головуючий суддя І інстанції Галатіна О.О.
суддя доповідач Геращенко І.В.
Донецький апеляційний адміністративний суд
У Х В а Л а
Іменем України
« 01 » квітня 2009 року справа № 2а-15998/08/0570
м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г., Малашкевича С.А.
при секретарі судового засіданняКірсановій М.В.
за участю представників сторін:
від позивача - Медянська О.В. довір. від 08.01.2009 року б/н
від відповідача Чефанов Є.В. довір. від 13.10.2008 РОКУ № 36848/10/10
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуСпеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 03.02.2009 року
у справі№ 2а-15998/08/0570
за позовомДержавного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія”
до відповідача Державної податкової інспекції у м. Сніжному Донецької області
про визнання недійсними, не відповідаючими вимогам чинного законодавства та скасування податкових повідомлень рішень
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство “Донецька вугільна енергетична компанія” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсними, не відповідаючими вимогам чинного законодавства та скасування податкових повідомлень рішень від 17.03.2008 року № 0002961312/1/9560/10/15-16-23/3, від 17.03.2008 року № 0002951312/1/9563/10/15-16-23/3, від 17.03.2008 року № 0002941312/1/9564/10/15-16-23/3, від 04.06.2008 року № 0004201312/0/19529/10/15-16-23/3, від 16.11.2007 року № 0002741312/0/3929/10/15-16-23/3 про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобовязань з плати за спеціальне використання водних ресурсів та збору за забруднення навколишнього природного середовища (з урахуванням клопотання від 27.01.2009 року № 71/1 а.с. 109).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року у справі № 2а-15668/08/0570 (суддя Галатіна О.О.) позовна заява задоволена.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду в частині задоволення позовної заяви та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позовної заяви в повному обсязі.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.
Зазначає, що, оскільки у позивача рахувався податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та плати за спеціальне використання водних ресурсів, податкова інспекція правомірно, відповідно до положень п.7.7 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” направила сплачені позивачем кошти в порядку черговості виникнення такого боргу.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач вказав на її безпідставність.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін, колегія суддів встановила.
Державне підприємство “Донецька вугільна енергетична компанія” є юридичною особою та зареєстроване 09.02.2004 року Виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Відповідно до Довідки Відділу статистики у м. Донецьку № 101-4672, підприємство зареєстроване у Єдиному державному реєстру підприємств та організацій України за № 33161769.
ДП “ДВЕК” здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України від 01.01.2006 року № 249.
Шахта “Моспінська” є Відокремленим підрозділом “Донецької вугільної енергетичної компанії”, статусу юридичної особи не має, здійснює свою діяльність відповідно до Положення про Відокремлений підрозділ Шахта “Моспінська” Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія”, затвердженого Генеральним директором Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” 20 квітня 2006 року.
05.11.2007 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку здійснила документальну невиїзну перевірку Відокремленого підрозділу Шахта “Моспінська” Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія”, за результатами якої складений акт № 737/15-16-23/3-33340978.
Під час перевірки встановлені порушення вимог п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” затримки граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 58763 грн. 07 коп. більш ніж 90 днів.
На підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” до підрозділу податковим повідомленням рішенням від 16.11.2007 року № 0002741312/0/39293/10/15-16-23/3 застосовані штрафні санкції в сумі 29381 грн. 55 коп.
В період з 24.01.2008 року по 25.01.2008 року СДПІ в м. Донецьку проведена невиїзна документальна перевірка з питання своєчасності сплати плати до бюджету збору за спеціальне використання водних ресурсів за 9 місяців 2007 року та збору за забруднення навколишнього природного середовища за 1 півріччя 2006 року та 9 місяців 2007 року, за результатами якої складений акт від 28.01.2008 року № 50\15-16-23\3-33340978.
Під час перевірки встановлене порушення підрозділом п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме, несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов'язання з плати за спеціальне використання водних ресурсів у сумі 1450,78 грн., у тому числі з затримкою: 1 450,38 менш 30 календарних днів; 0,40 від 31 до 90 календарних днів; зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 35 225,68 грн. з затримкою більш 90 днів та у сумі 73 812,36 у тому числі з затримкою: 21 053,30 менш 30 календарних днів; 52 759, 10 від 31 до 90 календарних днів.
09 лютого 2008 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- № 0002941312\0\4689\10\15-16-23\3 на суму 17 612 грн. 84 коп., за порушення граничних строків узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища;
- № 0002951312\0\4691\10\15-16-23\3 на суму 10 551 грн. 82 коп., за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища;
- № 0002961312\0\4692\10\15-16-23\3 на суму 2 105 грн. 33 коп., за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища;
Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень-рішень визначені норми підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Не погодившись з зазначеними повідомленнями - рішеннями, підприємство оскаржило їх в апеляційному порядку, рішенням СДПІ від 13.03.2008 р. № 8927\10\25-013 апеляційна скарга залишена без задоволення.
17 березня 2008 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку прийняті наступні податкові повідомлення-рішення:
- № 0002941312\1\9564\10\15-16-23\3 на суму 17 612 грн. 84 коп., за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов”язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища;
- № 0002951312\1\9563\10\15-16-23\3 на суму 10 551грн. 82 коп., за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов»язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища;
- № 0002961312\1\9560\10\15-16-23\3 на суму 2 105 грн. 33 коп., за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов»язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Надалі 31.05.2008 року СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку здійснила документальну невиїзну перевірку Відокремленого підрозділу Шахта “Моспінська” Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” з питання своєчасності сплати до бюджету збору за забруднення навколишнього природного середовища, за результатами якої складений акт № 412/15-16-23/3-33340978.
Під час перевірки встановлене порушення вимог п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” щодо несвоєчасної сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1239 грн. 61 коп. з затримкою від 31 до 90 календарних днів.
На підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” прийняте податкове повідомлення рішення від 04.06.2008 року № 0004201312/0/19529/10/15-16-23/3 про застосування до підрозділу штрафних санкцій в сумі 247 грн. 93 коп.
Як вбачається з договору про розстрочення податкових зобов'язань від 16.02.2007 р. № 10, укладеного між ДП “Донецька вугільна енергетична компанія” та СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку, платнику надана розстрочка сплати податкових зобов'язань на загальну суму 940870,0 грн. під проценти терміном з 16.02.2007 р. по 27.12.2007 р.; 20.08.2007 р. укладений договір за № 35\462, відповідно до якого платнику надана розстрочка сплати податкових зобов'язань на загальну суму 1035385,14 грн. під проценти терміном з 20.08.2007 р. по 26.12.2007 р.
Підприємство здійснювало сплату розстрочення збору за забруднення навколишнього середовища відповідно до рішення від 16.02.2007 р. за наступними платіжними дорученнями: № 2315 від 17 жовтня 2007 року у сумі 9525,00 грн. та № 2333 від 17 жовтня 2007 р. на суму 13533,00 грн.
Крім того, відповідно до рішення від 16.02.2007 р. підприємство здійснювало сплату розстрочення збору за забруднення навколишнього природного середовища платіжним дорученням від 22 листопада 2007 р. на суму 9525,00 грн.
Згідно рішення від 20.08.2007 р. підприємство здійснило сплату розстрочення збору за забруднення навколишнього середовища платіжним дорученням від 30 листопада 2007 р. за № 5014 на суму 13533,00 грн.
Платіжним дорученням від 26.12.2007 року здійснена оплата збору за забруднення навколишнього природного середовища за 12 місяців 2007 року в сумі 54100 грн.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції, відповідач в апеляційній скарзі та у судовому засіданні, посилається лише на неправильне застосування норм матеріального права судом першої інстанції - п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", та наполягає на праві податкового органу змінювати призначення платежу та направляти суми сплачених податкових зобовязань за конкретний податковий період в рахунок погашення несплаченого податкового боргу за попередні податкові періоди.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Повноваження податкових органів визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні” , ст. 10 визначено функції державних податкових інспекцій у тому числі щодо забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів.
На виконання покладених на податковий орган функцій ДПА України було затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України.
Ні інструкція, яка була затверджена Наказом Головної Державної податкової інспекції України від 12.05.94 N 37 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09.01 N 342, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2001 р. за N 887/6078) і яка діяла до 13.082005р. ні інструкція, яка набрала чинності з 13.08.2005р (Наказ Державної податкової адміністрації України 18.07.2005 № 276, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123) не містять у собі положень щодо прав податкового органу змінювати призначення платежу визначеного платником податку у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.
Згідно п.1.2 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання це - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у відповідних розмірах.
Строки сплати узгодженого податкового зобов'язання визначені у п.5.3. ст.5 наведеного Закону, відповідно до п.п.5.3.1 якого платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п.7.7 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) і у рівних пропорціях.
Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначити джерела погашення узгоджених податкових зобов'язань відповідно п.7.1 ст.7 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та від обов'язку самостійно сплатити суму податкового зобов'язання відповідно до п.5.3.1 п.5.3 ст.5 цього ж закону.
Оскільки Законом України "Про державну податкову службу в Україні" та Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий орган не наділений повноваженнями змінювати призначення платежів, які зазначені у платіжних дорученнях, платників податків, відповідач неправомірно спрямував кошти, сплачені позивачем, в рахунок погашення його податкового боргу.
Враховуючи наведене, колегія судів дійшла висновку, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив усі надані позивачем докази, правомірно застосував норми матеріального права, рішення є законним та обґрунтованим.
На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, ст. 4, 5, 7, 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 2, ст. 9, ст. 160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року у справі № 2а-15998/08/0570 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 03.02.2009 року у справі № 2а-15998/08/0570 за позовом Державного підприємства “Донецька вугільна енергетична компанія” до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку про визнання недійсними, не відповідаючими вимогам чинного законодавства та скасування податкових повідомлень рішень - залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду вступає в законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 01.04.2009 року проголошений повний текст ухвали.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
С.А.Малашкевич
З оригіналом згідно:
Головуючий суддя І.В.Геращенко