 2 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка має право самостійно встановлювати, розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.

Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового зоку, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При дьому в першу-чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що дохідність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку дохідності знесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові іайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

З аналізу норм Закону України «Про кредитні спілки» випливає, що відсотки є платою, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески фізичних осіб - членів кредитної спілки.

Згідно з п.7.2. статті 7 Закону ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

З наведеного випливає, що термін «вклад (внесок)» використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.

Разом з тим, при застосуванні цієї норми слід також враховувати, що відповідно до п.п.22.1.4, п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п.9.2.1 і 9.2.2 п.9.2 ст.9Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.

Враховуючи, що законодавець використовує терміни «процент на вклад/внесок» як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/внески до кредитної спілки), з норми пп. 22.1.4 Закону випливає, що застосування положення п.7.2. Закону на сьогодні призупинено і не застосовується.

Таку ж позицію можна простежити і у інших нормативних положеннях цього ж закону. Так, підпункт 4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону встановлює, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.

Проте дію п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 Закону зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік».

Оскільки у наведеному вище п.п.4.2.12 є посилання на п.4.3 цього ж Закону, тому при правозастосуванні цього положення слід враховувати також і це положення, а точніше п.п.4.3.5. п.4.3 ст.4 Закону, бо саме це положення має стосунок до справи. Цей підпункт діяв до 01.01.2005 року у старій редакції, відповідно до якої не включалися до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються іншими неприбутковими організаціями і благодійними фондами України, чий статус визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, окрім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів і пов'язаним з ними фізичними особами.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 01.07.2004 № 1958-ІУ внесено зміни до пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону, а саме підпункт «в» після слів «неприбутковими організаціями» доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)». Але ці зміни згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» набувають чинності з 01.01.2005 року.

З 01.01.2005 оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься у абзаці 4 п.7.2. ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що наводилися вище.

Стаття 9 Закону визначає оподаткування процентів, де у п.п.9.2.1, п.п.9.2.2. п.9.2 даної статті зазначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п.п.9.2.2. Закону податковий агент, який нараховує проценти, надає податковий розрахунок загальної суми нарахованих процентів та загальної суми утриманих з них податків у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку. При цьому інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного (у тому числі карткового) рахунку фізичної особи, суми нарахованих на нього процентів, а також відомостей щодо такої фізичної особи-вкладника не надається.

У той же час, п.п.22.1.4 п.22.1 ст.22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» в редакції Закону України від 01.07.2004 №1958, зі змінами, знесеними згідно з Законом України від 21.12.2004 №2273-І\/ передбачено, що п.п.4.2.12 п.4.2 ст.4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та п.п.9.2.1 і п.п.9.2.2 п.9.2 ст.9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010.

З цих положень слідує, що до 01.01.2005 виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалася у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків; з 01.01.2005 року таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п.7.2.); п. 7.2 у правозастосуванні пов'язаний з п.9.2., який відповідно до п.п.22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010; відповідно до п.п.22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010.

З огляду на викладене,висновок суду першої інстнації про обгрунтованість позовних Кредитної спілки «Амос» є правилним.

Зважаючи на викладене, оскільки судове рішення є законним та обґрунтованим, то воно підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції у м.Житомирі залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2008 року, без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до ст..160 цього Кодексу - з дня його складення в повному обсязі.

Головуючий - суддя: Усенко В.Г.,

судді: Зайцев М.П.,

Мамчур Я.С.