Постанова № 3626249, 25.02.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2009
Номер справи
2а-457/09/2370
Номер документу
3626249
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                                                                     

25 лютого 2009 року                                                                                 Справа № 2а-457/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді  Мишенка В. В.,

при секретарі – Дубовій Ю.С.,

за участю представників:

позивача: Перцевої Н.А. – за довіреністю,

відповідача: Якименка С.В. - за посвідченням,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства «Пономар» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, просить суд стягнути з відповідача на користь позивача адміністративно-господарські санкції в сумі 2166,50 грн. за незайняте робоче місце інвалідом у 2006 році та 556,80 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, просила задовольнити його повністю, стверджуючи, що відповідач не виконав норматив, не створив 1 робоче місце для працевлаштування інваліда, тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.

Представник відповідача позовних вимог не визнав, просив суд відмовити в їх задоволенні та надав письмове заперечення.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 2006 році у відповідача повинен був працювати 1 інвалід. Відділенням встановлено, що робоче місце інвалідом зайняте не було. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 4333,00 грн. Так, загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 2166,50 грн. У встановлений Законом термін, до 15 квітня 2007 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за не виконаний норматив у 2006 році відповідач відділенню не сплатив. У зв’язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16 квітня 2007 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 556,80 грн.

Оцінивши докази у справі, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII,для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, як зазначено в ст. 20 Закону, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як вбачається із розрахунку по ПСП «Пономар» про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2006 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по звіту № 10-ПІ становить 9 осіб, кількість інвалідів, які повинні працювати становить одна особа. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника становить 4333,00 грн.

У частині 3 ст. 19 Закону вказано, що підприємства самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону. Відповідно до ст. 18 Закону підприємства зобов’язані: 1. Виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; 2. Надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів; 3. Звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, аналіз правових норм про захист інвалідів дає підстави стверджувати, що обов’язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком підбирати, шукати і працевлаштовувати інвалідів, а полягає в обов’язку підприємства виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, про що також іде мова в узагальнені судової практики  застосування ст.ст. 19,20 Закону Вищим адміністративним судом України від 15.08.2007 р.

Як вбачається із листа Канівського міськрайонного центру зайнятості Черкаської області від 12.02.2009 року № 449/06, відповідач до Канівського міськрайонного центру зайнятості протягом 2006 року заявки на працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за формою 3-ПН (звіт про наявність вакансій) не подавав. Таким чином, суд вважає, що відповідачем не виконано вимоги ст. 18 Закону, а саме не створено робочих місць для працевлаштування інвалідів, а також не надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інваліда.

Статею 20 Закону передбачено, що порушення сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. При цьому до правовідносин із стягненням адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені ст. 250 Господарського кодексу України (один рік з дня порушення).

З огляду на викладене, суд вважає, що ствердження представника відповідача про те, що підприємство вжило заходів зі створення робочих місць для інваліда, необґрунтовано нарахувало відповідачу пеню, а також про пропущений строк звернення до суду з позовною заявою є недоведеними, спростовуються Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991, № 875-XIIта матеріалами справи.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінивши зібрані по справі докази суд вважає, що позов підлягає до задоволення .

Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991, №  875-XII, ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 – 163 КАС України ,суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства «Пономар» про стягнення адміністративно-господарських санкцій – задовольнити .

            Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства «Пономар»: Черкаська область, Канівський район, с. Межиріч (код ЄДРПОУ: 22925408, р/р 26005060002873 в Канівському відділенні «Приватбанку», МФО: 354347) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів: м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, (код ЄДРПОУ: 21368023, р/р 31217230700002 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018) - 2166,50 грн. адміністративно-господарських санкцій та 556,80 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій, а всього 2723,30 грн.( дві тисячі сімсот двадцять три грн.) 30 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                                         В.В.Мишенко

Повний текст постанови виготовлений 2 березня 2009 року.