ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2013 р. Справа № 816/3307/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Курило Л.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В.
за участю секретаря судового засідання - Крайник Т.О.,
представників позивача - Сімакова С.Г., Жукової Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокор" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2013р. по справі № 816/3307/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокор"
до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, заборону вчинення дій,
ВСТАНОВИЛА:
05.06.2013 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Інфокор" - (далі по тексту - ТОВ "Інфокор", позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Полтавської області Державної податкової служби, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просило:
1) визнати протиправними дії ДПІ у м. Полтаві щодо формування в акті від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р." висновків про: - відсутність реального здійснення операцій ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) за лютий, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 року, січень 2013 року; - не підтвердження у ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) операцій з постачання товарно-матеріальних цінностей на адресу ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" (код ЄДРПОУ 32674865) за липень - серпень 2012 року в сумі 825668,00 грн. (липень 2012 року - 419518,00 грн., серпень 2012 року - 406150,00 грн ); - встановлення в підпункті 3.3.2 акту перевірки (валові витрати) відсутності поставок товарів та укладання угод між ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) та ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861), між ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) та ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" (код ЄДРПОУ 32674865) з метою настання реальних наслідків; - завищення валового доходу ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за ІІІ квартал 2012 року на загальну суму 4128342,00 грн. (липень 2012 року - 2097590,78 грн, серпень 2012 року - 2030751,57 грн) по взаємовідносинах з ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" (код ЄДРПОУ 32674865); - завищення валових витрат ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за ІІІ квартал 2012 року на загальну суму 4065093,00 грн (липень 2012 року - 2057913,30 грн, серпень 2012 року - 2007179,35 грн) по взаємовідносинах з ТОВ "Трейд-Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861); - завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за рахунок неправомірного віднесення до його складу ПДВ по придбаним товарам, отриманим від ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) на суму 813018,53 грн за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2012 р. (липень 2012 року - 411582,66 грн, серпень 2012 року - 401435,87 грн); - завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) по взаємовідносинах з ТОВ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" (ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" (код ЄДРПОУ 32674865)) на суму 825668,00 грн (липень 2012 року - 419518,00 грн, серпень 2012 року - 406150,00 грн);
2) визнати протиправними дії відповідача щодо внесення до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" вказаних висновків акту від 17.04.2013р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р.";
3) зобов'язати ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 825668,47 грн та податковий кредит за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558), в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013р. №2156/22.5-10/38194558;
4) заборонити відповідачу використовувати інформацію, відображену в акті від 17.04.2013р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р." щодо відсутності фактичної реалізації та постачання товарів ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) по взаємовідносинах з суб'єктами господарювання: ТОВ "Трейд-Ком.Ін", ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт", завищення податкових зобов'язань ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 825668,47 грн та завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 813018,53 грн, у тому числі, розміщувати інформацію у базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших).
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокор" відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
До суду апеляційної інстанції представником відповідача подані заперечення на апеляційну скаргу позивача, в яких відповідач просить апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року допущено заміну відповідача на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області.
Представники позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримали в повному обсязі, просили постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.
В судове засідання суду апеляційної інстанції, призначене на 04.12.2013 року, сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином. Відповідач надав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
Згідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши представників позивача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 26.03.2013 року за вих. №4490/10/22.518 податковим органом на адресу ТОВ "Інфокор" направлено запит про надання документів та пояснень з питань взаємовідносин з ТОВ "Трейд-Ком" за липень - серпень 2012р., відображення вказаних операцій в бухгалтерському, податковому обліку та у складі валових витрат. (Т.1 а.с. 68-69)
На запит податкового органу ТОВ "Інфокор" листом від 10.04.2013 року за вих. №47 відмовило в наданні пояснень та їх документального підтвердження, оскільки запит податкового органу, на думку ТОВ "Інфокор", не відповідає вимогам чинного законодавства України. (Т. 1 а.с. 70-72)
За наслідками проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання - ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 р. по 30.09.2012р. по господарським взаємовідносинам з ТОВ "Трейд-Ком.Ін" (код ЄДРПОУ 37701861), оформленої актом від 17.04.2013 року №2156/22.5-10/38194558, податковий орган встановив порушення:
- пункту 44.1 статті 44, підпункту 135.5.4 пункту 135.5, пункту 135.1 статті 135 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено валовий дохід за період ІІІ квартал 2012 року в розмірі 4128342,00 грн. (липень 2012 року - 2097590,78 грн., серпень 2012 року - 2030751,57 грн.);
- пункту 44.1 статті 44, пунктів 138.1, 138.2, 138.4 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено валові витрати за період ІІІ квартал 2012 року на суму 4065093,00 грн. (липень 2012 року - 2057913,30 грн, серпень 2012 року - 2007179,35 грн);
- пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.3, 198.6 статті 198, статті 201 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму податкового кредиту по взаємовідносинах з ТОВ "Трейд-Ком.Ін" на суму 813018,53 грн. (липень 2012 року - 411582,66 грн., серпень 2012 року- 401435,87 грн.);
- пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено суму податкових зобов'язань по взаємовідносинах з ТОВ "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" на суму 825668,00 грн (липень 2012 року - 419518,00 грн, серпень 2012 року - 406150,00 грн).
Не погодившись із актом від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558, ТОВ "Інфокор" подало до податкового органу заперечення на вказаний акт перевірки. (Т.1 а.с. 73-78)
Результати перевірки ТОВ "Інфокор" за актом від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 відображені податковим органом в базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України", яка є розділом Системи співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Позивач, не погодившись з діями ДПІ у м. Полтаві щодо формування у акті перевірки ТОВ "Інфокор" висновків про порушення останнім вимог податкового законодавства та коригуванням показників податкової звітності, звернувся до суду з вищезазначеним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є необґрунтованими та недоведеними.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 вказаного Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до пп.78.1.1. п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
З матеріалів справи убачається, що 26.03.2013 року за вих. №4490/10/22.518 податковий орган направив запит керівнику ТОВ "Інфокор" про надання документів та пояснень з питань взаємовідносин з ТОВ "Трейд-Ком" за липень - серпень 2012р., відображення цих операцій в бухгалтерському, податковому обліку та у складі валових витрат. (Т.1 а.с. 68-69).
На запит податкового органу ТОВ "Інфокор" надало відповідь, якою відмовило в наданні пояснень та їх документального підтвердження, оскільки запит податкового органу, на думку ТОВ "Інфокор", не відповідає вимогам чинного законодавства України. (Т. 1 а.с. 71-72).
В період з 15.04.2013р. по 17.04.2013р. податковим органом згідно п.п. 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, п.п.78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та на підставі наказу №1064 від 12.04.2013 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) по взаємовідносинам з ТОВ "Трейд-Ком.Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 по 30.09.2012р., за результатами якої 17.04.2013 р. складено акт №2156/22.5-10/38194558. (Т. 1 а.с. 18-67).
Відповідно до п. 78.5 ст.78 Податкового кодексу України допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Так, п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Таким чином, належним способом захисту в цьому випадку є не допуск платником податків посадових осіб органів державної податкової служби до фактичного проведення перевірки.
Фахівці податкового органу були допущені до проведення перевірки, позивачем надані витребувані документи та дозволено здійснення перевірки, яка, до того ж, фактично вже відбулася та оформлена актом перевірки відповідно до Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженим Наказом ДПА України № 984 від 22.12.2010 року.
Статтею 86 вказаного Кодексу передбачено, що результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом 5 робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (пункт 86.4 статті 86 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп. 2, 3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 р. № 984, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а у разі відсутності порушень - довідка.
Акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Акт перевірки є засобом документування дій контролюючого органу і не встановлює відповідальності для особи, яка допустила недоліки або порушення, встановлені під час проведення перевірки, та не тягне відповідних юридичних наслідків.
Таким чином, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не породжує для позивача певних правових наслідків.
Права позивача можуть бути порушені прийняттям податкового повідомлення-рішення на підставі акту або ж інших рішень, чи вчиненням дій щодо самостійної зміни податкового зобов'язання платника, проте податкові повідомлення-рішення за наслідками перевірки на підставі акта від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 у цьому випадку податковим органом не виносились, а тому права позивача у спірних правовідносинах жодним чином не порушені.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій ДПІ у м. Полтаві щодо формування висновків в акті перевірки від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558.
Колегія суддів погоджується також з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог позивача про заборону податковому органу використовувати інформацію, відображену в акті від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" з ТОВ "Трейд - Ком. Ін" (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р." щодо відсутності фактичної реалізації та постачання товарів ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) по взаємовідносинах з суб'єктами господарювання: ТОВ "Трейд-Ком.Ін", ПАТ "Науково-дослідний інститут "Техностандрарт", завищення податкових зобов'язань ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 825668,47 грн та завищення податкового кредиту ТОВ "Інфокор" з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 813018,53 грн, у тому числі, розміщувати інформацію у базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), виходячи з наступного.
Як правомірно враховано судом першої інстанції, що акти ревізій, звірок, документальних перевірок, висновки посадових осіб контролюючих органів, викладені в актах перевірок, звірок, інші дії, вчинені у процесі перевірки, звірки, не є рішеннями суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.
Тобто, сам по собі акт перевірки, в тому числі і його висновки, не містить владних управлінських приписів щодо платника податків, оскільки такий акт є лише носієм доказової інформації та не містить волевиявлення суб'єкта владних повноважень щодо виявлених фактів правопорушень.
Висновки акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 р. по 30.09.2012 р." є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами, та не зумовлюють жодних правових наслідків для ТОВ "Інфокор".
Згідно положень частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки зазначені дії відповідача не породжують для суб'єкта господарювання певних юридичних наслідків та не змінюють фінансово-економічне становище платника, а, отже, не порушують його права на законні інтереси.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Щодо вимог позивача про визнання протиправними дій податкового органу по внесенню до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" висновків акту від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р." та зобов'язання ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор", колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 63 Податкового кодексу України - облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Податковому органу відповідно до статті 66 Податкового кодексу України надано право вносити зміни до облікових даних платника податків на підставі інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття (закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.
Внесення змін до облікових даних платників податків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.
Згідно з пунктами 183.1, 183.12, 183.15 статті 183 Податкового кодексу України будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає, до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. Центральний орган державної податкової служби веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку. У разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого органу державної податкової служби зняття такого платника з обліку в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє прийти до висновку про право відповідача вносити зміни в облікові дані платника, проте, лише в ті, що не пов'язані із зміною податкового навантаження чи податкового кредиту, оскільки такі зміни за собою несуть податкові зобов'язання, які визначені підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
Водночас згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Податкові зобов'язання визначаються платником податків на підставі поданих декларацій самостійно чи визначаються контролюючим органом.
Відповідно до підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України - податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України - контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Крім того, відповідно до пункту 4.6 наказу ДПА України від 24 травня 2011 року №306 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість)"- у разі якщо згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган самостійно визначає суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення про розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань, зроблений за результатами перевірки, за формою "Р" згідно з додатком 2 до наказу №985.
Одночасно, згідно п.п. 6.1 п. 6 вказаного Наказу підрозділи обліку та звітності органів державної податкової служби у день надходження інформації, вказаної у пунктах 3.11, 3.12.2 розділу 3 (на підтверджену до відшкодування суму ПДВ) та пункті 4.8 розділу 4 (на суму бюджетного відшкодування ПДВ, щодо нарахування якої на дату формування довідки не виявлено фактів порушень законодавства) цих Методичних рекомендацій, здійснюють відповідні облікові операції в картках особових рахунків платників ПДВ.
Таким чином, зміни в облікові дані операцій по податку на додану вартість здійснюються лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підставі довідок, складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.
Відтак внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язані із зміною податкового навантаження (тобто, податкової звітності, розшифровки результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України) з податку на додану вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.
Отже, за встановлених судом апеляційної інстанції обставин щодо відсутності винесених на підставі складеного за результатами перевірки акта податкових-повідомлень рішення про визначення позивачеві сум грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, дії позивача щодо внесення змін до облікової картки та у внутрішніх електронних базах на підставі акту перевірки є неправомірними.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача стосовно внесення до облікової картки платника - ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558)особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" вказаних висновків акту від 17.04.2013р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р." та зобов'язання ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 825668,47 грн та податковий кредит за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558), в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013р. №2156/22.5-10/38194558.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 27.06.2013 року частково не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч.2 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій податкового органу по внесенню до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" висновків акту від 17.04.2013 №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012р. по 30.09.2012р." та зобов'язання ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ПДВ за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 825668,47 грн та податковий кредит за період з 01.07.2012р. по 31.08.2012р. на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558), в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013р. №2156/22.5-10/38194558 прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення зазначених позовних вимог.
В іншій частині постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч.3 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, ч.2 ст. 205, ст.ст. 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інфокор" задовольнити частково.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2013р. по справі № 816/3307/13-а скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області щодо внесення до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" висновків акту перевірки від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 р. по 30.09.2012 р."; зобов'язання ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ПДВ за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2012 р. на загальну суму 825668,47 грн. та податковий кредит за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2012 р. на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558), в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області щодо внесення до облікової картки платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) особистого рахунку, до усіх електронних систем, в електронну базу даних "Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" висновків акту перевірки від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ТОВ "Трейд - Ком. Ін." (код ЄДРПОУ 37701861) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 р. по 30.09.2012 р.".
Зобов'язати ДПІ у м. Полтаві відновити інформацію про податкові зобов'язання ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) з ПДВ за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2012р. на загальну суму 825668,47 грн. та податковий кредит за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2012 р. на загальну суму 813018,53 грн, відповідно до поданої податкової звітності ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) за періоди: січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2012 року в обліковій картці платника ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558), в усіх базах даних відповідача (АС "Аудит", АС "Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" та інших), до яких було внесено висновки акту від 17.04.2013 р. №2156/22.5-10/38194558.
В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 року по справі №816/3307/13-а залишити без змін.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Інфокор" (код ЄДРПОУ 38194558) витрати зі сплати судового збору в розмірі 17,20 грн. (сімнадцять грн. 20 коп.)
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Курило Л.В.Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Присяжнюк О.В.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Курило Л.В.
Повний текст постанови виготовлений 09.12.2013 р.