Постанова № 3626250, 25.02.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2009
Номер справи
2а-458/09/2370
Номер документу
3626250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                                                                     

25 лютого 2009 року                                                                                Справа № 2а-458/09/2370

Черкаський окружний адміністративний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді  Мишенка В. В.,

при секретарі – Дубовій Ю.С.,

за участю представників:

позивача: Перцевої Н.А. – за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Плюс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ :

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить суд стягнути з відповідача на користь позивача адміністративно-господарські санкції в сумі 2577,50 грн. за незайняте робоче місце інвалідом у 2007 році та 283,25 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала та просила задовольнити його повністю, стверджуючи, що відповідач не виконав норматив, не створив одне робоче місце для працевлаштування інвалідів, а тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, у судове засідання представника не направив, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час розгляду справи, а саме 22.01.2009 року, що стверджується поштовим повідомленням. Неподання відповідачем письмових заперечень на позовну заяву та нез’явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

На підставі ст.ст. 71, 128 КАС України справу вирішено за наявними в ній доказами.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у 2007 році у відповідача повинен був працювати 1 інвалід. Відділенням встановлено, що робоче місце інвалідом зайняте не було. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 5155,00 грн.. Так, загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 2577,50 грн. У встановлений Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» термін до 15 квітня 2008 року, визначену суму адміністративно-господарських санкцій за не виконаний норматив у 2007 році відповідач відділенню не сплатив. У зв’язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, з 16 квітня 2008 року нараховується пеня, сума якої на день подачі позову становить 283,25 грн.

Оцінивши докази у справі, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. № 875-XII,для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, як зазначено в ст. 20 Закону, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Частиною 4 ст. 20 Закону передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Як вбачається із акту перевірки виконання роботодавцем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та сплати ними суми адміністративно-господарських санкцій, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу по звіту № 10-ПІ 11 осіб, кількість інвалідів, які повинні працювати, становить одна особа. Середньомісячна заробітна плата штатного працівника становить 5155,00 грн.

У частині 3 ст. 19 Закону вказано, що підприємства самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону. Відповідно до ст.18 Закону підприємства зобов’язані: 1. Виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; 2. Надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів; 3. Звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, аналіз правових норм про захист інвалідів дає підстави стверджувати, що обов’язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком підбирати, шукати і працевлаштовувати інвалідів, а полягає в обов’язку підприємства виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, про що також іде мова в узагальнені судової практики застосування ст.ст.19, 20 Закону Вищим адміністративним судом України від 15.08.2007 р.

Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2007 рік по формі 10-ПІ від 27 лютого 2008 року, відповідач самостійно зазначив суму адміністративно-господарських санкцій в сумі 2578,00 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, а вимоги позивача про відносно адміністративно-господарських санкцій до стягнення.

Керуючись Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991, № 875-XII, ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 – 163 КАС України ,суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Плюс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій – задовольнити.

            Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Плюс»: Черкаська область м. Кам’янка, вул. Леніна, 45/16 (код ЄДРПОУ: 22802258, р/р 26000301797 в Ощадбанк № 3279 в м. Кам’янка, МФО: 354596) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів: м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, (код ЄДРПОУ: 21368023, р/р 31217230700002 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018) - 2577,50 грн. адміністративно-господарських санкцій та 283,25 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій, а всього на загальну суму 2860,75 грн.(дві тисячі вісімсот шістдесят грн.) 75 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                                          В.В.Мишенко