ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 год. 30 хв. м. Черкаси
23 лютого 2009р. Справа № 2-а-2641/08За позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідівдоміської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси»простягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 7173грн. 33 коп. та пені у сумі 706 грн. 02коп. Суддя Новікова Т.В. Секретар Ватажок-Сташинська А. В.
за участю представників:
позивача– Пасічник А.А.(за дов. від 03.09.2008р. №1449/06-4),
відповідача– Оберемка І. І.(за дов. №9 від 06.02.2008р.)
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом від 16.12.2008р. №2531/06-4, в якому просить стягнути з міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси» адміністративно-господарські санкції у сумі 7173грн. 33коп. та пені у сумі 706 грн. 02коп. за незайняті робочі місця інвалідами у 2007р. Позов мотивований порушенням вимог ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 №875-ХІІ(далі – Закон).
Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача, надав до суду заперечення проти адміністративного позову від 06.02.2008р. в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, з посиланням на відсутність прибутку відповідача, оскільки міська громадська організація «Волейбольний клуб «Черкаси» є неприбутковою організацією, а джерелами фінансування є виключно членські та вступні внески, пожертвування громадян, підприємств, організацій та надходження від благодійності, тому відсутні підстави для застосування адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце інвалідом та пені за несвоєчасну сплату санкції.
В судовому засіданні представник відповідача виклав позицію, яка повністю співпадає з запереченням на адміністративний позов, надав до суду довідку Державної податкової інспекції в м. Черкаси №3904/15-117 від 16.02.2009р. про те, що міська громадська організація «Волейбольний клуб «Черкаси» включена до реєстру неприбуткових установ й організацій з ознакою неприбутковості «0006» та зазначив, що специфіка діяльності громадської організації не передбачає праці інвалідів. Штат працівників відповідача обмежений виключно працівниками, праця яких використовується для досягнення основної мети діяльності громадської організації – утримання жіночої волейбольної команди та зазначає, що ці обставини не дозволяють працевлаштовувати в громадській організації інвалідів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд прийшов до висновку, що позивачу слід задоволити позовні вимоги з огляду на наступне.
Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів - територіального органу Фонду соціального захисту інвалідів, утвореного для реалізації завдань щодо здійснення на території області контролю за виконанням державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, за погодженням Міністерства праці та соціальної політики України, проведена перевірка виконання міською громадською організацією «Волейбольний клуб «Черкаси» (18000, м. Черкаси, вул. Благовісна, 180/1 код 24413402) нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Під час якої виявлено невиконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007р., зокрема, на підприємстві не було зайняте одне робоче місце інвалідом. Вартість одного робочого місця за звітний період на підприємстві становить 7173грн. 33 коп., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця для інвалідів складає 7173грн. 33коп., яку відповідач не сплатив у встановлений Законом термін до 15.04.2008р. На думку позивача, не підтверджено виконання відповідачем у звітний період вимог ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 06.10.2005, пп. 2, 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314.
Позов мотивований несплатою міською громадською організацією «Волейбольний клуб «Черкаси» адміністративно-господарських санкцій станом на 15.04.2008р. у сумі 7173грн. 33коп. за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007р., що є порушенням ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Зокрема, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у сумі 706грн. 02коп., яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Позивач правомірно звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення з громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси» адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення законодавства щодо працевлаштування інвалідів.
Конституцією України (ст.43) задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Зокрема, виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується спеціальними законами України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІІ, «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005р.» та деяких інших законодавчих актів» від 25.03.2005р. №2505-VІ, «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації інвалідами права на трудову зайнятість» від 23.02.2006р. №3483-ІV, постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70, Інструкцією зі статистики кількості працівників, затверджена зазначеним наказом, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30.11.2005р. №1442/11722 іншими підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю інвалідів.
Господарським кодексом України (ч.8 ст.69) передбачено, що підприємства з правом найму робочої сили забезпечують визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно п.2.3, ч.2 Статуту міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси» зареєстрованого у виконавчому комітеті Черкаської міської Ради народних депутатів за реєстраційним №78 від 20.01.1997р. для виконання своїх цілей та задач Клуб в установленому законом порядку:
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. № 875-ХІ (далі – Закон №875-ХІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 19 Закону №875-ХІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Зокрема, роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, самостійно сплачують відповідним відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядок сплати підприємствами (об’єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів встановлюється постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007р. № 70.
Сума адміністративно – господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Разом з тим, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, а саме: звіту форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007р. за відповідачем рахується заборгованість яку він самостійно не сплатив у визначений Законом строк, до 15.04.2008р., тому адміністративно-господарські санкції за невиконання відповідачем у 2007р. нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів становлять 7173рн. 33коп. і нарахована пеня у сумі 706грн. 02коп.
При цьому Закон не ставить в залежність сплату санкцій від наявності чи відсутності прибутку, а визначає лише порядок сплати штрафних санкцій. Тому доводи відповідача щодо відсутності прибутку суд визнає безпідставними.
Посилання відповідача на ознаку його неприбутковості та специфіку діяльності громадської організації не спростовує позовних вимог з огляду на наступне.
Згідно з Порядком визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2000р. №355, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2000р. за № 451/4072 та Положення про реєстр неприбуткових організацій1 та установ, затверджено наказом ДПА України від 11.07.1997р. №232, зареєстрованого в Міністерстві юстиції від 06.08.1997р. №291/2095, у випадку коли зареєстровані неприбуткові установи та організації будуть виключені з Реєстру неприбуткових організацій та установ, то кошти вважаються доходом і оподатковуються на загальних підставах.
Відповідно до абзацу першого підпункту 2.2 пункту 2 розділу ІІ в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 10.12.2003р. №594 ознаку неприбутковості (0006) мають громадські організації створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, громадські організації інвалідів та їх місцеві осередки, створені згідно з Законом України «Про об’єднання громадян».
Статтею 7.11.3 Закону України від 24.12.2002р. №349- ІV«Про оподаткування прибутку підприємств» звільняються від оподаткування доходи неприбуткових організацій. При цьому відповідач не назвав норму закону яка б пов’язувала наявність ознаки неприбутковості підприємства та звільнення від обов’язку створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів. Тому посилання відповідача на дані обставини в запереченні до адміністративного позову є помилковим.
Отже, судом встановлено, що міська громадська організація «Волейбольний клуб «Черкаси», як платник зобов’язаний перерахувати адміністративно-господарські санкції за порушення нормативу працевлаштування інвалідів у 2007р. у сумі 7173грн. 33коп., що відповідачем не виконано, тому Черкаським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів нарахованавідповідачу пеня у сумі 706грн.02коп.
Беручи до уваги те, що сума не сплачених санкцій відповідача до Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів становить 7173грн.33коп. та пені у сумі 706грн. 02коп., і доказів сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій станом на день розгляду спору не надано, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 23.02.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 02.03.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ч.4 ст. 94, ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з міської громадської організації «Волейбольний клуб «Черкаси» (18000, м. Черкаси, вул.Благовісна,180/1 Код ЄДРПОУ 24413402) адміністративно-господарські санкції у сумі 7173грн. 33 коп. (сім тисяч сто сімдесят три гривні тридцять три копійки) за незайняті робочі місця інвалідами у 2007р. та пеню у сумі 706грн. 02 коп. (сімсот шість гривень дві копійки)
на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, код ЄДРПОУ 21368023 р/р 31217230700002 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Т.В. Новікова
Повний текст постанови виготовлено 16.03.2009 року.